Przez ostatnie lata rynek dysków SSD przeogromnie się rozrósł. Pojawiło się wiele firm chcących zdobyć chociaż ułamek tego tortu. Jedną z nich jest Plextor, który już wcześniej uraczył nas serią M5. Czy jej następca, seria M6, jest równie znakomita?

Dysk zapakowany jest w małe, kartonowe pudełko, w którym znajduje się tylko przewodnik szybkiej instalacji. Generalnie dysk jest z serii budżetowej dlatego nie ma dołączonej większej ilości dodatków. Sam M6S waży 60 g i ma wymiary 100 mm x 69,85 mm x 6,8 mm. Warto zwrócić uwagę na tą ostatnią wartość. Jest to grubość, która wynosi 6,8 mm. Oznacza to, że tym razem SSD spokojnie zmieści się nawet w najcieńszych laptopach. Piszę tym razem, ponieważ poprzednia seria M5S miała grubość 9,5 mm co nie pozwalało na jego montaż w każdym notebooku. Obudowa jest aluminiowa, po jednej stronie znajduje się logo producenta wraz z nazwą serii a po drugiej naklejka informacyjna o produkcie.

Po odkręceniu śrubek można mieć wgląd do wnętrza. Producent zastosował kontroler Marvell 88SS9188. Został on pokryty taśmą termoprzewodzącą, która przenosi ciepło na obudowę. Kontroler współpracuje ze 256 MB pamięci podręcznej DDR3 oraz ośmioma 19 nm modułami MLC NAND firmy Toshiba. Druga strona płytki jest zupełnie pusta.

Odnośnie specyfikacji- szybkość zapisu, deklarowana przez producenta, wynosi 300 MB/s a odczytu 520 MB/s. M6S podczas pracy pobiera zaledwie 0,25 W mocy. Jest on w stanie działać w temperaturach od 0°C do 70°C, a jego MTBF wynosi ponad 1,500,000 godzin. Plextor udziela 3 lata gwarancji na swój produkt a jego cena zaczyna się od około 310 zł.

Oprogramowanie

Plextor do M6S udostępnia darmowe oprogramowanie Plextool (można je pobrać ze strony producenta). Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to polonizacja, która jest słaba. Jak widać, część rzeczy została spolszczona a część nie. Generalnie Plextool pełni rolę ciekawego dodatku. Pokazuje on stan dysku wraz z jego pojemnością oraz zdrowiem. Można także łatwo zaktualizować firmware, sprawdzić wydajność oraz dostać szczegółową analizę SMART. Oprogramowanie pozwala także na włączenie opcji PlexTurbo.

Testy i podsumowanie

Wyniki dysku w testach są znakomite, co więcej są one bliskie temu co deklaruje producent. M6S kosztuje około 310 zł, co sprawia, że jest to znakomity wybór do Waszych komputerów. Jak wspomniałem, seria M6 ma obniżoną grubość do 6,8 mm co sprawia, że zmieści się on nawet do najcieńszych laptopów. A to jest ważny fakt, bowiem w tej cenie ciężko o lepszy wybór. Zdecydowanie polecam jego zakup jeśli szukacie czegoś ze znakomitym stosunkiem cena/wydajność.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!