WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test klawiatury Asus RoG Echelon

Tym razem mam przyjemność przetestować klawiaturę mechaniczną Echelon od Asus Republic of Gamers. Na pierwszy rzut oka wydaje się być ona solidnym kawałkiem sprzętu. Nie można jednak oceniać książki po okładce. Zapraszam do naszego testu. Sprawdźcie, czy proponowana klawiatura spełnia Wasze wymagania i jest warta swojej ceny.

Tak jak już wcześniej wspomniałem nie jest to zwykła klawiatura, nosi ona miano klawiatury mechanicznej, co to oznacza? Otóż ma ona w teorii większy skok klawisza przez co kliknięcie jest bardziej wyczuwalne, ma większą żywotność oraz szybsze odzwierciedlenie naszego ruchu. Każdy klawisz posiada zamontowany własny mechanizm, dzięki któremu przesyła sygnał. Standardowe klawiatury, należą do stykowych (membranowych). Mają one jeden „mechanizm”, dzięki któremu funkcjonują. Ze względu na większą prostotę można się domyślić, że są one znacznie tańsze od mechanicznych. Jednym zdaniem: przed zakupem nowej klawiatury należy poważnie się zastanowić nad tym, do czego będzie przeznaczona i jakim budżetem dysponujemy. Musimy zadać sobie pytanie czy wykorzystamy potencjał drzemiący w tego rodzaju klawiaturze.

Model Echelon jest topowym modelem oferowanym przez firmę Asus. Klawiatura ta, jak i większość mechanicznych skierowana została do profesjonalnych graczy. Dla tych, których zwykły sprzęt nie spełnia wymagań. Nie oznacza to jednak, że zwykły gracz nie może podnieść swojej rangi i nie zakupić takiego sprzętu.

2

Po wyjęciu z opakowania, a następnie z kartonowej walizki w jej wnętrzu prócz klawiatury jest jeszcze podkładka pod nadgarstki, długi zabezpieczony dodatkowym oplotem kabel, dokumenty, płyta i przyciski WASD z oczkiem do zdejmowania klawiszy. Sam wygląd jest dość ciekawy nawet jak na klawiaturę mechaniczną – czerń i niebieskie podświetlenie wraz z charakterystyczną kratką w górnym prawym rogu i logiem nad przyciskami strzałek tworzą pełny obraz tego co klawiatura oferuje. Nie ma tu żadnej finezji, niepotrzebnych wstawek, chromów itd. jest to sprzęt do grania. Dodatkowe porty USB oraz gniazda jack na mikrofon i słuchawki ułatwiają pracę z komputerem umożliwiając m.in. podłączenie pendrive bez schylania się do komputera, bądź słuchawek aby użytkownik miał, jak najwięcej kabla dostępnego nawet wtedy kiedy musi schylić się po coś bez ich zdejmowania. Od razu wymieniłem dołączone przyciski, trwało to naprawdę chwilę i było dziecinnie proste. Specjalne kółeczko upraszcza system demontażu klawiszy a nowe po prostu wciskamy. Tak samo postąpiłem z podkładką do nadgarstków. Po podłączeniu wszystkiego do komputera, zainstalowaniu oprogramowania jestem gotów do sprawdzenia się w boju!

Pierwsza gra – moje wrażenia jak najbardziej pozytywne, po chwilowych kłopotach z większym skokiem klawiszy, przyzwyczaiłem się i zacząłem brylować na arenach gier Battlefield 3, Call of Duty 4, Remember Me, Metro: Last Light i StarCraft 2. Chwilę zajęło mi przyzwyczajenie się do nowego rozstawienia klawiszy, a minutkę po tym zacząłem wybijać serie kolejnych przeciwników. Największą różnicę widać w SC2 gdzie w ciągu minuty można wykonać nawet do 200 poleceń. W tej grze liczy się refleks, refleks, sprzęt i pomysł na grę. Tak więc przy Echelonie 1/4 szansy na wygraną mamy już w rękach. Podczas kilku rozgrywek rankingowych w diamentowej lidze – czyli to już nie przelewki – liczą się tu ułamki sekund a ten sprzęt pokazał co potrafi. Świetne wyczucie klawiszy, rozkład idealny pod przypisanie makr i szybki ich wybór w trakcie walki dają na tyle dużą przewagę, że warto wydać trochę więcej pieniędzy i zaopatrzyć się w model mechaniczny a nie zwykły.

Po włączeniu funkcji Game Mode – która m.in wyłącza przycisk Windows aby w czasie zaciętych walk przez przypadek nie zrzucić się na pulpit, odczułem lekką ulgę i łatwość prowadzonej rozgrywki. Samo pisanie dokumentów także nie jest złe, choć cichsza klawiatura o niższym skoku klawisza byłaby tu lepsza to i tak ten model daje sobie radę. Prawdę mówiąc takie nowinki jak klawiatura mechaniczna nabierają cech wyjątkowego sprzętu, każdy chce ją posiadać lecz nie każdy może. Nie raz zdarzyło mi się pochwalić na czacie, że gram na mechanicznej i zobaczyć zazdrość w oczach innych kolegów (graczy) jak tylko widzieli na czym operuje.

3

Podsumowując, klawiatura mechaniczna firmy Asus jest solidnie wykonana, wytrzymała a największą jej zaletą, którą mogą docenić tylko profesjonalni gracze jest szybsze wykonywanie poleceń. Świetne efekty pracy, ergonomiczne rozłożenie i możliwość przypisania makr do któregokolwiek przycisku rekompensują wysoką cenę zakupu. Nie tylko w strategiach zauważamy zalety tego typu sprzętu, tak samo jest z FPS’ami, w grach MMO gdzie mamy dużo „skill’i” i często tracimy czas na ich kliknięcie. Tutaj wystarczy przypisać sobie do klawisza odpowiednią funkcję i wykonywać kolejne questy. Jeśli jesteś gotów wydać ok.400zł i szukasz klawiatury mechanicznej to spokojnie możesz inwestować w model Echelon, nie zawiedziesz się.