WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test karty graficznej Sapphire R9 290 Vapor-X OC 4GB

Po testach dwóch ciekawych i nietypowych konstrukcji od Sapphire otrzymałem do recenzji kartę, która jest absolutnie topową konstrukcją. Producent deklaruje, że zastosowane chłodzenie jest znakomite a wydajność w grach powala. Czy tak jest w rzeczywistości?

Sapphire do karty graficznej dołącza kabel HDMI, dwie przejściówki 2x Molex na 8-pin, płytę ze sterownikami, kartę rejestracji, instrukcję szybkiej instalacji oraz podkładkę pod myszkę. Instrukcja posiada tłumaczenie w języku polskim, zaś dodatek w postaci podkładki pod myszkę bardzo pozytywnie zaskakuje. Projekt karty został oparty o czarne PCB. „Ciągnie” ona zasilanie z dwóch złącz 8-pin, stąd też dodane takie dwie przejściówki. Odnośnie złącz wyjściowych, do dyspozycji mamy 2 wyjścia DVI-D, jedno HDMI 1.4a i jedno DisplayPort 1.2. Ze wszystkich złączy można korzystać równocześnie co sprawia, że istnieje możliwość podłączenia nawet trzech monitorów na raz. R9 290Vapor-X OC posiada ogromne chłodzenie, które zajmuje aż dwa sloty w obudowie. Za zapewnienie niskich temperatur odpowiadają trzy 90 mm wentylatory. Chłodzenie posiada także dwa aluminiowe radiatory z komorą parową oraz 5 ciepłowodów (jeden 10 mm, dwa 8 mm, dwa 6 mm). Karta jest dość długa, łącznie ma ok. 30 cm. Generalnie grafika prezentuje się bardzo ładnie, połączenie niebieskiego koloru z czarnym dobrze współgra, dodatkowo napis Sapphire, który znajduje się na boku, jest podświetlany na kolor zależy od aktualnej temperatury grafiki. Warto też zwrócić uwagę na przycisk po drugiej stronie karty. Pozwala ona wyłączyć dwa wentylatory podczas nieobciążonej karty, pod obciążeniem zawsze będą kręciły się 3 śmigła. Na R9 290 Vapor-X OC znajduje się także przycisk pozwalający na przełączanie się pomiędzy BIOS’ami- taki przycisk bezpieczeństwa gdyby podczas aktualizacji coś poszło nie tak.

Testy

 W grach takich jak LoTF, Dying Light, Evolve, Ryse karta pozwalała na utrzymanie średniej ilości FPS na poziomie 60. Jest to wartość pozwalająca na w pełni płynne granie. Najmniejsza liczba FPS została osiągnięta w grze Evolve i wynosiła 41 – jednakże był tylko jeden taki moment. W pozostałych grach R9 290 pozwoliło na utrzymanie ilości klatek na sekundę w liczbie przekraczającej 60.  Widać, że karta zdecydowanie jest przeznaczona dla wymagających graczy.

Podkręcanie

Kartę udało mi się podkręcić do wartości 1490 MHz/1090 MHz. Są to wyniki dobre, ale niskie dla tego konkretnego modelu – na zagranicznych stronach możecie znaleźć wyniki rzędu 1530 MHz/1130 MHz. Prawdopodobnie podesłany sample jest troszkę słabszy od reszty.  Po OC, w teście 3D Mark uzyskałem wynik o 500 punktów lepszy. W grach średnia ilość FPS była lepsza o około 3 dla GRID i 4 dla Metra- widać lekki przypływ wydajności.

Głośność

gl

Generalnie Sapphire R9 290 jest stosunkowo cichą kartą. Testy wykazały, że różnica między spoczynkiem a obciążeniem jest bardzo mała. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie w komputerze chodziły inne wentylatory, które zagłuszały pracę samej grafiki. Jednakże jeśli szykujecie platformę nastawioną na dobry nawiew i wydajność chłodzenia to prawdopodobnie nawet tej karty graficznej nie usłyszycie.

Temperatury

temp

Karta osiąga maksymalnie 73°C co jest wynikiem średnim, aczkolwiek bardzo dobrym dla kart fabrycznie podkręconych. Muszę tutaj dodać, że po dokonaniu przeze mnie OC, temperatury wzrosły o jedynie 1°C – chłodzenie jest znakomite.

Podsumowanie

Sapphire R9 290 Vapor-X OC 4GB kosztuje około 1400 zł i cena sprawia, że jest jedną z najdroższych opartych na R9 290. Jednakże koszt jest w pełni adekwatny do możliwości. Vapor-X to znakomity system chłodzenia, który pozwala na dobre odprowadzenie ciepła z grafiki. Jeśli chłodzenie będzie zbyt głośne podczas spoczynku to zawsze można, specjalnym przełącznikiem, wyłączyć dwa z trzech wentylatorów. Sama karta jest fabrycznie podkręcona, do tego bardzo łatwo można wykonać dodatkowe OC, które znacznie przekracza możliwości konkurencji. Nawet jeśli na nie się nie zdecydujemy to grafika pozwoli na cieszenie się większością gier w rozdzielczości 1080p przy 60 FPS. Jeśli szukacie wydajnej karty opartej na R9 290 – zdecydowanie polecam.