WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test dysku SSD Samsung 850 PRO 1 TB

Po teście dysku SSD Samsunga 850 w wersji EVO nadszedł czas na sprawdzenie wersji PRO. Posiada ona parę zmian konstrukcyjnych- czy warto za nie dopłacać?

Dysk dotarł do redakcji w opakowaniu testowym – brakowało oryginalnych dodatków. Strona producenta podaje, że wraz z SSD w pudełku powinna znajdować się instrukcja, naklejki, karta gwarancyjna oraz płyta z oprogramowaniem. Ponownie Samsung zadziwia tym ostatnim, rzadko spotykanym już dodatkiem. W porównaniu do wersji 850 EVO, producent udziela znacznie dłuższej gwarancji – aż 10 letniej. Jednakże znowu jest obostrzenie, tyle że tym razem do 300 TB zapisanych danych.

850 PRO ma wymiary i wagę identyczną jak słabszy brat – 100 mm x 69,85 mm x 6,8 mm oraz 66 g wagi. Tym razem inna jest obudowa – jest aluminiowa ze srebrnym paskiem po bokach – wygląda to znakomicie mimo pełnej prostoty. Dysk łączy się z płytą główną standardowym złączem SATA 6 Gb/s oraz zasilany jest ze złącza SATA. Maksymalnie pobiera 4,5 W mocy. W spoczynku wartość ta spada do 0,4 W. Temperatura pracy wynosi od 0°C do 70°C. Średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynosi aż 2 mln godzin. Prędkość podczas sekwencyjnego odczytu wynosi maksymalnie 550 MB/s a podczas zapisu 520 MB/s. Ponownie producent zastosował sprzętowe szyfrowanie danych 256 bitowym kluczem AES. Rzeczywista pojemność dysku jest większa niż w przypadku modelu EVO i wynosi 953 GB.

Za przechowywanie danych odpowiadają 40 nm kości MLC V-NAND – w przypadku modelu EVO były to kości TLC. Także kontroler jest inny- Samsung MEX. Dysk korzysta także z pamięci podręcznej Samsung 1 GB Low Power DDR2.

Testy

850 PRO jest niezwykle wydajną konstrukcją – w większości testów wygrywa, jedynie przy testach kopiowania wypada słabiej od konkurencji. Warto też zwrócić uwagę na zapis i odczyt sekwencyjny- Samsung podaje kolejno 520 MB/s i 550 MB/s a CrystalDiskMark zmierzył 523,9 MB/s oraz 552,2MB/s- więcej niż deklaruje producent. Warto też zwrócić uwagę, że po piętach depcze mu wersja EVO, która jest zaledwie minimalnie wolniejsza w niektórych testach.

Samsung 850 PRO kosztuje około 1900 zł, czyli o 400 zł więcej niż wersja EVO. Jest on też wydajniejszą konstrukcją od młodszego brata. Za tym modelem przemawia także aluminiowa obudowa oraz aż 10-letnia gwarancji. Wadą jest to, że tak naprawdę wersja EVO jest tylko minimalnie wolniejsza – nie ma tu jakiegoś pogromu. Jednakże jeśli chcecie bardzo wydajny dysk na długie lata to zdecydowanie polecam.