Jeśli posiadacie w domu zbędny dysk 2,5 lub 3,5 cala i chcecie z niego zrobić pożytek, to warto się zastanowić nad zakupem zewnętrznej obudowy. Dzięki niej Wasz dysk może pracować jako zewnętrzny, podpinany do złącza USB. Firma Unitek podesłała mi do testów dwie dosyć ciekawe konstrukcje: Y-1090 oraz Y-3366. Czy warto wziąć je pod uwagę?

Unitek Y-1090

Pierwsza z obudów została zapakowana w białko-czarne opakowanie. Wraz z nią dostajemy podziękowania, kabel USB oraz zasilacz. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Obudowa jest cała czarna i wygląda prosto, elegancko ale zwyczajnie. Ma ona wymiary 35 mm x 115 mm x 180 mm. Została wykonana z tworzywa sztucznego przez co waży ona około 200 g. Z przodu znajduje się przycisk włączający, wejście zasilające oraz wejście do przesyłania danych USB 3.0. To ostatnie jest niestandardowe przez co lepiej pilnujcie kabla dołączonego do obudowy. Y-1090 posiada dwie diody informujące o działaniu dysku. Obudowa stoi na czterech nóżkach wyłożonych gumą, przez co nie ślizga się ona po różnych powierzchniach. Także tam możecie zobaczyć otwory wentylacyjne, które mają zapewnić dobre odprowadzanie ciepła. Y-1090 jest bardzo proste w obsłudze – wystarczy przy napisie pull pociągnąć tą część w dół i już całość się otwiera. W środku schowacie dowolny dysk 2,5 cala lub 3,5 cala, więc jest to dosyć uniwersalna konstrukcja. Obudowa działa także w trybie Plug & Play, więc nie trzeba instalować żadnych sterowników. Na koniec warto wspomnieć o wspieraniu protokołu UASP (USB Attached SCSI protocol), który w dużym uproszczeniu ma możliwości przyspieszenia transmisji danych o 30% w stosunku do braku tego protokołu.

Unitek Y-3360

Druga z obudów została zapakowana w bardzo podobny karton. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję, podziękowania, zasilacz oraz kabel Type-C -> USB 3.1. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Y-3360 wygląda identycznie jak poprzednik i jest identycznie wykonana. Różnica dotyczy wymiarów, które są minimalnie większe (35 mm x 117 mm x 182 mm) i wagi, która wynosi około 210 g. Także tym razem obudowa oferuje wyjście USB Type-C, ale do Y-3360 dołączony jest kabel ze standardową końcówką USB 3.1, więc nie ma potrzeby posiadania złącza Type-C w komputerze. Oczywiście, całość jest zgodna z USB 3.0 czy 2.0. Zastosowanie takiej końcówki gwarantuje wyższy transfer, do 10 Gbps, więc nie ma potrzeby stosowania protokołu UASP. Ta obudowa także działa w trybie Plug & Play.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!