WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia SilverStone Argon AR08

Pierwsze z chłodzeń z serii Argon, które mam przyjemność testować, przeznaczone jest dla małych małych komputerów. Czy wydajność AR08 jest także niewielka? Przekonajmy się. 

Chłodzenie zapakowane zostało w niebieskie pudełko, na którym znajdują się wymienione wszystkie zalety. W środku znajduje się zestaw montażowy, cztery klipsy montażowe do wentylatorów, gumowe nakładki antywibracyjne mała ilość pasty termoprzewodzącej oraz instrukcja. Ta ostatnia, dzięki obrazkom, dobrze wyjaśnia łatwy montaż coolera. Szkoda, że producent dodał pastę termoprzewodzącą starczającą tylko na jeden montaż chłodzenia. Dzięki czterem klipsom istnieje możliwość dołożenia jeszcze jednego śmigła. Gwarancja wynosi dwa lata.

Konstrukcja to typowy tower. Ma wymiary 92 mm x 50 mm x 134 mm i waży 285 g. Chłodzenie powinno więc zmieścić się do nawet stosunkowo wąskich obudów. Cooler składa się z aluminiowych finów oraz miedzianych ciepłowodów. Te pierwsze posiadają dwa ciekawe elementy. Otóż na ich środku znajdują się specjalne wycięcia mające na celu polepszenie przepływu powietrza. Druga rzecz to ich kształt. Otóż nie są one płaskie po bokach ale mają naprzemienne wycięcia, które także mają na celu zwiększenie wydajności konstrukcji. Także po bokach są one zagięte, aby powietrze tamtędy nie uciekało. Ciepłowody są trzy i mają one średnicę 6 mm. Podstawka została wykonana w technologii HDC (Heat-pipe direct contact) – ciepłowody stykają się bezpośrednio z procesorem. Wykonanie stoi na wysokim poziomie, chociaż podczas montażu można skaleczyć się o nietypowo ukształtowane  finy.

Dołączony wentylator ma wymiary 92 mm x 92 mm x 25 mm. Jest to model APA9225M12. Kręci się  z maksymalną prędkością równą 2800 RPM generując przy tym przepływ powietrza wynoszący 49,5 CFM oraz głośność na poziomie 47,7 dBA. Jego MTBF wynosi 40 tysięcy godzin. Niebieska ramka z białym wirnikiem wygląda po prostu okej. Także producent nie zastosował jakiś ciekawych rozwiązań w samej konstrukcji śmigła. Szkoda też, że kabel nie został opleciony. Kończy się on wtyczką 4 pin, więc SilverStone zastosował technologię PWM.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Wydajność jest dobra. AR08 jest znacznie wydajniejszy od Boxa, w konstrukacjach wymagających małego chłodzenia sprawdzi się on bardzo dobrze. Gorzej jest pod względem głośności. Na maksymalnych obrotach wentylator jest piekielnie głośny, na 2000 RPM jest już do wytrzymania a dopiero na 1500 RPM jest stosunkowo cicho.

SilverStone Argon AR08 kosztuje około 160 zł i jest to cena zabójcza dla konstrukcji, która sama w sobie zła nie jest. Chłodzenie powinno pozwolić na małe podkręcenie procesora a także spokojnie zmieści się do mniejszych obudów. Opłaca się go zakupić jednakże tylko w tym ostatnim przypadku – większe konstrukcje nie zmieszczą się do obudowy. W tej cenie można również znaleźć wydajniejsze i cichsze chłodzenie. Jednakże ze względu na małe gabaryty rekomenduję go do niektórych zastosowań. Polecałbym go każdemu gdyby cena była znacząco niższa (na poziomie 120 zł) – mam nadzieję, że niedługo podatek od nowości zejdzie i cena rzeczywiście spadnie do tego poziomu. Wtedy – brać.