WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test czterech pendrive Sandiska: USB Type-C Drive, USB 3.1 Flash Drive, Dual Drive m3.0, Wireless Stick

Na łamach WhatNext dawno nie było testów pamięci flash. Do recenzji otrzymałem właśnie cztery ciekawe konstrukcje od Sandiska. Czy są one godne polecenia?

Ultra USB Type-C Drive 16 GB

Pierwszy z pendrive ma wymiary 6,6 mm x 19,3 mm x 40,64 mm i waży ok. 5g. Jest to więc bardzo mała i lekka konstrukcja, którą można bezproblemowo ze sobą przenosić. Wygląda on przeciętnie – jest srebrny z przezroczystą obudową, w której można schować złącze. Tak, jest ono wyciągane, a sam mechanizm działa bez problemów. Na końcu pamięci znajduje się miejsce do przyczepienia smyczy – ciężej będzie go wtedy zgubić. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego i jest przeciętnej jakości. Pendrive, jak sama nazwa wskazuje, posiada złącze USB Typ-C, dzięki czemu pasuje on także do najnowszych smartfonów. Sandisk deklaruje prędkość odczytu do 130 MB/s, nie mówi nic o prędkości zapisu. Pamięć pracuje w temperaturze od 0 do 45°C. Gwarancja wynosi 60 miesięcy.

Ultra Fit USB 3.1 Flash Drive 32 GB

Kolejny z pendrive jest bardzo małą konstrukcją, bowiem ma ona wymiary zaledwie 15,9 mm x 19,1 mm x 8,8 mm i waży 1 gram. Jest to tak naprawdę złącze USB 3.1 Gen1 z wybrzuszeniem, w którym znajduje się pamięć. Na jego końcu jest miejsce na przyczepienie smyczy – w przypadku tak małej konstrukcji jest to niezbędne. Pendrive został wykonany w całości z tworzywa sztucznego, więc jest to dosyć delikatny sprzęt. Producent deklaruje prędkość odczytu na poziomie 130 MB/s, natomiast ponownie nic nie mówi o zapisie. Temperatura pracy wynosi od 0 do 35°C, a gwarancja udzielana jest na 60 miesięcy. Warto jeszcze wspomnieć, że pendrive posiada zainstalowane oprogramowanie służące do szyfrowania. Jest to miły dodatek.

Ultra Dual Drive m3.0 16 GB

Trzecia z pamięci flash to model o wymiarach 30,2 x 25,47 x 11,76 mm i ważący 5 g. Posiada ona dwa złącza: micro USB oraz USB 3.0, dzięki czemu można ją używać zarówno ze smartfonami, oraz z komputerem. Samo przełączanie pomiędzy złączami działa bezproblemowo. Pendrive posiada przezroczystą obudowę oraz miejsce do przyczepienia smyczy. Ponownie został on wykonany z tworzywa sztucznego, więc jakość jest taka sobie. Sandisk deklaruje prędkość odczytu ponownie do 130 MB/s a temperatura pracy znowu wynosi od 0 do 35°C. Gwarancja wynosi 60 miesięcy.

Connect Wireless Stick 16 GB

Ostatni z pendrive to dosyć nietypowa konstrukcja. Ma ona wymiary 20,83 mm x 78,21 mm x 12,19 mm i waży 22 g. Jest to więc największa pamięć w dzisiejszym teście. Posiada ona złącze USB 2.0, ale obsługuje ona także łączność bezprzewodową Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który starcza na 4,5 godziny pracy, można używać pendrive bez konieczności podłączania go do komputera. Wireless Stick współpracuje także ze smartfonami – wymagana jest wtedy instalacja aplikacji. W przypadku PC trzeba wejść na odpowiednią stronę Sandiska i z poziomu przeglądarki obsługiwać pamięć flash. Szkoda, że nią da się zgrywać plików bezpośrednio z poziomu Windowsa. Pendrive umożliwia strumieniowanie danych bezpośrednio do trzech różnych urządzeń. Pamięć została wykonana z tworzywa sztucznego i znajduje się na niej miejsce na smycz oraz włącznik. Prędkość zapisu i odczytu wynosi maksymalnie 150 MB/s, ale ze względu na zastosowane złącze USB 2.0 ciekawe będą wyniki testów. Wireless Stick może pracować w temperaturze od 0 do 45°C, a gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy.

Testy

Testy zostały przeprowadzone na ultrabooku Asus UX410UA.

Ultra USB Type-C Drive 16 GB

Ultra Fit USB 3.1 Flash Drive 32 GB

Ultra Dual Drive m3.0 16 GB

Connect Wireless Stick 16 GB

Testy praktyczne

Pierwszy z pendrive charakteryzuje się bardzo dobrą prędkością odczytu, ale słabą zapisu. Kopiowanie plików na niego trwa dosyć długo co może przeszkadzać. Natomiast w drugą stronę jest już wszystko przyzwoicie. Ultra Fit jest za to najwydajniejszym z testowanych pamięci. Kopiowanie jednego pliku na pendrive jest znacznie szybsze od pozostałych propozycji, tak samo kopiowanie wszystkich rodzajów plików na z pamięci na dysk. Fakt, nie są to jakieś powalające prędkości (w przypadku paczki plików dalej jest słabo), ale można je już zaakceptować. Dual Drive jest już dosyć wolną konstrukcją – dotyczy to zarówno kopiowania na pendrive, jak i z niego. Uzyskane wyniki są niskie i kopiowanie większej ilości rzeczy może być irytujące. Wireless Stick przetestowałem przy podłączeniu do złącza USB. W tym wypadku wydajność ograniczona jest złączem USB 2.0 i jak sami widzicie, jest słabo. Przy połączeniu Wi-Fi wcale nie jest lepiej. Plik 3 GB przy kopiowaniu na pendrive, po 10 minutach był skopiowany w zaledwie ok. 25% co pokazuje, że taki sposób przegrywania plików też bardzo długo trwa. Plus jesteście wtedy pozbawieni Wi-Fi.

Podsumowanie

Ultra USB Type-C Drive 16 GB kosztuje ok. 42 zł. Jest to przeciętna propozycja – ma dobre czasy odczytu, ale słabe zapisu. Może być on przydatny jeśli posiadacie smartfona z USB-C i chcecie przenosić dane pomiędzy nim, a komputerem czy innymi urządzeniami z tym złączem. W takim wypadku można nawet się nim zainteresować.

Ultra Fit USB 3.1 Flash Drive 32 GB kosztuje ok. 45 zł. Jest to bardzo mały pendrive, który z powodzeniem zmieścicie choćby w portfelu. Wśród testowanych pamięci jest on najwydajniejszy i wypadł słabo jedynie w teście kopiowania paczki plików na niego. W pozostałych wyniki są nawet przyzwoite. Biorąc pod uwagę, że w cenie poprzednika otrzymacie dwa razy więcej pamięci, to jest to propozycja godna uwagi.

Ultra Dual Drive m3.0 16 GB kosztuje ok. 30 zł. Jest to dosyć wolna konstrukcja, która wypadła słabo zarówno w testach kopiowania ”na”, jak i ”z” pendriva. Jego zaletą jest posiadanie dwóch złączy: USB oraz microUSB, które mogą się przydać przy przenoszeniu danych pomiędzy smartfonem a komputerem. Natomiast wydajność jest na tyle słaba, że nie mogę rekomendować jego zakupu.

Ostatnim z pendrive był Connect Wireless Stick 16 GB, który wyceniony został na ok. 85 zł. W tym wypadku niska wydajność spowodowana jest zastosowaniem złącza USB 2.0, natomiast w przypadku łączności bezprzewodowej wcale nie jest lepiej. Natomiast jest to dosyć wyjątkowa konstrukcja, która może ułatwić przenoszenie danych pomiędzy różnymi urządzeniami, bez konieczności podłączania pamięci do żadnego z nich. Ze względu na tą innowacyjność otrzymuje on ode mnie odznaczenie Tak.