WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test kuchenki mikrofalowej Samsung MG28J5255UW

Coraz częściej pojawia się temat zdrowego odżywiania. Jako, że stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem, to siłą rzeczy zaczynamy dbać o nasze żywieniowe nawyki. Do przyrządzania zdrowej żywności potrzebujemy też odpowiedniego sprzętu, który często zajmuje sporo miejsca lub kosztuje krocie. Samsung wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom i wyposażył swoją kuchenkę mikrofalową w funkcje do przyrządzania zdrowej żywności. Sprawdzamy, jak to wszystko działa w praktyce.

Poza graniem i testowaniem urządzeń, gotowanie to jedna z moich pasji, także gdy pojawiła się możliwość przetestowania sprzętu, który umożliwia gotowanie w szybki i prosty sposób, to nie omieszkałem z tego skorzystać.

Wygląd i wykonanie

Samsung MG28J wygląda bardzo nowocześnie i jednocześnie elegancko. Do wyboru mamy kolory biały oraz czarny, ja otrzymałem wersję białą. Bez problemu wpisała się w wystrój mojej skromnej kuchni. Niebieskie diody na panelu prezentują się ładnie. Dobre wrażenie robi też ceramiczne wyłożenie wnętrza kuchenki, które łatwo się zmywa. Drzwiczki otwieramy pociągnięciem, nie ma osobnego przycisku.
Co do parametrów technicznych, to mikrofala może pracować do mocy 900W, grill 1500W. Pojemność wynosi 28 litrów, talerz posiada średnicę 318mm. Jest dość kompaktowa i mocna, jak na swoje wymiary.

Obsługa w praktyce

To, co w niej od razu polubiłem, to opis funkcji, które znajdują się na panelu. Są przygotowane dla ludzi, czyt. zrozumiałe i dobrze opisane. To, czego nienawidzę w kuchenkach, to ich panele z opisami. Zazwyczaj mają jakieś niezrozumiałe piktogramy, których bez instrukcji nie zrozumiemy. Podobnie jest z obsługą. Na pewno każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, gdy wybiera tryb i mikrofala stoi bezdusznie na jakichś cyferkach, nie chcąc się włączyć za żadne skarby. Tutaj nie ma tego problemu i bardzo to cenię. Opisy na panelu są zrozumiałe, obsługa odbywa się dwoma/trzema przyciskami i pokrętłem; np. tryb zdrowego gotowania > pokrętłem wybieramy moc > klawisz dalej  > wybieramy rozmiar dania pokrętłem > włącz. Kuchenka sama dobiera moc i czas gotowania. Często trzeba podgrzać coś większego albo na kwadratowym talerzu. Możemy w dowolnej chwili wyłączyć obrót talerza osobnym przyciskiem.

Działanie – gotujemy!

Kuchenka Samsung MG28J5255UW posiada 8 trybów pracy, które dzielą się jeszcze na dodatkowe, zaprogramowane tryby gotowania (nie dotyczy gotowania na parze, ten tryb nie posiada planów automatycznych). Są to kolejno: zdrowe gotowanie, podgrzewanie talerzy, rozmrażanie, gotowanie na parze, mikrofala, grill, combi (gotowanie + grill) oraz podgrzewanie. Każdy wie, jak działają tryby mikrofali, grilla i rozmrażania, więc nie będę się na nich skupiał.
Podgrzewanie talerzy raczej w domu nie będzie często używane – funkcja typowo restauracyjna, gdzie talerze się podgrzewa w celu zachowania temperatury dania. Wybieramy wartości dla ilości i intensywności – reszta robi się sama – naczynia nabierają temperatury około 60 stopni.
Tryb podgrzewania z kolei jest nieco zbyt łagodny. Do sensownej temperatury udało mi się podgrzać jedynie rybę. Częściej korzystałem ze zwykłej mikrofali, gdzie mogłem lepiej dopasować moc do dania.
Tryb combi – idealny do pieczenia np. Lasagne, czy ogólnie dań, które lubimy podawać z pieczoną górą. Ja używałem go właśnie do lasagne oraz opiekania zapiekanek, które najpierw grzałem samym grillem (przez co bułka pozostawała chłodna) i kolejno w trybie kombi przez jakąś minutę.
Pozostały dwa kąski główne – gotowanie na parze oraz zdrowe gotowanie. Najpierw para – do korzystania z niego potrzebować będziemy naczynia, którego niestety nie otrzymałem w zestawie. Przyrządziłem dwa dania – warzywa na parze oraz pierś z kurczaka z warzywami na parze. Dopasowujemy tryb do rozmiaru i rodzaju dania i… czekamy. Przyznam szczerze, że miałem bardzo mieszane uczucia i obawy, co do tego trybu, jednak działa naprawdę dobrze – o ile lubicie dania gotowane na parze. Na pewno są jednak bardzo zdrowe.
Zdrowe gotowanie – jest nieco prostszy. Wybieramy jedynie słabiej/mocniej i rozmiar od jeden do sześć. Reszta dzieje się sama (w gotowaniu na parze wybieramy jeszcze względnie moc w zakresie 100/300). Tutaj już wypada to nieźle. W mikrofali szczególnie dobrze wychodzą dania rybne (przyrządziłem pieczonego łososia). Przygotowałem też risotto z kurczakiem i wyszło rewelacyjnie. Kilka minut i gotowe.

Kilka słów podsumowania

Wszystko działa świetnie, spełnia swoją funkcję a samo użytkowanie Samsung MG28J5255UW to czysta przyjemność. Czyszczenie jej również jest wyjątkowo wygodne, dzięki ceramicznemu wyłożeniu wnętrza. Jeżeli szukacie kuchenki mikrofalowej do gotowania zdrowej żywności, która będzie ładnie się wpasowywała do kuchni oraz będzie prosta w obsłudze, to model Samsung MG28J5255UW mogę polecić z czystym sumieniem.

*część zdjęć pochodzi ze strony producenta; niestety straciłem plik z udokumentowanymi potrawami