WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test dysku SSD Samsung 850 EVO 1 TB

Dyski SSD firmy Samsung od dawna mają wyrobioną renomę na tym rynku. Seria 850 EVO jest bardzo często polecana do nowych zestawów komputerowcyh jako dysk o dobrej wydajności w przystępnej cenie – zobaczmy czy rzeczywiście taki jest.

Na pudełku, w którym został do redakcji dostarczony dysk, znajduje się krótka informacja w języku polskim – zawsze to miłe zaskoczenie. Wraz z 850 EVO otrzymujemy także kartę gwarancyjną, instrukcję oraz płytę z oprogramowaniem. W szczególności ten ostatni dodatek cieszy, gdyż już bardzo rzadko spotykam się z dołączonymi płytami CD – zazwyczaj jest tylko informacja skąd można pobrać odpowiednie oprogramowanie. Samsung udziela 5 lat gwarancji, jednakże jest pewne obostrzenie – gwarancja obowiązuje do 150 TB zapisanych danych, czyli to tak naprawdę 150 cyklów zapisowych na dysku.

Samsung 850 EVO ma wymiary 100 mm x 69,85 mm x 6,8 mm i waży 66 g, powinien więc bez problemowo zmieścić się w laptopach. Design jest bardzo prosty – zwykła, czarna obudowa z logiem firmy. Dysk łączy się z komputerem za pomocą złącza SATA 6 Gb/s. Zasilany jest on oczywiście ze standardowego złącza SATA. Podczas pracy pobiera on maksymalnie 4,4 W a w spoczynku 50 mW. Temperatura, w której dysk może pracować, waha się w przedziale od 0°C do 70°C. Średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynosi 1,5 mln godzin. Samsung deklaruje, że podczas odczytu sekwencyjnego prędkość wynosi 540 MB/s a podczas zapisu 520 MB/s. Producent zastosował także sprzętowe szyfrowanie danych. Dysk wykorzystuje do tego 256 biotowe szyfrowanie AES. Jego rzeczywista pojemność wynosi 931 GB.

Dane przechowywane są na 40 nm kościach TLC 3D V-NAND. Czym się różni ta technologia od zwykłej? Otóż przy zwykłych kościach TLC komórki są układane poziomo, jednak obok drugiej. 3D V-NAND polega na ułożeniu 32 warstw komórek jedna na drugiej. Zastosowany kontroler to Samsung MGX, a dysk korzysta z pamięci podręcznej Samsung 1 GB Low Power DDR2.

Testy

W testach dysk wypadł fenomenalnie. W większości „dyscyplin” wygrywa, czasami nawet nad wersją PRO – idealnym przykładem jest test kopiowania paczki plików 9,23 GB. W wielu przypadkach różnica między PRO a EVO jest mała. Generalnie dysk wypada znakomicie.

Samsung 850 EVO 1 TB kosztuje około 1500 zł. Moim zdaniem dysk został znakomicie wyceniony – nie jest za drogi w stosunku do swych możliwości, które są ogromne. Dysk jest bardzo wydajny, zapewnia znakomite czasy kopiowania danych oraz świetne wyniki w programach. Zastosowanie pamięci 3D V-NAND stanowi ogromne wyzwanie dla konkurencji. Jedyną wadą jest ograniczenie gwarancji do 150 TB zapisanych danych. Jeśli szukacie wydajnego dysku 1 TB w przystępnej cenie jak na dyski SSD o takiej pojemności to zdecydowanie rekomenduję jego zakup.