Nowe chłodzenie od Thermalright już na starcie zyskało u mnie plusa dzięki nazwie. Le Grand jest fajnym i ciekawym pomysłem na „imię”. Oprócz tego oczywiście cooler reprezentuje rodzinę Macho, więc należy oczekiwać od niego najwyższej wydajności.

Wraz z coolerem znajdziemy instrukcję, śrubokręt, zestaw montażowy, pastę termoprzewodzącą oraz klipsy do wentylatorów. Generalnie dodatki są podobne jak u przedstawicieli całej rodziny. Instrukcja jest dobra, pasta to model Chill Factor III, warto też wspomnieć o spacerze dla podstawki LGA1151, który ją usztywnia. Jedyny minus to jedynie dwa klipsy do montażu wentylatora. Oznacza to, że aby zamontować drugie śmigło, należy kolejne dwa sobie skombinować. A szkoda, bowiem spokojnie na coolerze można zmieścić drugie śmigło.

Le Grand Macho RT po wyjęciu z pudełka robi wrażenie wielkością. Ma on wymiary 147 mm x 152 mm x 159 mm i waży aż 960 g. Wygląda on tak jak większość produktów z serii Macho, czyli przeciętnie. Całość jest srebrna, jedynie ostatni fin jest czarny. Nie jest to brzydkie, ale nie jest też to poziom niektórych produktów be quiet!. Cooler posiada aż siedem 6 mm ciepłowodów. Jest to ilość większa niż w coolerach konkurencji plasujących się w tej samej cenie. Le Grand Macho RT posiada także asymetryczną budowę- podstawka jest przesunięta w jedną ze stron. Ma to na celu zapewnienie kompatybilności z elementami płyty głównej jak i z pamięciami RAM. Podstawka została wykonana na idealne lustro (możecie to zobaczyć na jednym ze zdjęć). Generalnie jakość wykonania jest bardzo dobra, nie mam się do czego przeczepić.

Dołączony wentylator to nowy model TR-TY147B. Kręci się on z maksymalną prędkością równą 1300 RPM generując przy tym przepływ powietrza równy 125 m³/h oraz hałas na poziomie 20 dBA. Posiada on 7 łopatek specjalnie wyprofilowanych. Został on oparty o łożysko Fluid Dynamic Bearing z MTBF na poziomie 50 tysięcy godzin. Na uwagę zasługują także jego nietypowe wymiary- 152 x 140 x 26,5 mm. Wentylator posiada wtyczkę 4 pin czyli tym samym PWM. Patrząc na parametry to prezentuje się on obiecująco.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji Prime95 26.6, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Chłodzenie ma jeden z najlepszych stosunków wydajności do kultury pracy. Na najwyższych obrotach jest ono ciche i całkiem wydajne- do liderów mało mu brakuje. Na 800 RPM jest niesłyszalne i prawie najwydajniejsze wśród konkurencji. Przegrywa jedynie z konstrukcją posiadającą 2 wentylatory i to różnicą w granicach błędu.

Thermalright Le Grand Macho RT kosztuje około 290 zł. Jest on bardzo ciekawą propozycją dla osób szukających kompromisu pomiędzy wydajnością a głośnością. Spokojnie pozwoli na mocny overclocking przy zachowani ciszy. Wyróżnia go także dobra jakość wykonania oraz śrubokręt, który przyda się nie tylko podczas montażu chłodzenia. Jedynie wygląd mógłby być lepszy. Le Grand Macho RT jest bardzo ciekawą konstrukcją i zdecydowanie polecam się nad nią zastanowić podczas wyboru chłodzenia.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej