Reeven to bardzo mało znany producent coolerów. Jego produkty w Polsce są praktycznie nieosiągalne, osiągi jego wytworów są mało zbadane. Ten i kolejne testy mają na celu przybliżenie Was do tego producenta, który (zdradzę od razu) ma bardzo konkurencyjne wyroby. Na pierwszy ogień idzie Steropes – niskoprofilowy schładzacz procesora. 

Steropes zapakowany jest w małe, kartonowe pudełko, na którym standardowo można znaleźć opis i parametry techniczne sprzętu. W środku, oprócz radiatora i wentylatora, znajduje się zestaw montażowy, instrukcja i pasta termoprzewodząca. Ta ostatnia to model RT-PRO, niestety starczy tylko i wyłącznie na jedno użycie. Instrukcja jest dobrze napisana, nie ma problemów z jej zrozumieniem. Co ciekawe Steropes nie potrzebuje backplate’a podczas montażu.

Chłodzenie ma wymiary 125 mm x 60 mm x 129 mm i waży 470 g. Należy tutaj zwrócić uwagę na drugi wymiar, bowiem to on jest największą zaletą Steropes- wysokość równa 60 mm. Dzięki niej cooler jest kompatybilny praktycznie z wszystkimi obudowami mini-ITX. Generalnie chłodzenie jest wykonane na bardzo wysokim poziomie. Nie ma ostrych krawędzi, widać dbałość o szczegóły. Podstawka została wykonana na idealne lustro, wychodzi z niej aż pięć 6 mm ciepłowodów . Łączą się one z 72 aluminiowymi finami. Na końcu jest płytka z logiem producenta. Warto jeszcze zauważyć, że schładzacz nie jest kompatybilny z podstawką LGA 2011.

Wentylator to model RM1212S208-P. Jest to śmigło 120 mm, jednakże bardzo cienkie, bowiem ten wymiar ma wartość tylko 12 mm. Maksymalna jego prędkość wynosi 2000 RPM. Generuje on przy tym przepływ powietrza na poziomie 45,47 CFM oraz hałas równy 33,67 dBA. Ostatni parametr ewidentnie mówi, że chłodzenie będzie głośne. Z wentylatora wychodzi 30 cm kabel, który został zakończony wtyczką 4 pin.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Dokładność urządzenia wynosi +/- 2%.

Steropes pozytywnie zaskoczył mnie osiągniętymi temperaturami. Chłodzenie pozwala na OC procesora, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to chłodzenie niskoprofilowe to jest to znakomity wynik. Niestety, na najwyższych obrotach, jest to najgłośniejszy cooler w testach. Zapowiadana głośnośc zdecydowanie potwierdziła się. Jednakże warto zauważyć, że na niższych obrotach wentylatora jest już w miarę ciche. Wadą jest wtedy słyszalne terkotanie dobiegające ze śmigła.

Reeven Stereopes kosztuje około 33 euro i jest praktycznie niedostępny w Polsce. Jednakże jeśli gdzieś na niego natraficie, a szukacie wyjątkowo niskiego chłodzenia, to jest to bardzo dobra propozycja. Jak na wysokość zaledwie 60 mm wydajność jest bardzo dobra. Jedyna wada to wentylator, który na maksymalnych obrotach jest głośny a na niskich słychać terkotanie. Schładzacz polecam w szczególności do montażu w bardzo małych obudowach mini-ITX.

 

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej