Kiedy otrzymałem propozycję testów lamp biurkowych firmy Accura to byłem trochę zdziwiony. Do tej pory bowiem kompletnie nie potrzebowałem takich urządzeń i nie widziałem celu ich posiadania. Jednakże podczas testów moje zdanie zmieniło się o 180°. Dlaczego? Zapraszam do recenzji.

Accura Prestige Eliptic

Pierwsza z lamp została zapakowana w kartonowe pudełko. Po jego wewnętrznej stronie można znaleźć tablicę do sprawdzenia wzroku – świetny sposób na wykorzystanie opakowania. Wraz z Eliptic otrzymujemy instrukcję oraz kabel łądujący. Instrukcja posiada pełen opis w języku Polskim i w pełni wyjaśnia używanie lampy.

Sama lampa wygląda świetnie. Producent zdecydował się na nowoczesny design dzięki czemu powinna ona pasować do większośc pomieszczeń. Eliptic ma wymiary 562 mm x 65 mm x 21 mm i wazy 385 g. Jest więc ona w pełni przenośna. Lampa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich wykonana została z aluminium i jest srebrna. Z jej tyłu znajduje się lusterko z logiem Prestige. Z drugiej strony znajduje się lampa LED. Posiada ona specjalną powłokę, która rozprasza światło i zapewnia bezpieczeństwo dla wzroku. Druga część jest gumowa. Można ją wyginać i dzięki temu dopasować jest ułożenie do aktualnych wymagań (w zakresie nawet 270°). Na białej części, blisko przodu znajduje się dotykowy przycisk włączający a z prawej strony umieszczone zostało gniazdo micro USB. Accura zastosowała w lampie baterię litowo-polimerowa o pojemności 2000 mAh (accubank). Powinna ona starczyć na pracę od 3 do 30 godzin. Z przodu, na czarnej części, umieszczony został dotykowy panel sterujący. Można zmieniać światło pomiędzy chłodną bielą (5400K, do czytania, największy kontrast pomiędzy papierem a treścią drukowaną), neutralną bielą (4100K, do czytania i nauki, trochę mniejszy kontrast) oraz ciepłą bielą (3100K, wypoczynek, praca z laptopem, najmniejszy kontrast). Także można zmienić jasność – jest 6 trybów do wyboru. Moc użytkowa wynosi 3 W a strumień światła może maksymalnie mieć 190 lm. Z dodatkowych informacji to temperatura pracy wynosi od -20°C do 50°C.

Accura Prestige Slim

Druga z lamp także została zapakowana w kartonowe pudełko, jednakże tym razem nie ma dodatku w postaci tablicy do badania wzroku. Natomiast pudełko może robić za uchwyt do lampy – także ciekawy pomysł. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję i kabel do ładowania. Instrukcja ponownie ma pełen opis w języku polskim i znakomicie wyjaśnia użytkowanie lampy.

Slim także prezentuje się świetnie. Design ponownie jest dosyć nowoczesny co powinno spodobać się wielbicielom nowych technologii. Lampa ma wymiary 400 mm x 52 mm x 9 mm i waży 246 g. Jest więc ona dosyć płaska oraz lekka – łatwo można ją przenosić. Ponownie składa się ona z dwóch części. Srebrna część została wykonana z aluminium. Z tyłu znajdą się tylko opisy producenta. Z drugiej strony znajduje się lampa LED. Pod nią umieszczony został panel dotykowy do sterowania urządzeniem. Jest on zaznaczone poprzez naklejki a po ich zdjęciu nie ma informacji gdzie ten obszar dotykowy się znajduje. Ale to żaden problem. Lampę włącza się, wyłącza oraz zmienia jasność poprzez lekki dotknięcia panelu. Dostępne są trzy poziomy świecenia. Maksymalna moc wynosi 2,85 W a strumień światł 150 lm. Światło ma kolor biały (4200K) oraz zastosowana została specjalna powłoka rozpraszająca światło. Pod lampką znajduje się lustro, w którym spokojnie możecie się przeglądać. Na dole, po prawej stronie, zostało umieszczone złącze microUSB do ładowania akumulator. Ten ma pojemność 1500 mAh i jest typu litowo-polimerowego (jest to także accubank). Czas pracy Slim wynosi od 2,5 do 9 godzin w zależności od jasności. Druga część to osłonka, która także robi za stojak. Została ona wykonana z porządnego materiału i pozwala na ustawienie lampy w dwóch pozycjach. Ma on też magnesy, który ułatwiają jej ustawienie. Jak wspomniałem, może ona służyć także jako zabezpieczenie produktu Accura przed porysowaniem podczas jego transportu.

Testy

Model Eliptic świetne sprawuje sie podczas użytkowania. Dzięki elastycznej nóżce można go idealnie dopasować do aktualnych wymagań – inaczej do czytania a inaczej podczas nauki. Samo świecenie jest fantastyczne. Ogromnym plusem są różne rodzaje światła – podczas używania komputera świetnie sprawdza się ciepła biel a podczas nauki czy czytania pozostałe dwa tryby. Dzięki łatwemu i szybkiemu ich przełączaniu mogłem bezproblemowo wybrać odpowiedni tryb. Także ustawienie samej jasności jest bardzo łatwe i szybkie – 6 trybów jest wystarczających do dopasowania światła pod wymagania. Eliptic stoi w miarę stabilnie ale szturchnięcia z boku mogą go łatwo wywrócić. Lampa jest też stosunkowo prosta do przenoszenia – nie jest to łatwość Slim ale też nie powinno być problemów. Czas pracy na świetle chłodna biel i maksymalnej jasności wystarczył na ponad 5 godzin – więcej niż deklaruje producent.

Wersja Slim także świeci bardzo dobrze. Możliwość zmiany jasności pozwala na dopasowanie lampy do aktualnych potrzeb. Światło nie razi w oczy i zdaje egzamin przy czytaniu, nauce jak i korzystaniu z komputera. Co prawda brakuje mi tutaj możliwości zmiany światła z poprzedniego modelu, ale także jest dobrze. Lampa oferuje mniejsze możliwości ustawienia niż wersja Eliptic. Także sama stabilność jest jeszcze słabasza – lekki szturchnięcie z boku pozwala na jej przewrócenie. Natomiast ogromnym plusem są wymiary. Dzięki nim można ją bardzo łatwo przenosić choćby w plecaku. Także czas pracy jest dłuższy od tego co deklaruje producent. Na maksymalnej jasności udało mi się osiągnąć czas równy 2 godziny i 50 minut. Plusem jest także umieszczone lusterko pod lampą – czasami bardzo mocno się ono przydaje.

Podsumowanie

 Model Eliptic kosztuje 170 zł a Slim 160 zł. Obie wersje lamp Accura są w pełni godne polecenia. Ich design jest znakomity i każdy miłośnik nowych technologii powinien je polubić. Także nie mam nic do zarzucenia jakości wykonania – aluminiowa obudowa jest bardzo dobra. Obie lampy świecą bardzo dobrze. Dużym plusem Eliptic są różne tryby świecenia, dużo opcji wyboru jasności oraz długa praca na baterii. Model Slim charakteryzuje się za to małymi wymiarami, przez co łatwo go przenosić, dotykowym panelem, możliwością zmiany jasności oraz dołączonym lustrem. Kolejny plus obu produktów to pudełka, które służą także innym celom niż tylko przechowywanie urządzeń. Żeby nie było zbyt różowo – obie lampy można bardzo łatwo wywrócić dotykając je z boku – należy na to uważać. Jesli dotąd nie potrzebowałem tego typu produktów to modele Accura udowodniły mi, że lampy są często przydatne. Ich łatwe możliwości przenoszenia oraz brak okablowania sprawiają, że zawsze można je mieć przy sobie i wykorzystywać przy różnych okazjach. Zdecydowanie polecam oba modele.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej