WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia SilentiumPC Fera 3 HE1224

Firmę SilentiumPC pewnie każdy z Was kojarzy i każdy z Was ma o niej pewną opinię. Dla mnie kojarzy się ona z dobrym stosunkiem ceny do jakości/wydajności. Dzisiaj mam przyjemność przedstawić Wam pierwszy ich produkt na łamach Whatnext. Zobaczmy, czy moje skojarzenia są dobre.

Chłodzenie zapakowane jest w standardowy karton. Od razu widać też, że produkt SilentiumPC jest polską firmą – wszystkie napisy są w języku polskim. W środku znajduje się zestaw montażowy, instrukcje, pasta termoprzewodząca oraz klipsy montażowe do wentylatorów. Instrukcja jest świetna – dużo kolorowych zdjęć idealnie tłumaczy montaż. Dodatkowo na stronie producenta można znaleźć filmiki pokazujące co i jak robić. Producent dołączył małą tubkę pasty Pactum PT-2, która jest całkiem niezła. Dołączone zostały też 4 klipsy na wentylatory co oznacza, że jeden dodatkowy można dokupić i spokojnie zamontować.

Fera 3 ma wymiary 125 mm × 78 mm × 155 mm i waży 613 g. Powinno więc zmieścić się w większości obudów. Jakość wykonania coolera jest bardzo dobra. Nie ma ostrych krawędzi, krzywych części czy innych niedogodzeń. Z wyglądu Fera 3 prezentuje się dobrze. Ostatni fin jest czarny, natomiast ciepłowody nie zostały poniklowane, choć w tej cenie nie należało się i tak tego spodziewać. Generalnie chłodzenie ma cztery 6 mm ciepłowody, które stykają się bezpośrednio z procesorem. Co ciekawe producent nazywa to technologię HE (High Efficiency), czyli całkowicie inaczej niż zagraniczna konkurencja. Widocznie co firma to inna nazwa tego samego ;). Ważne jest jeszcze, że podstawka nie leży idealnie na środku finów, jest lekko przesunięta w jedną ze stron. Ma to na celu zapewnienie kompatybilności z pamięciami RAM.Otwory widoczne w finach mają za zadanie zwiększyć oddawanie ciepła do otoczenia ciepła z okolic ciepłowodów.

Dołączony wentylator to model Sigma Pro. Ma on standardowe wymiary 120 mm x 120 mm x 25 mm. Wygląd jest normalny, jest on po prostu cały czarny. W jego konstrukcji też nie ma niczego specjalnego – 7 skrzydełek i w sumie nic więcej co miało by poprawiać przepływ powietrza. Kręci się z maksymalną prędkością równą 1600 RPM, generując przy tym przepływ powietrza równy 46, CFM oraz głośność na poziomie 15 dBA. Z wentylatora wychodzi krótki kabel (200 mm), który został zakończony wtyczką 4 pin (posiada PWM). Został on także opleciony materiałem, wiec wygląda nawet dobrze.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Wydajność Fera 3 jest całkiem niezła. Na obydwu poziomach obrotów chłodzenie godnie walczy nawet z droższą konkurencją. Pod względem kultury pracy jest także dobrze. Na 1600 RPM jest on jednym z najcichszych chłodzeń z wentylatorem 120 mm, na 1200 RPM jest już całkiem cicho.

SilentiumPC Fera 3 kosztuje około 100 zł i jest to perfekcyjna propozycja w tej cenie. Dobra wydajność, cicha praca na 1200 RPM, jedna z najcichszych konstrukcji na 1600 RPM, dobre wykonanie oraz małe rozmiary. To wszystko jednoznacznie wskazuje, że w tej cenie na nic lepszego nie możecie liczyć. Nawet w niewiele wyższej kwocie ciężko by znaleźć ciekawą konkurencję. Zdecydowanie polecam.