WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test głośnika Bluetooth Unitek Y-BL10001

Kontynuujemy testy przenośnych głośników. Tym razem otrzymałem ciekawy produkt od firmy Unitek. Jak sprawdzi się on w praktyce?

Y-BL10001 otrzymałem w długim, kartonowym opakowaniu. Wraz z nim w zestawie znajduje sie instrukcja, karta z podziękowaniami oraz kabel do ładowania głośnika. Instrukcja jest w języku angielskim ale w miarę dobrze wyjaśnia obsługę urządzenia. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Głośnik wygląda znakomicie. Do testów otrzymałem wersję różową ale w sprzedaży jest jeszcze wersja czarna. Wykonany on został z aluminium co sprawia, że jakość jest bardzo dobra. jego dokładne wymiary to 2220 mm x 55 mm x 28 mm a waga wynosi 276 g. Jest on więc idealnie przenośny. Y-BL10001 stoi na dwóch gumowych nóżkach, które zapobiegają jego przypadkowym przesunięciom. Na górze znajduje się jeden przycisk służący do włączania urządzenia. Szkoda, że nie ma dodatkowych przycisków do przełączania piosenek czy zmiany głośności – wszystko to trzeba wykonywać za pomocą smartfona. Pod jednym z białych boków kryją się dwa 3 W głośniki o średnicy 40 mm. Ta obudowa posiada specjalnie wyprofilowaną siatkę, która wygląda znakomicie i umożliwia rozchodzenie się dźwięku w 3 wymiarach. Drugi z białych boków został wykonany z przyjemnego materiału. Znajduje się tam wejście zasilające, wejście Aux oraz dioda informujaca o poziomie naładowania. Także tutaj możecie zobaczyć brzydką naklejkę ale nie martwcie się – można ją łatwo oderwać. Głośnik posiada 2000 mAh baterię. Na ile starcza ona czasu to zagadka. Strona producenta podaje do 6 godzin, instrukcja do 5 godzin na maksymalnej głośności a na głośniku pisze do 2,5 godziny – sprawdzę to dokładnie w testach. Natomiast od Uniteka dowiedziałem się, że prawidłowa wartość to 6h – różne wersje pojawiły się ponieważ otrzymałem jednego z pierwszych egzemplarzy. W późniejszych problem ten został już naprawiony. Producent zastosował łączność Bluetooth v4.1, która powinna pozwolić na długi zakres łapania sygnału.

Testy

Łączność bezprzewodowa w Y-BL10001 działa bez zarzutów. Głośnik bezproblemowo łączy się z Samsungiem Galaxy S7 (na nim zostały wykonane testy) i nie zauważyłem żadnych przerwań łączności czy problemów z nią. Zasięg jest całkowicie poprawny. Na jednym piętrze głośnik łapał sygnał z każdego pokoju, dopiero po zejściu piętro niżej zaczynały się problemy – ale taki sam zasięg miała każda konstrukcja w moich testach. Jak już wspomniałem, czas pracy na maksymalnej głośności wynosi do 6h. Jestem skłonny w to uwierzyć bowiem na średniej głośności uzyskałem czas pracy powyżej 15 godzin więc jest bardzo dobrze.  Natomiast szkoda, że Y-BL10001 nie posiada wskaźnika naładowania baterii czy przycisków do zmiany głośności czy piosenki – ich brak trochę przeszkadza. Z głośnika można korzystać do rozmowy przez telefon. Wbudowany mikrofon działa bezproblemowo a rozmowa przeprowadzana jest całkowicie przyjemnie.

A jak wygląda samo odtwarzanie muzyki? Jest ono dobre. Dźwięki są w miarę czyste, słychać wyraźną różnicę pomiędzy partiami wokalnymi a muzyką. Na maksymalnej głośności nie zauważyłem żadnych zniekształceń a sam maksymalny poziom spokojnie wystarczy nawet na większą imprezę.Y-BL10001 posiada dobre tony średnie i niskie, jedynie wysokie tony mogłyby być troszkę lepsze – natomiast nie jest źle. Dźwięki nie są spłaszczone ani zniekształcone. Basy są słyszalne jednakże jednakże nie dają one tego kopa – w tej cenie jest to normalne. Generalnie dźwięki wychodzące z głośnika są po prostu dobre – nie kaleczą uszu ale też nie są wybitne.

Podsumowanie

Unitek Y-BL10001 kosztuje około 150 zł. W tej cenie jest to bardzo dobra propozycja. Głośnik gra długo, ma dobrą łączność bezprzewodową oraz dobrą maksymalną głośność. Gra on także dobrze – dźwięki nie są zniekształcone, nie ma szumów oraz nie kaleczy on uszu. Nie gra on jakoś wybitnie ale w tej cenie jest to bardzo dobra pod tym względem konstrukcja. Warto też zwrócić uwagę na design i wykonanie, które są znakomite. Minusem jest brak przycisków do zmiany głośności, piosenek czy diod pokazujących stale stan naładowania baterii – mi osobiście bardzo tego brakowało. Plusem jest także wbudowany mikrofon dzięki któremu można używać głośnika do rozmowy przez telefon. W tej cenie jest to bardzo dobra konstrukcja i warto wziąć ją pod uwagę podczas zakupów.