WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Reeven Ouranos

Reeven Ouranos to kolejna konstrukcja mało znanego producenta, której test zagościł na łamach WhatNext. Tym razem jest to typowy cooler typu tower z jednym wentylatorem. Czy to kolejny produkt warty polecenia?

Ouranos zapakowany jest w kartonowe pudełko, na którym można znaleźć informacje na temat chłodzenia. Reeven do chłodzenia dołącza zestaw montażowy, instrukcję, pastę termoprzewodzącą. W zestawie można znaleźć śrubokręt, który znacznie ułatwia montaż, przejściówkę obniżającą obroty wentylatora oraz dodatkowe zapinki na wentylator. Dołączona pasta to model RT-PRO. Niestety, jej ilość wystarczy jedynie na jeden montaż coolera. Instrukcja jest napisana bardzo przejrzyście, nie ma problemów typu: a tutaj domyśl się co zrobić.

Ouranos ma wymiary 143 mm x 161 mm x 95 mm i waży 1030 g. Generalnie wykonanie stoi na bardzo dobrym poziomie. Finy nie mają ostrych końcówek oraz ciężko jest je zgiąć. Na samym ich końcu producent dodał aluminiową blaszkę z logiem producenta, która, moim zdaniem, nadaje chłodzeniu znakomity wygląd. Podstawka została wykonana na klasyczne lustro. Wychodzą z niej cztery 6 mm i dwa 8 mm (położone na środku) ciepłowody. Warto też zwrócić uwagę, że podstawka nie jest położona centralnie- jest lekko przesunięta w jedną stronę. Ciekawą rzeczą jest fakt, że producent zrezygnował z kompatybilności z podstawką LGA 775.

Dołączony wentylator to model RM1425S17B-P. Kręci się on z maksymalną prędkością równą 1700 RPM, generuje przy tym przepływ powietrza na poziomie 92,4 CFM i hałas równy 36,4 CFM. Jednakże, dzięki specjalnej przejściówce, można te wartości obniżyć do kolejno 1300 RPM, 69,9 CFM oraz 24,7 dBA. Jak widać, jeśli komuś zależy na ciszy to zdecydowanie powinien użyć dołączonego kabla. Wentylator ma standardowe wymiary wynoszące 140 mm x 140 mm x 25 mm. Generalnie jest to bardzo klasyczny wentylator gdyż ciężko jest się w nim doszukać jakiegoś specjalnego elementu poprawiającego przepływ powietrza. Na koniec dodam jeszcze, że Reeven dołączył do zestawu 4 klipsy montażowe dla śmigieł, więc można pokusić się o dołączenie jeszcze jednego wentylatora do radiatora.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Dokładność urządzenia wynosi +/- 2%.

Ouranos jest jednym z najwydajniejszych coolerów w zestawieniu. Jego możliwości są porównywalne ze Scythe Ashura, różnice między nimi są w granicach błędów pomiarowych. Także na obrotach 800 RPM schładzacz jest jednym z najcichszych, jednakże na najwyższych obrotach jest jednym z najgłośniejszych. Na średnich jest zdecydowanie cichszy od bezpośredniej konkurencji, czyli wymienionej wcześniej konstrukcji od Scythe. Generalnie, jeśli zastosujecie dołączoną przejściówkę to schładzacz będzie cichą konstrukcją.

Reeven Ouranos kosztuje około 45 euro. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja oferująca znakomitą wydajność, bardzo dobrą jakość wykonania i piękny design. Jeśli gdzieś na niego natraficie to możecie kupować bez wahania.