WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia X2 Eclipse Advanced

X2 to kolejna firma, która debiutuje na portalu WhatNext. Do testu Eclipse Advanced podchodzę z dużą obawą- przy takiej ilości ciepłowodów i podstawce w technice H.D.T. część z nich może nie stykać się z procesorem. Czy moje obawy są słuszne?

Chłodzenie zapakowane zostało w czarne pudełko, na którym jest plastikowa nakładka z informacjami o produkcie. W środku znajduje się instrukcja, system montażowy, tubka pasty oraz przejściówka 2x 4 pin na 1x 4 pin. Instrukcja jest słaba, obrazki są praktycznie nieczytelne, pozostaje tylko tekst po angielsku. Dobrze, że sam montaż jest prosty bo inaczej byłby problem. Cieszy dodana tubka pasty (X2-431/0.3G). Dodana przejściówka pozwoli na podłączenie obu wentylatorów do jednego złącza 4 pin. X2 udziela 5 lat gwarancji na swój produkt.

Eclipse Advanced ma ciekawy wygląd. Jest on cały czarny co jest dużym plusem, natomiast nie podoba mi się górny fin, na którym widać kartki- powinien być czysty albo z logiem producenta- wyglądało by to znacznie lepiej. Sam cooler ma wymiary 131 mm x 152 mm x 115 mm i waży 822 g. Dzięki niedużej wysokości powinien zmieścić się on w większości obudów. Za odprowadzanie ciepła odpowiada 5 ciepłowodów, które stykają się bezpośrednio z procesorem. Po drugiej stronie podstawki znajduje się także mały radiator. Ważną rzeczą jest fakt, że finy zostały po bokach pozaginane, tak aby powietrze uciekało tylko tyłem a nie bokami. Całość została bardzo dobrze wykonana, nie ma ostrych krawędzie czy niedoróbek.

Wentylator jest kopią modelu zastosowanego w Spire Coolgate 2012. Różni się kolorem oraz ma większą prędkość obrotową. Osobiście uważam, że przez niego cooler traci na wyglądzie. Po jego bokach widać link to strony Spire (producent nawet zbytnio nie ukrywa, kto wykonał ten model) – wygląda to bardzo brzydko.  Urządzenie ma standardowe wymiary 120 mm x 120 mm x 25 mm, kręci się z maksymalną prędkością równą 2000 RPM, generując przy tym hałas na poziomie 24 dBA oraz ciśnienie wynoszące 2,96 mmH20. Konstrukcja też nie jest jakaś specjalna, brakuje różnych ulepszeń. Co ważne, to fakt, że maszynkę montuje się na czterech gumowych śrubkach, które skutecznie będą tłumić ewentualne drgania śmigła. Ważne jest też, że z wentylatorów nie wychodzą żadne kable, tak więc użycie przejściówki okazuje się niezbędne.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Pod względem wydajności cooler zawodzi. Jednakże przyczyna jego słabych wyników rozwiązuje się po zdjęciu chłodzenia z procesora. Bezpośrednio z 4690K stykają się tylko 3 ciepłowody, dwa z nich wiszą w powietrzu i nie uczestniczą w odbieraniu ciepła. Podstawka wykonana w technice H.D.T. (HeatPipe Direct Touch) zawodzi. Pod względem głośności jest nawet dobrze- na maksymalnych obrotach jest głośno, natomiast na 1200 RPM jest już znośnie a na 800 RPM jest bardzo cicho.

X2 Eclipse Advanced kosztuje około 290 zł. Nie będę się rozwodził nad nim, gdyż wydajność go dyskwalifikuje. Takie wykonanie podstawki przekreśliło jakiekolwiek szanse na dobry wynik. Nie wiem, czy twórcy chłodzenia nie znają wymiarów procesorów, czy był on stworzony pod większe CPU. Po raz kolejny podstawka H.D.T. zawodzi przy takiej ilości ciepłowodów – nie polecam zakupu Eclipse Advanced.