Reklama
aplikuj.pl

Test laptopa Asus ROG Strix SCAR II GL504GS

Asus ROG Strix SCAR II GL504GS, Strix SCAR II, test Asus ROG Strix SCAR II GL504GS, test Strix SCAR II, recenzja Asus ROG Strix SCAR II GL504GS, recenzja Strix SCAR II, review Asus ROG Strix SCAR II GL504GS, review Strix SCAR II, GL504GS, test GL504GS, recenzja GL504GS, review GL504GS

Kolejny laptop, jaki mam okazję przetestować, należy do Asusa. Jest to dosyć drogi model ROG Strix SCAR II GL504GS, który ma się świetnie sprawdzić w grach. Zapraszam do zapoznania się z jego testem.

Wyglad

ROG Strix SCAR II GL504GS zapakowany został w czarny karton. Wraz z nim otrzymujemy pełno ulotek czy instrukcji, zasilacz oraz myszkę Strix Impact , słuchawki Cerberus2 czy plecak ROG BackPack. Dodatki gamingowe są dobrym pomysłem i na pewno docenią je gracze. Zasilacz to model ADP-230GB B i działa z napięciem wchodzącym z zakresu od 100 V do 240 V. Jest on dosyć duży i ciężki co pokazuje, że notebook ma duże zapotrzebowanie na moc.

Konstrukcja Asusa ma wymiary 361 mm x 262 mm x 261 mm i waży 2,4 kg. Jest to dosyć duża konstrukcja, ale jej przenoszenie nie powinno sprawiać problemów. Sam wygląd jest znakomity. Na górnej pokrywie znajduje się podświetlane logo – możne je zsynchronizować z podświetleniem klawiatury. 15,6 calowy monitor IPS posiada dosyć cienkie ramki, wiec to także poprawia odbiór całości. Jedynie dolna ramka jest bardzo gruba – mieści się tam logo firmy oraz kamera do rozmów przez internet. W przypadku matrycy warto jeszcze wspomnieć o rozdzielczości 1920 x 1080 czy odświeżaniu 144 Hz.

Jakość wykonania jest znakomita. Nie zauważyłem żadnych niedociągnięć ani błędów. Nic też nie skrzypi ani nie sprawia wrażenia bardzo taniego. Laptop stoi też na gumowych nóżkach, przez co nie powinien się ślizgać po żadnej powierzchni. Na spodzie nie ma pokryw ułatwiających dostęp do choćby dysków. Aby je wymienić, należy całość rozkręcić.

Po lewej stronie znajdują się następujące złącza: audio 3,5 mm, USB 3.1 Gen 2 Type-C, 2x USB 3.1 Gen 1, HDMI, mDP 1.2, RJ-45 i wejście na zasilanie. Po drugiej stronie producent umieścił czytnik kart SD, złącza USB 3.1 Gen 2 oraz blokadę Kensington Lock. Liczba złączy jest wystarczająca i każdego powinna zadowolić.

W laptopie znajduje się pełnowymiarowa klawiatura, która jest podświetlana. Posiada ona cztery strefy RGB, którymi można dowolnie sterować. Klawisze WSAD mają inny kolor, przez co łatwo można je odróżnić. Producent nie zapomniał też o dodatkowych klawiszach z inną funkcjonalnością. Klawisze mają skok 1,8 mm i w używaniu sprawdziły się bardzo dobrze. Nie jest to poziom mechanicznych klawiatur, ale jak na laptopy jest ok. Poniżej klawiatury producent umieścił gładzik z dwom przyciskami. Ona także chodzi płynnie oraz nie ma z nim żadnych problemów. Zastosowane głośniki to 2x 3,5 W z technologią Smart AMP. Maksymalna głośność nie zachwyca – mogła by być znacznie większa. Jakość głośników jest przeciętna – wystarcza na cieszenie się filmem czy muzyką, ale zewnętrzne głośniki czy słuchawki oferują znacznie lepszą jakość.

Parametry techniczne

W testowanej wersji zastosowany procesor to Intel Core i7 8750H. Posiada on 6 rdzeni, 12 wątków a jego maksymalna prędkość wynosi 4,1 GHz. Pamięć RAM ma pojemność 16 GB i działa w trybie Single Channel. Jej prędkość wynosi 2666 MHz. Laptop posiada grafikę Nvidia GeForce GTX 1070. Powinna ona świetnie sprawdzić się w rozdzielczości Full HD. Odnośnie dysków to do dyspozycji mamy jeden M.2 NVMe PCIe 256 GB oraz jeden SSHD 2,5 cala 1 TB 5400 RPM. Zapewnią one szybkie działanie komputera oraz ilość miejsca spokojnie wystarczy na wiele gier czy programów.

Testy matrycy

Zmierzone pokrycie kolorów sRGB wynosi 98% a AdobeRGB 77%. Biorąc pod uwagę błąd pomiarowy zgadza się to z deklaracjami producenta. Gamma wynosi 2,3, czyli trochę mniej od idealnej 2,2. Kontrast wynosi 900:1, czyli jest bardzo dobrze. Natomiast punkt bieli znacząco odstaje od idealnego 6500K. Niejednorodność kolorów jest w miarę dobra, natomiast odstaje ona w dole ekranu od reszty. Niejednorodność podświetlenia jest świetna. Maksymalna różnica to 6% w prawym górnym rogu, tak to praktycznie ich nie ma. Maksymalna jasność wynosi 324,6 cd/m^2. Średnie odchylenie kolorów wynosi 2,00. Największa różnica jest w przypadku cyjanowego, poza tym jest ponownie bardzo dobrze.

Ogólne podsumowanie ocenia matrycę na 4,0. Największą jej zaletą jest gamut, kontrast oraz niejednorodność podświetlenia, natomiast najsłabiej wpada punkt bieli.

Gracze z pewnością docenią za to odświeżanie 144 Hz oraz 3 ms czas reakcji. W grach matryca spisuje się znakomicie i na pewno zadowoli każdego gracza.

Testy wydajnościowe

W grach były wybierane zawsze najwyższe ustawienia.

Laptop wypdał bardzo dobrze w testach. Nie we wszystkich grach możliwe jest 60 FPS przy najwyższych ustawieniach, ale wystarczy minimalnie je zmniejszyć aby cieszyć się w pełni płynną grą. Warto też zwrócić uwagę na bardzo szybki dysk SSD, który zapewnia działanie aplikacji w mgnieniu oka.

Testy pracy na baterii, głośności i temperatury

Czas pracy na baterii może nie zachwyca, ale jest typowy dla konstrukcji gamingowych. Pozwoli więc na przetrwanie wykładu, ale na więcej nie macie co liczyć. Temperatury są wysokie, ale nie zauważyłem throttlingu – procesor stabilnie trzyma 3,89 GHz. Laptop jest niestety głośny pod obciążeniem – na pewno będzie to przeszkadzało bez odpowiednich słuchawek.

Podsumowanie

Asus ROG Strix SCAR II GL504GS w testowanej wersji kosztuje około 8700 zł. W mojej opinii jest to świetna propozycja dla graczy. Laptop wygląda super, a możliwość sterowania każdym podświetleniem sprawdza się bardzo dobrze. Także został ona znakomicie wykonany – nie zauważyłem żadnych wad w tej kwestii. Posiada on całkiem niezłą klawiaturę oraz gładzik. W zestawie znajdziecie też myszkę, słuchawki czy plecak, więc macie pełny zestaw gotowy do grania – nie musicie nic dokupywać.

W testach notebook wypadł dobrze. Matryca ma swoje wady i zalety, ale gracze docenią niski czas reakcji i 144 Hz odświeżanie. W gry można pograć na najwyższych ustawieniach lub prawie najwyższych – czasami GTX 1070 z procesorem nie wyrabiają w utrzymywaniu 60 FPS. Asus ROG Strix SCAR II GL504GS posiada dwa dyski, z czego M.2 jest bardzo szybki a SSHD zapewnia dużo miejsca na dane. Macie więc spore możliwości odnośnie miejsca na gry. Czas pracy jest standardowy dla tego typu konstrukcji a temperatury są wysokie ale nie powodują zmian w działaniu sprzętu. Jedynie kultura pracy mogła by być znacznie lepsza – laptop jest głośny.

Jeśli szukacie świetnie wyglądającej i znakomicie wykonanej propozycji dla gracza do warto skusić się na Asus ROG Strix SCAR II GL504GS. Na pewno będziecie z niego bardzo zadowoleni.