WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test klawiatury SpeedLink Lucidis

Znalezienie funkcjonalnej, prostej i niezawodnej klawiatury nie jest wcale łatwym zadaniem. Na łamach portalu prezentowaliśmy spory asortyment urządzeń związanych głównie z gamingiem. A co jeśli szukamy potencjalnego nabytku, na którym można nie tylko swobodnie grać, ale przede wszystkim pracować? Odpowiedź na to pytanie postanowiliśmy znaleźć w ofercie SpeedLinka.

Komputer to jednocześnie narzędzie do pracy oraz rozrywki. Tym bardziej w dziennikarskim fachu obie funkcje przenikają się nieustannie, albowiem przez klawiaturę przelewają się kolejne słowa, zaś po godzinach testuje się rozmaite gry lub programy. Po kilku latach klepania w klawisze przyszło mi ostatecznie poszukać nowego urządzenia, mogącego zaspokoić potrzeby na obu wymienionych polach. Wybór padł na SpeedLink Lucidis.

Do rąk nabywcy trafia dość duży, elegancki karton z wymalowaną podobizną urządzenia skrywanego wewnątrz. Po rozpieczętowaniu papierowego więzienia czeka nas jeszcze jedna kartonowa pokrywa chroniąca klawiaturę. Wewnątrz prócz skróconej instrukcji nie znajdziemy żadnych dodatkowych akcesoriów.

Na pierwszy rzut oka Lucidis wygląda jak każda inna przeciętna klawiatura membranowa z super marketu w przedziale powiedzmy do 50 zł. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, o czym za chwilę się przekonacie. Całe urządzenie zbudowano w oparciu o niski profil obudowy, przy okazji zapewniając sporą ogólną przestrzeń roboczą. Czarny plastik o matowej powierzchni jest bardzo solidny, jednocześnie wykazując dość sporą odporność na zabrudzenia. Ponadto za sprawą niskiego profilu klawiszy ewentualne czyszczenie nie sprawia żadnych problemów. Prawdziwym hitem jest integralna podkładka pod nadgarstki wykonana z lekko szczotkowanego aluminium. Jest to nie tylko elegancki detal, ale także funkcjonalne rozwiązanie – w gorącym pomieszczeniu ręka mniej „przykleja się” do powierzchni, natomiast doczyszczenie tworzywa jest banalnie łatwe.

SpeedLink Lucidis_01

Klawisze o niskim profilu, podobnie jak w laptopie czy notebooku, posiadają dość duże rozmiary, co przydaje się podczas pisania, choć z drugiej strony nie przeszkadzają także w graniu. Nie jest to wszakże klawiatura stworzona wyłącznie z myślą o rozrywce, chociaż reaguje nadzwyczaj żwawo na komendy użytkownika, nawet w najbardziej dynamicznych produkcjach takich jak Titanfall czy Battlefield. Przyczepić się mogę jedynie do malowania oznaczeń na poszczególnych klawiszach, bowiem te faktycznie przypominają budżetowe rozwiązanie (choć bardzo schludne dla odmiany). Przy intensywnej eksploatacji mogą ulec szybkiemu zatarciu, ale żeby potwierdzić tą śmiałą tezę potrzebowałbym dodatkowych kilkunastu miesięcy testów.

Napomnieć warto jeszcze, że Lucidis posiada swoją wersję rozwojową, dwukrotnie droższą, wyposażoną w konfigurowalne klawisze oraz kolorowe podświetlanie, będące czasem dość przydatnym gadżetem, choć dla większości prawdopodobnie i tak podnosi wyłącznie walor estetyczny.

SpeedLink Lucidis to kawałek naprawdę solidnego plastiku. Za cenę niespełna 14 euro, czyli oscylującą w granicach 50 złotych, otrzymujemy bardzo funkcjonalną i elegancką klawiaturę. W odróżnieniu do swoich konkurentów goszczących na półkach supermarketów swoje waży, a gumowe filce uniemożliwiają nadmierne tańcowanie na biurku. Komunikacja z PC następuje za pośrednictwem solidnego, zamkniętego w gumowym oplocie, długiego na 1.8m kabla zakończonego wtyczką USB 2.0. Naturalnie żadna instalacja nie jest wymagana – Windows dobrze radzi sobie z wykryciem urządzenia. Producent doposażył klawiaturę także w cztery klawisze funkcyjne, przydatne przy odtwarzaniu muzyki lub filmów, choć to akurat jest już ogólnie przyjętym standardem.

Reasumując urzekła mnie aluminiowa podkładka pod nadgarstki, jakość użytego plastiku, prostota wykonania, a także sprawne funkcjonowanie. Zapewne Lucidis nie zadowoli profesjonalnych graczy – nawet nie stara się uderzyć w ten segment. Projektowano ją z myślą o wygodnej pracy, w czym sprawdza się perfekcyjnie, przy okazji dając radę się w elektronicznej rozrywce na poziomie amatorskim.

Tekst powstał przy współpracy z Pad Portal