X2 zaprezentowało ostatnio dosyć ciekawe chłodzenie – Eclipse Advanced 991. Jest ono podświetlane, posiada dwa wentylatory oraz niezbyt wygórowaną cenę. Czy w testach wypadnie ono równie dobrze co na papierze?

Cooler otrzymałem w bardzo fajnym opakowaniu – zdecydowanie zachęca ono do zakupu produktu. W środku znajduje się zestaw montażowy, instrukcja, przejściówka z 2x 4 pin na 1x 4 pin oraz pasta termoprzewodząca. Wszystko jest rzucone luzem w opakowaniu – X2 się nie popisało. Miałem też tego pecha, że instrukcji nie otrzymałem, więc nie mogę Wam powiedzieć czy dobrze opisuje ona montaż. Samo zamontowanie wydaje się banalne, jednakże mam do niego sporo uwag. Aby zamontować chłodzenie należy użyć bardzo dużo siły – o wiele więcej niż dopuszcza rozsądek. Dodatkowo zestaw montażowy jest plastikowy i nie ma dołączonego backplate. Dołączona pasta to Spire WhiteGrease SP-420/3g. Jest ona całkiem niezła. Gwarancja wynosi dwa lata.

Eclipse Advanced 991 wygląda bardzo dobrze. Radiator jest cały czarny (wraz z ciepłowodami), co zawsze prezentuje się świetnie. Wygląd trochę psują naklejki na wentylatorach, jednakże podczas ich działania nie powinny być one widoczne. Chłodzenie ma wymiary 127,5 mm x 53 mm x 155,9 mm i waży 740 g. Z racji wysokości poniżej 160 mm powinien on zmieścić się w większości obudów. Eclipse Advanced 991 posiada cztery 6 mm ciepłowody, które bezpośrednio stykają się z procesorem. Jakość wykonania całości jest bardzo dobra.

Dołączone wentylatory to 120 mm konstrukcje. Ich maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, przepływ powietrza 45,46 CFM, ciśnienie 2,16 mmH2O a głośność 22 dBA. Posiadają one na rogach gumowe wyłożenie dzięki czemu drgania nie powinny przenosić się na resztę sprzętu. Przynajmniej jeden z nich posiada, bo drugi z jednej strony (tej mocowanej do chłodzenia) nie ma tych nakładek. Czemu? Nie mam pojęcia. Wentylatory posiadają siedem przezroczystych skrzydełek oraz, jak już wspomniałem, podświetlenie RGB. Wszystkie opcje podświetlenia możecie zobaczyć na stronie producenta. Śmigła oparte zostały o łożyska ślizgowe a ich MTBF wynosi 100 tysięcy godzin. Oczywiście posiadają one PWM.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Asus GTX 760 Striker Platinum
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Chłodzenie nie zaskakuje ani pozytywnie, ani negatywnie wydajnością. Wypada ono tak jak się spodziewałem – dobrze, ale bez szału. Cooler jest za to dosyć cichy. Na maksymalnych obrotach kultura pracy jest bardzo dobra a na 800 RPM jest on niesłyszalny.

X2 Eclipse Advanced 991 powinien kosztować około 33 Euro, czyli około 150 zł. W tej cenie jest to całkiem niezła propozycja. Wydajność zestawu spokojnie pozwoli nam na podkręcenie procesora i zachowa przy tym dobrą kulturę pracy. Wygląd jest całkiem niezły – cały cooler jest czarny i posiada podświetlenie. Jedyną uwagę mam do systemu montażu, który wymaga użycia bardzo dużej siły i nie posiada backplate – X2 w przyszłości powinien zdecydowanie tą kwestię naprawić. Jest jeszcze kilka mniejszych kwestii, jednakże nie wpływają one na odbiór produktu. Generalnie jest to ciekawa propozycja i warta do rozważenia w tej cenie.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej