WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia SilverStone Nitrogon NT09-115X

SilverStone Nitrogon NT09-115X to bezpośredni konkurent coolera boxowego – nawet podobnie wyglądają. Został zaprojektowany po to by zmieścić się w każdej obudowie, w szczególności tych SFF (small form factor). Czy jednak istnieje sens wymiany boxa na Nitrogona?

Chłodzenie zapakowane zostało w mały, szary karton. W środku znajduje się backplate oraz instrukcja. Montaż jest trywialny, natomiast używane do niego są zwykłe śruby więc schładzacz powinien lepiej przylegać do procesora niż box. Większej ilości dodatków nie ma. Brakuje mi dołączonej pasty termoprzewodzącej (ta została zaaplikowana bezpośrednio na cooler).

NT09-115X ma wymiary 96 mm x 45 mm x 96 mm i waży 213,5 g. Jego konstrukcja jest prawie identyczna jak box, czyli wykorzystany został aluminiowy radiator. Kształt i rozłożenie finów jest także bardzo podobne do boxa. Różnica między nimi tak naprawdę polega na sposobie montażu oraz wentylatorze. Ten zamontowany na Nitrogonie kręci się z maksymalną prędkością równą 2500 RPM generując przy tym przepływ powietrza na poziomie 47 CFM, ciśnienie równe 2,8 mmH2O oraz głośność wynoszącą 32 dBA. W przeciwieństwie do śmigła w boxie, posiada ona normalną ramkę. Oprócz tego wentylator ma 7 skrzydełek – żadnych specjalnych technologii.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

NT09-115X ma identyczną wydajność jak chłodzenie boxowe. Jedyną jego przewagą jest możliwość ustawienia większych obrotów i w ten sposób zyskania paru stopni. Pod względem głośności również jest podobnie. Na 1500 RPM oba są mało słyszalne, na 2000 RPM boxowe jest minimalne cichsze a na 2500 RPM Nitrogon jest już dosyć słyszalny.

 SilverStone Nitrogon NT09-115X kosztuje około 15$ (mniej-więcej 60 zł). Jest to tak naprawdę dokładnie to samo co box. Jego zaletą i jedyną różnicą (oprócz wyglądu oraz lepszego montażu) jest możliwość ustawienia większych obrotów co powinno skutkować niższymi temperaturami. Zakup chłodzenia ma jedynie sens, kiedy nie ma możliwości zamontowania większego cooler’a a te 1-2 stopnia Was ratują. Ewentualnie kiedy z procesorem nie otrzymaliście chłodzenia boxowego (chociaż wtedy, jeśli macie miejsce w obudowie, znajdziecie w tej cenie lepszą konkurencję).