WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia SilverStone Tundra TD03-SLIM

Jakiś czas temu zaprezentowałem Wam test chłodzenia TD03-LITE. Chłodzenie to wypadło bardzo słabo i nie polecałem jego zakupu. Czy jego odchudzona wersja, TD03-SLIM, jest dobrym produktem?

Chłodzenie cieczą tym razem zapakowane zostało w kolorowe pudełko. W środku znajduje się blok wraz z chłodnicą i wężami, instrukcja, pasta termoprzewodząca, system montażowy oraz przejściówka 4 pin na Molex. Instrukcja nie posiada wyjaśnień w języku polskim, ale obrazki w miarę dobrze wyjaśniają montaż. Ilość dołączonej pasty starczy na małą ilość montaży- a szkoda, powinno być jej więcej. Przejściówka pomoże w przypadku braku na płycie głównej wystarczającej ilości gniazd 4 pin.

Chłodnica ma wymiary 153 mm  x 120 mm x 22 mm. Widać, że w porównaniu z wersją LITE, jest ona o 5 mm cieńsza. Ponownie została ona wykonana z aluminium i także jest cała czarna. Na radiatorze można z obydwu stron zamontować wentylator 120 mm. Z pompką łączą ją 310 mm gumowe węże. Mają one wewnętrzną średnicę równą 12 mm, są one także dosyć elastyczne. Miejsce połączenia węże z pompką można obracać w dowolną stronę. Wirnik pompki pracuje z prędkością 2500 RPM- generalnie cały blok z pompką jest identyczny jak w przypadku wersji TD03-LITE. Także pompka zasilana jest ze złącza 3 pin. Blok posiada w środku 0,2 mm mikro kanały, które zwiększają wydajność konstrukcji. Także posiada on na niebiesko podświetlane logo SilverStone. Montaż ponownie jest trywialny.

Dołączony wentylator to model APA1215M12. Ma wymiary 120 mm  x 120 mm  x 15 mm – jest o 10 mm cieńszy od standardowych konstrukcji. Generalnie, radiator z wentylatorem jest chudszy o 15 mm od wersji LITE. Śmigło kręci się z maksymalną prędkością równą 2200 RPM generując przy tym przepływ powietrza na poziomie 35,85 CFM, ciśnienie wynoszące 1,84 mmH2O oraz hałas równy 27,4 dBA. Wentylator posiada 9 łopatek, które posiadają specjalne wyżłobienia. Dodatkowo są one ze sobą połączone. Ze śmigła wychodzi kabel z wtyczką 4 pin (posiada system PWM). Szkoda jednak, że kabel nie został opleciony.

Testy i podsumowanie

Wersja SLIM, podobnie jak LITE, wypada słabo w testach wydajnościowych. Doszło nawet do tego, że przy 800 RPM temperatury, po lekkim podkręceniu procesora, sięgają ponad 85°C! Jedynie na maksymalnych obrotach tak naprawdę można pokusić się o OC. Pod względem głośności nie jest tak źle –  przy 2200 RPM jest głośno, natomiast przy 1500 RPM robi się już całkiem znośnie.

SilverStone Tundra TD03-SLIM kosztuje około 300 zł i nie jest to konstrukcja, patrząc pod kątem wydajności, warta takich pieniędzy. Natomiast ma ona jedną, ogromną zaletę – małe rozmiary chłodnicy oraz wentylatora. Dzięki temu sprawdzi się ona znakomicie w obudowych mini-ITX, gdzie miejsce na chłodzenie procesora jest bardzo ograniczone. Zazwyczaj takie obudowy mają przeznaczoną przestrzeń na radiator czy wentylator 120 mm. Dzięki małym rozmiarom zastosowanym w wersji SLIM chłodzenie zmieści się w każdej obudowie, które przewiduje na nie miejsce i właśnie do takich zastosowań rekomenduję konstrukcję SilverStone. W każdym innym zastosowaniu, przy takiej cenie, odradzam.