AR07 to kolejny przedstawiciel serii Argon. Tym razem jest to pełnowymiarowe chłodzenie. Czy wydajność jest także pełnowymiarowa?

Opakowanie jest całe niebieskie i zawiera informacje o sprzęcie. W środku znajduje się instrukcja, system montażowy, gumy wygłuszające, cztery klipsy na wentylatory instrukcja oraz mała ilość pasty termoprzewodzącej. Instrukcja, mimo braku języka polskiego, w miarę dobrze wyjaśnia montaż. Szkoda, że ponownie dana jest mała ilość pasty starczająca tylko na jeden montaż. Fajnie, że SilverStone dał dwie pary klipsów montażowych – dzięki temu istnieje możliwość dołożenia jeszcze jednego śmigła. Gwarancja jest na 24 miesiące.

AR07 ma wymiary 140 mm x 50 mm x 159 mm i waży 453 g. Powinien więc zmieścić się, na wysokość, do większości obudów ATX. Design jest prosty- aluminiowe, srebrne finy i miedziane ciepłowody występują w większości konstrukcji i zazwyczaj wygląda to przeciętnie. W samej konstrukcji jest kilka ciekawych elementów. Po pierwsze finy nie są prosto zakończone, ale są pofałdowane. Także na ich środku są specjalne otwory. Ma to na celu zwiększenie wydajności chłodzenia. Także po bokach są one wygięte tak, aby tamtędy nie wylatywało powietrze. Podstawka została wykonana w technologii Heat-pipe direct contact (HDC). Oznacza to, że ciepłowody stykają się bezpośrednio z procesorem. Producent zastosował trzy 8 mm rurki cieplne.

Dołączony wentylator to model APA1425M12 o wymiarach 140 mm x 140 mm x 25 mm. Kolor biały w połączeniu z niebieskim wygląda po prostu okej. Fajnie jednak, że kabel został opleciony. Generalnie urządzenie kręci się z maksymalnymi obrotami równymi 1500 RPM, generując przy tym przepływ równy 93,0 CFM oraz głośność na poziomie 30,8 dBA. Kabel został zakończony wtyczką 4 pin, czyli wentylator posiada PWM.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Wydajność może wydawać się słaba, nawet biorąc pod uwagę wyjątkową „chudość” i tylko 3 ciepłowody. Na maksymalnych obrotach chłodzenie jest strasznie głośne, na 800 RPM jest znacznie lepiej i wtedy też spokojnie da się przy nim siedzieć.

Podobnie jak w przypadku AR08, AR07 ma zdecydowanie zbyt dużą cenę. Za około 200 zł można znaleźć zdecydowanie wydajniejsze i cichsze konstrukcje. Nawet wyjątkowa smukłość tego nie rekompensuje – za podobne pieniądze można znaleźć konkurencję od Enermaxa, która jest tylko minimalnie większa ale za to znacząco cichsza na maksymalnych obrotach no i wydajniejsza. Gdyby cena coolera była na poziomie 150 zł to spokojnie bym polecał ze względu na wymiary, a tak to znajdziecie ciekawszą konkurencję. Mam nadzieję jednak, że podatek od nowości zejdzie i cena obniży się do wspomnianego poziomu – w takim wypadku warto będzie się nad zakupem zastanowić.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!