Kolejne z chłodzeń od SilentiumPC to Fortis 3 v2. Jest to chłodzenie z kategorii cenowej pomiędzy Grandis a Fera. Zobaczmy, czy wydajnością także pomiędzy nimi się plasuje.

Pudełko jest bardzo podobne do reszty produktów. Oczywiście jest na nim pełen opis w języku polskim. W środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy, pasta Pactum PT-2, 4 klipsy na wentylatory. Instrukcja jest w pełni obrazkowa, ale tak jak przy poprzednich modelach dobrze tłumaczy montaż. W razie problemów producent udostępnia filmiki z montażu chłodzenia. Pasty jest mała tubka, ale sama w sobie jest bardzo dobrej jakości. Cieszy dodatkowa para klipsów, dzięki której można dorzucić jeszcze jedno śmigło. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Fortis 3 ma wymiary 125 x 140 x 158 mm i waży 820 g. Wygląda nawet ładnie. Ostatni fin jest czarny, zastosowane także zostały czapeczki na ciepłowody. Szkoda jednak, że nie zostały one całe poniklowane tylko zostawiono miedziany kolor. Producent zastosował 38 finów oraz pięć 6 mm ciepłowodów. W Fortis 3 znajduje się także specjelne wycięcie w finach, które ma pozytywnie działać na wydajność. Podstawka została wykonana w technologi bezpośredniego styku ciepłowodów z procesorem. Przy takiej ilości rurek cieplnych zazwyczaj część z nich nie styka się z mniejszymi procesorami i cooler wtedy wypada fatalnie. Aż ciekawy jestem czy w tym wypadku będzie tak samo. Warto też wspomnieć, że podstawka nie jest na środku Fortis 3, tylko została przesunięta w jedną ze stron. Ma to zapewnić większą kompatybilność z podzespołami. Jakość wykonania jest dobra, tutaj nie ma żadnych zastrzeżeń.

Dołączony wentylator to model Sigma PRO 140 mm PWM. Ma on wymiary wynoszące 140 x 140 x 25 mm. Kręci się on z maksymalną prędkością równą 1400 RPM, generuje przy tym przepływ powietrza na poziomie 78,6 CFM i głośność równą 22 dBA. Wygląda on całkowicie normalnie, nie ma żadnych wydziwień poprawiających przepływ powietrza. Generalnie ma on 7 łopatek a zastosowane łożysko to HBS. Zgodnie z nazwą posiada on PWM. Jedyna wada to troszkę za krótki kabel- moim zdaniem powinien on być przynajmniej 2 razy dłuższy.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji Prime95 26.6, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Wydajnościowo nie jest to jakiś monstrum ale nie jest też źle. Należy pamiętać, że Fortis 3 v2 jest dosyć tanią konstrukcją i biorąc to pod uwagę to jest nawet bardzo dobrze. Dodatkowo chłodzenie ma wysoką kulturę pracy. Niektórym osobą mogą przeszkadzać najwyższe obroty ale wtedy wystarczy troszkę je obniżyć i uzyska się idealną ciszę. Warto też wspomnieć, że jest to konstrukcja udowadniająca, że da się stworzyć cooler z 5 ciepłowodami w technologii bezpośredniego styku ciepłowodów z procesorem, które wszystkie będą dotykać CPU.

SilentiumPC Fortis 3 v2 kosztuje około 140 zł i w tej cenie jest znakomitym wyborem. SilentiumPC ponownie super wycenił swoje chłodzenie. Cooler pozwala na overclocking procesora, jest przy tym stosunkowo ciche oraz całkiem ładnie się prezentuje. Oczywiście pewne aspekty można by poprawić, ale skutkowałoby to podwyższeniem ceny. W tym segmencie rynku ciężko o wydajniejszą i ciekawszą konstrukcję.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej