WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Wygodne testowanie – sprawdzamy fotel Genesis Nitro 550

To jak siedzicie przy komputerze jest bardzo ważne. Nietrzymanie odpowiedniej postawy może doprowadzić do poważnych chorób kręgosłupa. Wiadomo jednak, że ciężko jest siedzieć prosto na najtańszym krześle – może to być zwyczajnie niewygodne. Specjalne fotele dla graczy ułatwiają utrzymanie odpowiedniej postawy. Jednym z nich jest Nitro 550. Czy rzeczywiście ułatwia on dbanie o własny kręgosłup i czy jest wygodnym rozwiązaniem?

Produkt przyjechał do mnie w ogromnym opakowaniu, które sporo ważyło. Radzę zawołać kogoś do pomocy, bo jeśli nie biegacie za dużo na siłownię, to możecie sami nie dać rady go wnieść. Oczywiście fotel przyjeżdża rozłożony i trzeba samemu wszystko skręcić. Na szczęście montaż jest dosyć prosty, a instrukcja bardzo dobrze wszystko wyjaśnia. Montaż zajął mi 30 minut, jednakże to dlatego, że pomyliłem śrubki (użyłem dłuższych zamiast krótszych) i musiałem część rzeczy rozmontować. Ogólnie powinien on zająć około 20 minut i jedna osoba jest w stanie samemu wszystko ogarnąć. Nitro 550 dostępny jest w wersji czarno-niebieskiej oraz czarno-czerwonej. Genesis udziela też 2 lata gwarancji na fotel.

Nitro 550 wygląda znakomicie. Niebieskie wstawki fajnie kontrastują z czarnymi i całość przykuwa oko. Siedzisko posiada 70 mm wysokiej jakości pianki. Zostało ono obszyte nylonowym materiałem, jednakże boki wykonane są ze skóry ekologicznej. Generalnie wysokość krzesła można regulować w zakresie do 100 mm. Nitro 550 można także odchylić do 180° i bez problemowo się na nim bujać. Regulować odchylenie można za pomocą dźwigni umieszczonej z boku. Posiada ona plastikową osłonkę, która wygląda dość futurystycznie. Fotel wytrzyma obciążenie do 150 kg, czyli całkiem sporo. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu podnośnika gazowego klasy 4. Siłownik jest obłożony plastikową osłonką, więc wygląda to dosyć ładnie. Podpórki pod ręce wydają się być słabym punktem fotelu. Są one plastikowe i wyglądają, że mogą być słabej jakości.

Ich zaletą jest za to możliwość regulowania ich wysokości, wyłożenie pianką od strony dotyku przez ręce oraz odległość pomiędzy nimi – około 500 mm. Sprawia to, że praktycznie każdy będzie mógł wygodnie na nim usiąść. Na oparciu producent zastosował piankę o grubości 40 mm. Ono także posiada nylonowe wyłożenie oraz wstawki ze skóry ekologicznej. Na zagłówku znajduje się logo Genesis. Miłym dodatkiem są dwie poduszki – jedna pod plecy a druga za szyję. To właśnie one powinny sprawiać, że utrzymana zostanie odpowiednia pozycja siedzenia i kręgosłup nie będzie na tym cierpiał. Poduszki łatwo jest zdemontować i zamontować więc można używać ich kiedy tylko się chce. Między innymi właśnie do tego służą dwa otwory w oparciu (przekłada się przez nie szelki od jednej z poduszek). Podstawa krzesła została wykonana z 5 metalowych ramion, które robią wrażenie bardzo stabilnych. Kółka są plastikowe, ale jak zobaczycie w testach są one bardzo dobre.

Wrażenia z użytkowania

Fotel używałem ponad 2 tygodnie. Po tym czasie wyglądał on jak nówka, co świadczy o wysokiej jakości wykonania. Obawy miałem co do kółek, jednakże Nitro 550 świetnie porusza się po większości podłoży obecnych w domu – dywanie, panelach, kafelkach itp.. Spokojnie można go przeprowadzać do innego pokoju. Generalnie na fotelu siedzi się bardzo wygodnie. Pomagają w tym dołączone poduszki, które sprawiają, że siedzenie jest przyjemne. W szczególności doceniałem ich obecność po odchyleniu oparcia. Jakie leżenie jest wtedy przyjemne! Potrafiłem spędzić tak długi czas oglądając film i bujając się. Przy największy rozłożeniu udało mi się nawet zasnąć, a chciałem tylko się na chwilę zrelaksować. Uważam to za jedną z największych zalet Nitro 550. Nylonowe podkładki są także strzałem w dziesiątkę. Fotel nawet po długotrwałym użytkowaniu jest bardzo wygodny a ciało nie poci się. Nawet jeśli będzie gorąco, a nasze ciało „puści nieco wody”, to skóra nie przyklei się do fotelu i nie będzie tego niemiłego efektu odrywania. Dodatkowo zawsze można trochę zmienić pozycję siedzenia czy pokręcić się. Minusem za to są podparcia na ręce. Mimo piankowego wyłożenia wydają się one niestabilne (w przeciwieństwie do reszty konstrukcji) oraz średnio wygodne. Osobiście posiadam fotel Arrozi Monza, który ma tą część wyłożoną materiałem. Różnica w odbiorze i wygodzie jest znaczna. Dużo lepiej by było, gdyby producent zastosował tutaj inne wyłożenie. Aczkolwiek nie jest też tragicznie. Trochę to męczy po dłuższym użytkowaniu ale da się przyzwyczaić. Po prostu mogło by być lepiej. Nitro 550 przez krótki czasu użytkowali moi znajomi. Oni także zwracali uwagę przede wszystkim na możliwość wychylenia, wygodę siedzenia oraz dołączone poduszki. Ogólnie fotel oceniany był jako bardzo wygodny i atrakcyjny wizualnie.

Podsumowanie

Aktualnie Genesis Nitro 550 kosztuje około 860 zł. Uważam, że w tej cenie jest to jedna z ciekawszych propozycji. Fotel charakteryzuje dobre wykonanie, atrakcyjny wygląd, bardzo wygodne użytkowanie oraz konstrukcja umożliwiająca także zmianę wysokości, czy pochylenia prawie wszystkich elementów. W szczególności na osobne wspomnienie zasługuje rozkładany tryb, który wraz z dołączonymi poduszkami sprawi, że bardzo szybko zaśniecie. Wadą Nitro 550 są tak naprawdę głównie podłokietniki, które powinny zostać inaczej wykonane – w obecnej formie są raczej średnio wygodne. Oprócz tego cała reszta jest naprawdę wysokiej klasy. Nawet nie ma aż tak dużo skóry ekologicznej, która znana jest z szybkiego niszczenia się.  Jeśli szukacie porządnie wykonanego i ergonomicznego fotelu dla graczy, to produkt Genesis powinien być brany pod uwagę.