WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia SilverStone NB05

Całkiem niedawno prezentowałem Wam dwie podkładki od Enermaxa- Aeolus Pure oraz TwisterOdio. Ten test dotyczy sprzętu, który w zamyśle ma to samo zadanie- schłodzić laptopa. Ale nie jest to typowa podkładka. Nie ma ona dużej części, na której stawiamy notebooka. NB05 jest stosunkowo mały i lekki, nie powinno być problemów z jego transportem, ale czy wydajność stoi na wysokim poziomie?

Produkt zapakowany jest w plastikowe opakowanie, które ładnie prezentuje NB05. Z tyłu znajdziemy mnóstwo informacji w różnych językach. Jak się pewnie domyślacie, polskiego brak. W środku znajdziemy kabel USB, podkładki oraz coś na kształt instrukcji (na odwrocie tylnego opisu). Kabel ma złącze micro USB 3.0 (do chłodzenia) oraz USB 3.0 (do laptopa). Podkładki są potrzebne, ponieważ notebooki mają różnie wykonane gumowe podkładki. Przykładowo, testowy laptop ślizgał się po plastiku i nie utrzymywał w jednym miejscu. Podkładki zapewnią stabilność oraz ochronią NB05 przed przypadkowym porysowaniem.

NB05 jest wykonany głównie z plastiku, jego wymiary to 370 mm x 123.66 mm x 46 mm. Po prawej stronie znajdziemy trzy wejścia USB 3.0, wejście na zasilanie oraz DC-IN. To ostatnie przyda się w momencie gdy urządzenia podpięte do USB będą potrzebowały większej mocy. Dostęp do tego panelu nie sprawia trudności. Z tyłu znajdziemy też wejście RJ45. Pozwala ono, po instalacji odpowiednich sterowników, na podłączenie laptopa do sieci. Za chłodzenie odpowiada wentylator poprzeczny o szerokości 290 mm. Kręci się on z prędkością 1250 RPM i generuje hałas na poziomie 25 dBA. Jest to zdecydowanie inne rozwiązanie niż stosuje konkurencja. Podkładka utrzymuje stabilność dzięki czterem gumowym nóżkom. W konstrukcji brakuje mi jedynie miejsca na przechowywanie kabla USB, ale też prawdą jest, że nie ma przestrzeni na stworzenie takowego miejsca.

Testy i podsumowanie

Metodologia testów:

  1. CPU: temperatury są odczytywane za pomocą programu OCCT 4.40. Pomiary w spoczynku wykonywane są po 30 min od włączenia komputera. Pomiary podczas obciążenia odbywają się po 20 min działania testu OCCT Linpack. Zaprezentowana temperatura jest średnią z najwyższych temperatur osiągniętych przez każdy rdzeń procesora.
  2. GPU: temperatury są odczytywane za pomocą programu Furmark 1.13. Pomiary w spoczynku wykonywane są po 30 min od włączenia komputera. Pomiary podczas obciążenia odbywają się po 20 min działania testu Furmark stability.
  3. HDD: temperatury są odczytywane za pomocą programu HDTune 2.54. Zaprezentowany wynik jest najwyższym osiągniętym podczas testu odczytu.
cpu
gpu
hdd

NB05 bardzo skutecznie obniża temperaturę procesora. W spoczynku spada ona o 8,5°C a pod obciążeniem o 4°C. Dokładnie o tą drugą wartość spadła temperatura karty graficznej pod obciążeniem oraz dysku twardego. Z porównania do konkurencji widać, że konstrukcja nie jest zbyt skuteczna właśnie w schładzaniu dysków. Natomiast bardzo dobrze sprawdzi się przy zbyt wysokich temperaturach procesora. NB05 także nie jest głośnym chłodzeniem. W spoczynku jest minimalnie głośniejszy od wentylatorów latpopa (o 2 dBA), pod obciążeniem jest on całkowicie zagłuszany.

SilverStone z pewnością zaprezentował bardzo ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne. Jest jednak one mniej wydajne niż te, w których spotkamy tradycyjny, duży wentylator, w szczególności jeśli chodzi o dysk twardy. Jednakże jej ogromnymi zaletami są małe wymiary i niska waga. Chłodzenie jest całkowicie mobilne. Cieszą także wejścia USB 3.0, a nie jak u konkurencji, USB 2.0. Ciekawym pomysłem jest także dodanie złącza RJ45. NB05 mogłoby być jednak lepiej wykonane, producent mógł zastosować lepsze materiały. Ogromna wadą jest też dostępność w Polsce, która jest praktycznie zerowa (przynajmniej w momencie publikacji). Za granicą możemy kupić urządzenie za około 200 zł. Jeśli tradycyjne podkładki są dla was zbyt ciężkie, duże, toporne, to powinniście zainteresować się NB05.