WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia SilverStone Tundra TD03-LITE

SilverStone Tundra TD03-LITE to kolejne po Enermax Liqmax II 240 chłodzenie cieczą, które zawitało do redakcji. Tym razem zostało ono wyposażone w chłodnicę 120 mm i jest też ono zdecydowanie tańsze.

Sprzęt zapakowany jest w zwykłe, szare pudełko. Do chłodzenia producent dołącza instrukcję, system montażowy, pastę termoprzewodzącą, przejściówkę 4 pin -> Molex. Instrukcja, mimo braku wyjaśnień w języku polskim, jest łatwa do zrozumienia, głównie dzięki dobrze wykonanym obrazkom. Dołączona pasta znajduje się w małej tubce, nie ma też informacji o jej modelu. Silverstone udziela 2 lata gwarancji na TD03-Lite.

Radiator ma wymiary 153 mm x 120 mm x 27 mm, wykonano go z aluminium. Jest cały czarny co znacznie poprawia wygląd. Można na nim, z obu stron, zamontować wentylatory 120 mm. Radiator z pompką łączą 310 mm, gumowe węże. Są one bardzo giętkie, więc nie powinno być problemów z ich ułożeniem. Ich średnica wynosi około 12,6 cm. Plusem jest też fakt, że  miejsce „wchodzenia” do ostatniej części konstrukcji jest ruchome i węże można dowolnie obracać. Wirnik pompki obraca się z częstotliwości 2500 RPM ± 200 RPM. Zasilana jest ona dzięki złączu 3 pin. Generalnie pompka wraz z blokiem mają wymiary 65 mm x 65 mm x 38 mm. Góra została wykonana z plastiku i wygląda całkiem ładnie w szczególności dzięki podświetlanemu logu firmy. Blok ma podstawę wykonaną z miedzi. Producent chwali się, że w środku zostały zastosowane 0,2 mm mikro kanały, które mają znaczący wpływ na wydajność. Warto też zwrócić uwagę na montaż, który jest wyjątkowo banalny.

Dołączony wentylator to model APA1225M12. Czarna ramka wraz z białym wirnikiem całkiem ładnie się prezentują. Śmigło posiada 9 łopatek, które mają specjalne wyżłobienia poprawiające przepływ powietrza. Wentylator kręci się z maksymalną prędkością równą 2500 RPM, generuje przy tym hałas na poziomie 35 dBA, przepływ powietrza równy 92,5 CFM oraz ciśnienie wynoszące 3,5 mmH20. Śmigło posiada system PWM. Szkoda, że przewód, podobnie jak zresztą ten od pompki, nie został zaopatrzony w oplot. Słabej jakości jest też ramka, którą bardzo łatwo można zdeformować.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Dokładność urządzenia wynosi +/- 2%.

TD03-LITE zawiódł mnie. Jest stosunkowo słabym chłodzeniem. Na maksymalnych obrotach uzyskiwane wyniki są na poziomie klasycznych chłodzeń skręconych na 1200 RPM. po skręceniu na 1500 RPM wyniki są równe schładzaczom niskoprofilowym! O 800 RPM nawet szkoda mówić. Dodatkowo 54,1 dBA na maksymalnych obrotach jest wartością nie do zniesienia. Jednakże wentylator ma zaletę, gdyż na niższych obrotach jest jednym z cichszych śmigieł. Pewnie zauważyliście, że poniżej 1000 RPM jest stała wartość głośności- 36 dBA. Ciszej nigdy nie będzie, gdyż jest to wartość odpowiadająca pracy pompki.

SilverStone Tundra TD03-LITE kosztuje około 270 zł, co sprawia, że jest ono całkiem tanim chłodzeniem jak na konstrukcje używające ciecz. Natomiast przeciętnemu użytkownikowi odradzam jego zakup. Jest ono głośne oraz mało wydajne, a ładny wygląd tego nie rekompensuje. Za 160-190 zł kupicie tradycyjny schładzacz o lepszej wydajności. Zakup Tundry ma sens jedynie gdy posiadacie małą obudowę i żaden sensowny cooler Wam się nie zmieści. Wtedy możecie się zastanowić nad tym produktem, jednakże nawet wówczas nie liczcie na wydajność i ciszę.