WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Thermalright Macho 120 Rev.A

Macho 120 Rev.A to następca, a raczej młodszy brat, kultowego HR-02. Jest on mniejszy, ma mniej ciepłowodów, mniejszy wentylator. Czy wydajność dalej pozostała na dobrym poziomie?

Macho 120 zapakowany jest w zielone pudełko, na którym standardowo znajdują się wypisane zalety produktu. Thermalright do coolera dołącza śrubokręt, instrukcję, zestaw montażowy, pastę termoprzewodzącą. Instrukcja jest w formie książeczki. Oczywiście nie ma w niej ani słowa po polsku, jednakże nawet angielska wersja dobrze wyjaśnia montaż. Dołączony śrubokręt to miła i niezbędna rzecz podczas instalacji chłodzenia. Szkoda, że producent dołączył tak mało pasty Chill Factor- starczy ona zaledwie na jeden montaż.

Chłodzenie ma wymiary 120 mm x 127 mm x 150 mm i waży 688 g. Wykonanie stoi na dobrym poziomie- nie ma ostrych krawędzi ani niedoróbek. Cooler posiada 30 finów a ostatni z nich jest czarny wraz z otworami. Największa dziura służy do montażu Macho 120 na płycie głównej. Podstawka została wykonana na idealne lustro. Wychodzi z niej pięć 6 mm ciepłowodów. Co ciekawe nie jest położona idealnie na środku finów- jest przesunięta w jedną ze stron. Taką konstrukcję zaczęła naśladować nawet konkurencja. Co ciekawe w tej wersji producent zrezygnował z zastosowania backplate.

Dołączony wentylator to model TY121BW o wymiarach 120 mm x 120 mm x 25 mm. Kręci się on z prędkością od 600 RPM do  1300 RPM, generując przy tym maksymalny przepływ powietrza równy 78,5 m³/h oraz hałas wynoszący 24,4 dBA. Posiada on system PWM, a długość kabla to około 60 cm. Posiada on siedem białych łopatek, które zostały umieszczone w czarnej ramce. W zasadzie nie ma on żadnych specjalnych i wymyślnych technologii. Szkoda jedynie, że Thermalright dodaje tylko 2 klipsy montażowe- na coolerze spokojnie można zamontować dwa śmigła 120 mm.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Dokładność urządzenia wynosi +/- 2%.

Macho 120 Rev. A nie zawodzi pod względem wydajności. Przy słabiej podkręconym procesorze znajduje się on pośrodku stawki, jednakże przy mocniejszym OC pokonuje Noctua NH-U12S- chłodzenie, które ma tyle samo ciepłowodów i teoretycznie powinno być bezpośrednią konkurencją. Pod względem głośności także jest dobrze- na 800 RPM jest to prawie najcichszy cooler w stawce, na 1200 RPM plasuje się on pośrodku.

Thermalright Macho 120 Rev.A kosztuje około 170 zł i jest on bardzo ciekawą propozycją. Ma on tylko 150 mm wysokości więc powinien się zmieścić do większości obudów. Ma on także dobrą wydajność i działa stosunkowo cicho. Z droższą nawet o 30 zł konkurencją nie ma szans, ale w swojej cenie prezentuje się całkiem przyzwoicie.