Dzięki kieszeniom można w szybki sposób zamontować HDD lub SSD w innym komputerze. Tę funkcję w szczególności doceniają gracze. Jest ono też niezastąpione w momencie gdy zepsuje się laptop a potrzebny jest szybki dostęp do plików. Fakt, w każdym z tych przypadków można montować dysk w komputerze, podłączać złącze SATA i zasilające, ale gdy ktoś to musi często robić to trafi go w końcu szlag. Szybkie i bezstresowe przekładanie dysków jest naprawdę bardzo fajną opcją.

Enermax EMK3104

Na opakowaniu pierwszej z kieszeni znajduje specyfikacja techniczna oraz informacje w języku niemieckim, francuskim, angielskim i chińskim. Jest tez krótka notatka w języku polskim i rosyjskim. Enermax do produktu dodaje instrukcję, kabel USB 3.0, kabel SATA, kluczyk i 4 śrubki. Instrukcja posiada już pełne informacje w języku polskim i bardzo dobrze wyjaśnia każda kwestię dotyczącą montażu. Kabel SATA jest wystarczająco długi aby nie było problemów z ładnym jego ułożeniem w obudowie. Dodatkowo posiada on z jednej strony metalową blokadę, które uniemożliwia jego przypadkowe wysunięcie się ze złącza.

EMK3104 ma wymiary 147,5 mm x 101,5 mm x 25,5 mm i wazy 210 g. Został on wykonany z aluminium, tworzywa ABS i stali SPCC. Kieszeń z wyglądu przypomina zwykły dysk 3,5 calowy. Dzięki specjalnym otworom po bokach można ją zamontować w zatoce 3,5 cala zarówno tej z przodu budowy jak i tej w której montowane są dyski. Z boku jest także wejście na kabel USB 3.0. Na górze znajduje się naklejka informacyjna, która przytacza podstawowe cechy produktu. Na dole jest kratka wentylacyjna pozwalająca na niezagotowanie się sprzętu. Z przodu można zobaczyć wejście zasilające, wejście na kabel SATA oraz diodę informującą o pracy zamontowanego dysku. W kieszeni zostało zastosowane łącze NSS- Non-scratch SATA, które pozwala na ponad 50 tysięcy montaży dysku. Sam montaż SSD bądź HDD odbywa się z tyłu kieszeni. Wystarczy łatwo otworzyć klapkę, włożyć dysk, przycisnąć klapke i po sprawie. Miłą rzeczą jest możliwość zabezpieczenia sprzętu przed wyjęciem sprzętu przez niepożądaną osobę.

Enermax EMK3105

Drugi z testowanych dysków różni się zdecydowanie od poprzednika. Ale po kolei. Zapakowany on jest w pudełko analogiczne do wersji EMK3104. W środku znajduje się instrukcja obsługi, kabel SATA, kabel zasilający, taśma zabezpieczająca elementy elektroniczne dysku, kluczyk i 1 śrubkę. Ponownie instrukcja zawiera opisy w języku polskim i dobrze wyjaśnia montaż, kabel SATA jest identyczny jak u poprzednika. Tym razem aby działa dioda należy podłączyć specjalną przejściówkę z molex na SATA oraz 4 pin.

EMK3105 ma wymiary 120 mm x 145 mm x 24 mm i waży 148 g. Montuje się go w slocie PCI, dokładnie tak jak na przykład karty graficzne. Jedynie nie wkłada się niczego do złącza na płycie głównej. Jest to znakomite rozwiązanie pozwalające na posiadanie hot-swapa z tyłu obudowy. Docenią to osoby, które nie mają przedniej zatoki 3,5 cala w swojej obudowie. Kieszeń została naprawdę porządnie wykonana. Producent w tym celu użył tworzywa ABS oraz nierdzewnej stali. Góra EMK3105 jest całkowicie otwarta a na spodzie znajdują się specjalne otwory zapewniające odpowiednie wentylowanie dysku. Z przodu znajduje się złącze SATA, zasilające oraz wejście na zasilanie dla diody. Montaż dysku w kieszeni odbywa się identycznie jak w wersji EMK3104, także jest możliwość zabezpieczenia sprzętu za pomocą specjalnego kluczyka.

Enermax EMK3203

Ostatni z testowanych produktów to jakby rozszerzenie wersji EMK3104. Opakowanie jest analogiczne do poprzedników, w środku znajdziemy kabel SATA, instrukcję, notkę o sterownikach, śrubki montażowe. Istrukcja ponownie przedstawia w prosty sposób i w języku polskim obsługę kieszeni. Kabel SATA jako jedyny nie ma specjalnej metalowej blokady. Kieszeń została zaprojektowana tak, że pasują do niej jedynie płaskie złącza SATA.

EMK 3203 ma wymiary 146.5 mm x 101,5 mm x 26,5 mm i waży 252 g. Umożliwia ona montaż do dwóch dysków SSD albo 2,5 calowych HDD. Została wykonana z plastiku oraz aluminium. Generalnie budowa jest identyczna jak w przypadku EMK3104, tyle że kieszeń jest szersza. Montaż dysków wygląda identycznie jak w przypadku siostry, tyle że tym razem nie mamy do dyspozycji specjalnego kluczyka. Jedyna różnica to możliwość wyboru trybu Raid dzięki specjalnym przełącznikom z przodu. Do dyspozycji mamy opcję Nor (No-Raid), JBOD/ Raid 0/ Raid 1. Aby wszystko działało sprawnie należy pobrać sterowniki ze strony Enermaxa. Dodam jeszcze tylko, że kieszeń także jest montowana w dowolnej zatoce 3,5 cala.

Testy i podsumowanie

Generalnie testy potwierdziły to czego można się było spodziewać- zastosowanie kieszeni nie spowalnia działania dysku. Czasem nawet uzyskane wyniki są lepsze niż bez zastosowania kieszeni, ale wszystko w granicach błędu. Duży plus dla Enermaxa.

Seria kieszenie na dyski od Enermax jest bardzo ciekawa. Produkty są wykonane dobrze, nie zauważyłem żadnych uszczerbków. Nie spowalniają tez one pracy dysku. Do kieszeni nie mam żadnych uwag, uważam je za produkty znakomite. Jeśli ktoś potrzebuje kieszenie na dysk montowanej czy to w zatoce 3,5 cala czy to w slotach PCI to zdecydowanie polecam zakup.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!