WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test dysku SSD SanDisk Ultra 3D 1 TB

Platforma testowa

Metodologia testu na rok 2018

 • TWORZENIE ARCHIWUM WINRAR (DO RAR.)
 • ROZPAKOWYWANIE ARCHIWUM WINRAR
 • USUWANIE ZESTAWU PLIKÓW Z TESTOWANEGO DYSKU
 • INSTALACJA PROGRAMÓW I GIER 
 • TESTY WIELOZADANIOWOŚCI

Wszystkie testy przeprowadzam na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro w wersji 64-bitowej. Zastosowany system plików to NTFS, zaś dyski pracowały w trybie AHCI – wpięte w porty Serial ATA 6 Gb/s lub inne – M.2 tudzież PCI-e x4.

Testy syntetyczne przeprowadzam po trzy razy. Na wykresach widnieją najlepsze uzyskane wyniki. Testy praktyczne wraz z użyciem stopera również zostały przeprowadzone trzykrotnie. Końcowy wynik ukazany na wykresach to średnia arytmetyczna. Do testów wykorzystuję następujące aplikacje użytkowe (najnowsze dostępne wersje) oraz gry i pliki gier:

Programy:
Iometer 1.1.0, Microsoft Office 2007 Enterprise, SSD-Z 16.09.09 beta, WinRAR 5.50

Aplikacje syntetyczne tj. Anvil’s Storage, AS SSD, CristalDiskMark oraz TxBENCH pokazują Wam wyniki w odczycie/zapisie sekwencyjnym, oraz wyniki próbek 4K i ich pochodnych. Program AIDA64 w teście określającym wydajność danego nośnika danych skupia się na zmierzeniu maksymalnego transferu odczytu i zapisu sekwencyjnego (ta druga opcja jest szczególnie ważna w dyskach opartych o kości TLC/TLC-3D). Iometer z kolei pokazuje maksymalny wskaźnik IOPS w odczycie i zapisie sekwencyjnym.

Kopiowanie – testy praktyczne:

1. Kopiowanie plików na testowany dysk:

 • pliki MP3 o wadze 4 GB
  pliki MP4 o wadze 4 GB
 • plik ISO o wadze 10.52 GB
  paczka zdjęć JPG o wadze 7.5 GB
  plik MKV o wadze 19.32 GB
  pliki BIN o wadze 30.09 GB
  folder „windows” (pliki rozproszone) ważący 18.7 GB
 • folder plików rozproszonych o wadze 45.4 GB, posiadający 100.00 pojedynczych plików.
  – ostatnim testem jest robione w dwóch fazach kopiowanie niemal wszystkich wyżej wymienionych plików jednocześnie (bez plików rozproszonych 45.4 GB – 100.000). Całość waży skromne 94,31 GB. Pierwsza faza to kopiowanie tych plików z innej partycji (też dostępnej na dysku SSD) na testowany nośnik flash. Druga faza to kopiowanie tych plików w obrębie testowanego dysku – z utworzonego na nim folderu do innego folderu tam dostępnego kopiujemy te pliki.

2. Usuwanie plików:
Oprócz kopiowania, wykonuję także czynność usuwania niektórych paczek plików z partycji, tak by sprawdzić, który dany nośnik danych radzi sobie z tym najszybciej. W tym celu używam specjalnie przygotowanych dwóch paczek plików – tej z testów kopiowania o łącznej wadze 94,3 GB, oraz osobnej – ważącej 45,4 GB, ale posiadającej w swojej zawartości aż 100.000 pojedyńczych plików.

3. Tworzenie archiwum oraz rozpakowywanie archiwum:
1A. Tworzenie archiwum to test polegający na skompresowaniu programem WinRAR materiału wideo 1080p w standardzie MKV (19,32 GB), pliku ISO (10,52 GB) oraz folderu z plikami Windows o wadze 18,7 GB. Archiwum tworzymy używając opcji „bez kom­pre­sji”, tak by wy­nik końcowy nie za­le­żał od mo­cy ob­li­cze­nio­wej pro­ce­so­ra. Kolejnym testem jest  tworzenie łączonego archiwum RAR. Z plików ISO, MKV + Windows (pliki rozproszone) [waga łączna = 48.54 GB] tworzymy jeden wspólny rozpakowywalny plik RAR. Taka czynność oczywiście trwa dłużej aniżeli pojedyncze wypakowywanie i ma na celu maksymalnie „przycisnąć” testowany nośnik danych.

1B. Z kolei w przypadku rozpakowywania plików, w testach indywidualnych na warsztat dałem dwie naprawdę dużej wielkości paczki, o wadze odpowiednio 30.09 i 54,42 GB (ale w przypadku tego drugiego jest to dostępne tylko dla nośników 180 GB+). Obie wypakowujemy osobno. Drugą częścią tego testu jest z kolei jednoczesne wypakowywanie obu folderów RAR. naraz (BIN+RPF > 84.51 GB), do jednego wspólnego folderu (ale tylko w przypadku nośników danych HDD/SSD o minimalnej pojemności 240 GB, bowiem na dysku 180 GB [167-168,7 GB realnie] nie da się utworzyć dwóch osobnych plików o wadze 84.51 GB [x2/169.02 GB]). Tak jak wyżej – test ten ma na celu jeszcze bardziej obciążyć testowany nośnik danych.

4. Programy i gry (instalacja):
Tu sprawdzam pomiar czasu instalacji programu Office 2007 oraz gier: Football Manager 2013 i już bardzo leciwego, ale jednak wciąż stosunkowo – na tle nowych produkcji – długo instalującego się Stalkera: Call of Pripyat.

5. Wielozadaniowość:
Z doświadczenia wiemy, że najwięcej problemów testowanym nośnikom danych (niezależnie czy jest to SSD, HDD czy dysk zewnętrzny USB) sprawią testy wielozadaniowości. Pierwszy z naszych testów polega na równoczesnym kopiowaniu pliku ISO o wadze 19,32 GB oraz instalacji gry Football Manager 2013. Drugi, to rozpakowywanie archiwum BIN o wadze 30 GB i równoczesna instalacja gry Football Manager 2013. Ostatni, trzeci test wielozadaniowości, opiera się na jednoczesnym kopiowaniu pliku MKV 19,32 GB oraz rozpakowywaniu archiwum BIN 30 GB.

Procedura testowa dla testów zapełnieniowych

Czy nośnik SSD zwalnia po zapełnieniu?

 

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 3 STRONY: Część 3
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1
PRZEJDŹ DO 3 STRONY: Część 3