WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test podkładki chłodzącej Enermax Aeolus Pure

Lato, gorące powietrze, upały. Dla większości studentów i uczniów to marzenie. Można pojechać nad jezioro, morze, wreszcie da się poopalać. Także wycieczki w góry są strasznie przyjemne. Nie potrzeba kurtek, mnóstwa ubrań aby nie zamarznąć. Jednakże mało osób pomyślało, co czują laptopy! Często przegrzewają się, ich wentylatory chodzą na maksymalnych obrotach, generalnie prawie że umierają. Warto tak traktować sprzęt? Co jeśli on rzeczywiście ma uczucia? Na szczęście Enermax wypuścił na rynek podkładkę chłodzącą Aeolus Pure. Czy pomoże ona przeżyć naszym laptopom te ciężkie chwile ?

Podkładka zapakowana jest w duże kartonowe pudełko, na którym umieszczone są podstawowe informacje dotyczące produktu. Miłym akcentem jest opis w języku polskim. Widać, że producentowi zależy na naszym rynku. W pudełku, oprócz podkładki, nie znajdziemy nic więcej. Żadnej instrukcji ani nic. Szczerze mówiąc, jest to słuszne podejście – po co marnować papier na coś tak banalnego w obsłudze? Gwarancja na produkt wynosi 24 miesiące i jest normalną wielkością dla podkładek chłodzących

Podkładka jest po prostu piękna. Zewnętrzna część została wykonana z aluminium, pośrodku znajdziemy metalową siatkę. Całość jest niezwykle dokładnie wykonana i powtórzę jeszcze raz, prezentuje się znakomicie. Cieszy także duża powierzchnia chłodzenia. Z tyłu Aeolusa znajdziemy dwa złącza USB oraz przycisk. Jedno ze złącz musimy podłączyć podkładkę do laptopa, jako źródła zasilania. Drugie możemy użyć do podłączenia urządzenia, pobierającego maksymalnie 100 mA prądu (myszka, pendrive). Kabel USB znajduje się pod podkładką – jest tam specjalne miejsce, w którym można go umieścić. Przycisk służy do zmiany prędkości obrotowej wentylatora. Do dyspozycji mamy dwa tryby: 650 rpm oraz 850 rpm (low oraz high). Duży plus dla Enermax’a za możliwość dostosowania obrotów do aktualnych wymagań. Podkładka stoi na czterech gumowych nóżkach. Zapewniają one, że Aeolus nie ruszy się z miejsca, nie ślizga się na żadnej powierzchni. Chłodzenia ma także bardzo wygodną podkładkę pod nadgarstki. Przydaje się ona w szczególności w przypadku pisania, polepsza komfort użytkowania komputera (w przypadku pisania tej recenzji sprawdziła się idealnie). Jedyną wadą Aeolusa, której niestety nie dało się uniknąć, jest waga- 1,3kg może niektórym osobą przeszkadzać. Warto też wspomnieć, że dostępna jest wersja Vegas, w której wentylator ma różne kolory podświetlenia. Ale w zamian nie otrzymujemy choćby możliwości sterowania obrotami wentylatora.

Testy i podsumowanie

Metodologia testów:

  1. CPU: temperatury są odczytywane za pomocą programu OCCT 4.40. Pomiary w spoczynku wykonywane są po 30 min od włączenia komputera. Pomiary podczas obciążenia odbywają się po 20 min działania testu OCCT Linpack. Zaprezentowana temperatura jest średnią z najwyższych temperatur osiągniętych przez każdy rdzeń procesora.
  2. GPU: temperatury są odczytywane za pomocą programu Furmark 1.13. Pomiary w spoczynku wykonywane są po 30 min od włączenia komputera. Pomiary podczas obciążenia odbywają się po 20 min działania testu Furmark stability.
  3. HDD: temperatury są odczytywane za pomocą programu HDTune 2.54. Zaprezentowany wynik jest najwyższym osiągniętym podczas testu odczytu.
cpu
gpu
hdd

Jak wynika z testów, różnica między trybem high a low jest niezauważalna. Jedyna, mała zmiana była podczas testów procesora i karty graficznej. Ale 1°C to praktycznie znikoma różnica. Podobnie jest z głośnością. Podkładka jest strasznie cicha, podczas obciążenia w ogóle nie była słyszalna. Podczas spoczynku, jedynie strasznie dokładne ucho jest w stanie wychwycić działanie Aeolusa. Ciągle mówimy o trybie high! Na trybie low jest niesłyszalna. A co z ogólną wydajność? Jest ona fenomenalna. 12°C mniej na dysku twardym, 5°C mniej podczas obciążenia kart graficznej i 7°C mniej podczas obciążenia procesora to wyniki bardzo dobre. Powiedziałbym też, ze jedne z najlepszych jakie da się uzyskać.

Podkładka jest fantastycznym wyborem na lato. Praktycznie nie ma wad, jedynie jej waga może przeszkadzać w zakupie. Świetna wydajność, genialne wykonanie i piękny design– to podstawowe cechy Aeolusa. Warto też przypomnieć o wygodnej podkładce pod nadgarstki. Pierwszy raz od dawna, w przypadku sprzętu komputerowego, jestem w stanie przyznać, że cena wynosząca 150zł jest adekwatna do tego, co otrzymujemy. Produkt jest naprawdę idealny, najlepszy wybór w swojej cenie i jeden z najlepszych wśród podkładek do laptopów.