WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test inteligentnego gniazdka Fritz!DECT 200

Inteligentny dom to marzenie niejednej osoby. Wstajesz rano, kawa sama Ci się robi, podnoszą się rolety, włącza telewizor czy radio. Taki poranek jest marzeniemwielu z nas. Czy Fritz!Dect 200 to umożliwia?

Do sprzętu dołączona jest krótka instrukcja, która wyjaśnia podstawy jego użytkowania. Sam Fritz!DECT 200 ma wymiary 59 mm x 93 mm x 41 mm i waży około 134 g. Został w całości wykonany z białego tworzywa. Jego jakość stoi na dobrym poziomie, nawet po jego upuszczeniu nic się nie powinno stać. Z tyłu znajduje się wtyczka do gniazdka, z przodu jest miejsce na wtyczkę od urządzenia. Można do niego podłączyć sprzęt pracujący na 230V oraz pobierający łącznie maksymalnie 10 A (2300 W). Fritz!DECT 200 pobiera, podczas pracy, maksymalnie 1,5 W a w stanie uśpienia 0,9 W. Z przodu znajdują się także dwa przyciski będące zarazem diodami. Pierwszy z nich służy do włączania urządzenia, drugi do logowania bądź wylogowania z urządzenia Fritx!Box. To jest też właśnie główna wada inteligentnego gniazdka- współpracuje ono tylko i wyłącznie z routerami FRITZ!Box z obsługą DECT oraz oprogramowaniem FRITZ!OS od wersji 5.50. Zdecydowanie ogranicza to możliwości jego wykorzystania w naszych domach. Z innych parametrów technicznych, Fritz!DECT 200 posiada zintegrowany czujnik temperatury oraz watomierz.

Oprogramowanie i działanie

Jak już wspominałem, do obsługi gniazdka niestety wymagany jest odpowiedni router Fritz! Gdy już go mamy, to samo sparowanie obu tych rzeczy jest banalne- wystarczy włożyć Fritz!DECT 200 do gniazda blisko routera i przytrzymać przycisk Dect na tym drugim. Sterować inteligentnym gniazdkiem można właśnie tylko przez menu routera. Opcji do ustawienia jest całe mnóstwo. W pierwszym menu widać wszystkie inteligentne urządzenia. Pokazana jest także temperatura, istnieje też możliwość szybkiego wyłączenia gniazdka. Jednakże prawdziwe możliwości są pokazane po rozwinięciu następnych okien. Urządzenia można zgrupować, można ustawić koszt prądu a nawet ustawić przesyłanie statystyk co określony czas. Najważniejsze opcje są jednak w następnych zakładkach. W automatycznym przełączaniu można ustawić kiedy gniazdko ma się włączać. Do dyspozycji są następujące plany ustawień: codziennie, okazyjnie, w dni robocze, countdown, rytmicznie, jednorazowo, tryb astronomiczny oraz kalendarz. Dzięki temu można sterować gniazdkiem poprzez ustawienie konkretnych godzin i dni, czasu działania czy nawet zsynchronizować z kalendarzem Google. Można także wyłączać gniazdko po zużyciu określonej porcji prądu. Mamy praktycznie wszystkie możliwości jakie sobie można wyobrazić. W zakładce „wskaźnik prądu” można zobaczyć statystki dotyczące gniazdka – pobór prądu, koszt zużytej energii, natężenie prądu oraz zużycie kilowatogodzin w określonym okresie czasu. Dostępna jest także aplikacja na smartfony, ale ocena 3,4 w Google Play mówi sama za siebie – jest ona bardzo słaba. Nie działa mi tam przycisk wstecz, dodatkowo dzięki niej można tylko podglądnąć aktualnie pobieraną moc, temperaturę oraz wyłączyć gniazdko. Chyba jedyna jej zaleta to przekierowanie na stronę, gdzie można normalnie skonfigurować router. Żeby móc z niej korzystać należy także założyć konto MyFritz.

A więc najważniejsze pytanie – na co komu takie gniazdko? Odpowiem na nie dając przykład jego realnego zastosowania – jest ono prawie identyczne do tego napisanego we wstępie. W ramach pobudki, ustawiłem włączanie gniazdka na godzinę 8.15 rano. Do niego podpiąłem radio oraz czajnik. Dzięki temu budziła mnie ulubiona muzyka i to codziennie inna plus od razu gotowała się woda na kawę – idealny poranek. Inne zastosowanie może być ciekawe dla rodziców – wystarczy ustalić, że gniazdko będzie się wyłączało po 2h i tylko tyle czasu dziecko może grać w gry. Można łatwo kontrolować podłączenie gniazdka poprzez nieszczęsną aplikację, więc to może być także ciekawa alternatywa kontroli rodzicielskiej. Innych zastosowań dla Fritz!DECT 200 jest mnóstwo – co tylko dacie radę wymyślić.

Podsumowanie

Fritz!DECT 200 kosztuje około 200 zł co jest sporą kwotą. Należy też pamiętać, że aby działało należy mieć kompatybilny router Fritz!Box, co też jest niemałym wydatkiem. I tutaj dostrzegam największą wadę urządzenia. Niestety, przez ceny obydwu rzeczy, nie jest ono przeznaczone dla przeciętnego Polaka. Jeśli jednakże stać Was na niego to będziecie mega zadowoleni z zakupu. Urządzenie ma praktycznie nieograniczone możliwości ustawień, dzięki czemu spełni każde Wasze oczekiwania. Jedynie aplikacja mobilna mogłaby zostać poprawiona. Jeśli chcecie powoli wchodzić w świat inteligentnych domów to Fritz!DECT 200 będzie znakomitym początkiem.