Reklama
aplikuj.pl

Test laptopa Dell Inspiron G3 15 3590

test Dell Inspiron G3 15 3590, recenzja Dell Inspiron G3 15 3590, review Dell Inspiron G3 15 3590

Kolejny laptop dla graczy, który trafił w moje ręce, to model Inspiron G3 15 3590 od Della. Jest on bardzo podobny do wcześniej testowanego sprzętu od Lenovo. Czy w testach wypadnie on pozytywnie?

Laptop zapakowany jest w najzwyklejszy na świecie karton. Wraz z nim w środku znajduje się 130 W zasilacz i w sumie to tyle – widać, że jest to bardziej budżetowa konstrukcja.

Wygląd Dell Inspiron G3 15 3590

Laptop wygląda bardzo atrakcyjnie. Do testów otrzymałem wersję białą, ale w sprzedaży jest też czarna. W szczególności może podobać się zawias, na jakim umieszczony jest monitor. Dell Inspiron G3 15 3590 nie ma także żadnego podświetlenia RGB. Jest to o tyle dobre, że można go spokojnie wyciągnąć nawet na spotkaniach biznesowych i nie wstydzić się designu.

Dell Inspiron G3 15 3590 ma wymiary 365,5 mm x 254 mm x 21,6 mm i waży 2,34 kg. Jak na laptopa gamingowego jest on dosyć lekki i niezbyt gruby. Oczywiście ultrabooki mają wymiary i wagę znacznie mniejszą, ale Dell Inspiron G3 15 3590 spokojnie można przenosić bez większych problemów. Na spodzie laptopa widać niebieskie nóżki. Laptop niestety ślizga się po różnych powierzchniach – szkoda, że nie są one antypoślizgowe.

Ekran Dell Inspiron G3 15 3590

Testowany laptop ma ekran WVA o przekątnej 15,6 cala. Oferuje on rozdzielczość 1920 x 1080 px i częstotliwość odświeżania równą 60 Hz. Powłoka jest matowa, dzięki czemu nie będzie Wam przeszkadzało padające na ekran światło. Ramki wokół ekranu nie są może najcieńsze na rynku, ale też nie przeszkadzają w korzystaniu z laptopa. Wyświetlacz nie odchyla się do poziomu 180°, ale jest to całkowicie wystarczające do wygodnego korzystania ze sprzętu.

Dell Inspiron G3 15 3590 ma oprogramowanie Alienware Command Center. Pozwala ono na poprawę komfortu grania czy zmianę wielu ustawień systemowych. Także można z poziomu oprogramowania korzystać z gier i utworzyć dla nich indywidualne profile. Kolejna ciekawa rzeczy to Game Shift. Jest to tryb dynamicznej wydajności, który można włączyć w oprogramowaniu. Dzięki temu zwiększa się prędkość wentylatorów a podzespoły nie przegrzewają się nawet podczas długiej rozgrywki.

Złącza Dell Inspiron G3 15 3590

Laptop ma bogaty zestaw złączy. Po lewej stronie mamy wejście na zasilacz, USB-C z trybem DisplayPort, HDMI, USB 3.1, RJ-45 i gniazdo audio 3,5 mm. Po prawej stronie producent umieścił blokadę klinową, 2x USB 2.0 oraz czytnik kart SD. Do Dell Inspiron G3 15 3590 podłączycie więc praktycznie wszystko co chcecie. Mogę się przyczepić jedynie do braku złącza USB 3.1 Gen 2 czy Thunderbolt. Poza tym jest wzorowo.

Klawiatura i gładzik Dell Inspiron G3 15 3590

Klawiatura ma białe podświetlenie. Dzięki temu jest ona raczej dobrze widzialna w nocy czy w ciemniejszych pomieszczeniach. Klawisze są dobrze rozmieszczone i korzystanie z nich nie sprawia żadnych problemów. Nie zabrakło też klawiatury numerycznej, która często przydaje się w różnej pracy. Także po naciśnięciu przycisku Fn + Fx zyskujecie dostęp do nowych funkcji.

test Dell Inspiron G3 15 3590, recenzja Dell Inspiron G3 15 3590, review Dell Inspiron G3 15 3590

Gładzik na dobry ślizg i jest wystarczająco duży, aby wygodnie się z niego korzystało. Wadą są natomiast przyciski. Moim zdaniem wymagają one za dużo siły do aktywacji i często zdarzało mi się, iż myślałem, że je nacisnąłem, a w rzeczywistości nie było kliknięcia. Gracze jednak i tak zawsze będą mieli przy sobie myszkę.

Bateria, kamera i głośniki Dell Inspiron G3 15 3590

Dell Inspiron G3 15 3590 ma 3-ogniwową baterię o pojemności 51 Wh. Nigdzie jednak producent nie podaje, ile czasu laptop może wytrzymać na jednym ładowaniu. Podobnie mało informacji jest o kamerze. Dell podaje, że jest to panoramiczna kamera internetowa HD z dwoma mikrofonami i tyle. Jeśli chcecie ją wykorzystać do rozmowy np. przez Skype to spokojnie takie rozwiązanie całkowicie wystarczy.

Dell Inspiron G3 15 3590 ma dwa głośniki z technologią Nahimic 3D Audio. Mają one zapewnić dobre wrażenia w grach i pozwolić, na usłyszenie każdego przeciwnika. W rzeczywistości nie jest tak różowo. O żadnych niskich tonach nie ma mowy, a cały dźwięk jest mocno spłycony. Wokal brzmi momentami strasznie i nienaturalnie. Podobnie jest z instrumentami, które zlewają się w jedną papkę. Nie ma więc raczej mowy o ich wykorzystaniu do przyjemnego słuchania muzyki czy gier. Głośniki to z pewnością jedna z większych wad tego laptopa.

Parametry techniczne Dell Inspiron G3 15 3590

Do testów otrzymałem podstawowy model Dell Inspiron G3 15. Ma on procesor Intel Core i5 9300, który oferuje 4 rdzenie, 8 wątków i taktowanie do 4,1 GHz (bazowe 2,4 GHz). Procesor współpracuje z 8 GB pamięci RAM DDR4 2666 MHz. Co ciekawe pracuje ona w trybie dual, więc Dell Inspiron G3 15 3590 ma dwie kości po 4 GB.

Karty graficzne są dwie. Zintegrowana to Intel UHD 630 a dodatkowa to Nvidia GTX 1650 4 GB. Nie ma więc co liczyć na wysoką wydajność w grach – GTX 1650 często jest krytykowany za zbyt słabe osiągi. Zobaczymy, jak wyjdzie to w praktyce. Dysk to 512 GB konstrukcja NVMe od Toshiby. Ponownie jednak producent nie mówi nic na temat osiąganych prędkości. Także sama pojemność może okazać się zbyt mała dla gracza.

Testy matrycy Dell Inspiron G3 15 3590

Niestety matryca to ogromny minus testowanej konstrukcji. Pokrycie kolorów sRGB to zaledwie 68% a AdobeRGB to 51%. Nieciekawie wypada gamma – 2,8 to najgorszy wynik, jaki widziałem na oczy. Sprawdziłem to dwa razy i za każdym razem otrzymałem taki sam rezultat.

Punkt bieli równy 6800K to akurat przyzwoity wynik. Także dobrym wynikiem jest kontrast równy 950:1. Niejednorodność podświetlenia i kolorów również nie jest zła – po prostu jest przeciętna. Oddanie kolorów także negatywnie nie zaskakuje – średnia delta równa 2,00 jest dobrym rezultatem. Matryca ma także spory ghosting, który czasami może przeszkadzać w rozgrywce. Niestety pokrycie kolorów i słaba gamma sprawiają, że matryca jest sporą wadą Dell Inspiron G3 15 3590.

Testy syntetyczne Dell Inspiron G3 15 3590

Dysk z pewnością oferuje znakomitą wydajność. Dzięki niemu system uruchamia się szybko a gry szybko się ładują. Z pewnością jest on zaletą testowanej konstrukcji. Testy karty graficznej pokazują wydajność podobną do komputerowego odpowiednika GTX 1650 – nie będzie więc zaskoczenia. Procesor również wypada nienajlepiej – zobaczymy w grach czy potwierdzi się jego raczej słaba wydajność. Odnośnie WiFI nie mam żadnego zarzutu.

Testy w grach Dell Inspiron G3 15 3590

W grach niestety nie ma zaskoczenia. Laptop wypada minimalnie słabiej od bardzo podobnej konstrukcji od Lenovo. Oznacza to, że na grę w rozdzielczości Full HD przy maksymalnych detalach nie macie co liczyć, zazwyczaj uzyskacie wtedy średnią poniżej 30 FPS-ów. Jednakże wystarczy je obniżyć, aby cieszyć się praktycznie każdym nowym tytułem.

Testy pracy na baterii, głośności i temperatury Dell Inspiron G3 15 3590

Obciążenie zrealizowano za pomocą testu OCCT Linpack + FurMark + CrystalDiskMark. Spoczynek polegał na wyświetlonym samym pulpicie przy włączonym WiFi, programach do sprawdzania temperatur oraz 100% jasności.

Czas pracy na baterii (spoczynek / obciążenie):

  • 5 h 58 min / 1 h 13 min

Temperatura (spoczynek / obciążenie):

  • CPU: 44°C / 90°C
  • GPU: 42°C / 78°C
  • Dysk: 34°C / 80°C

Głośność (tło 34 dBA, spoczynek / obciążenie):

  • 34  dBA / 48,4 dBA

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. W spoczynku Dell Inspiron G3 15 3590 jest praktycznie niesłyszalny i dosyć zimny. Także czas pracy na baterii jest całkiem niezły. Gorzej robi się pod obciążeniem. Wtedy też temperatury są bardzo wysokie. Na szczęście sama klawiatura nie jest aż tak gorąca i można z niej spokojnie korzystać. Najcieplej jest oczywiście przy wylotach powietrza – lepiej Dell Inspiron G3 15 3590 nie trzymać na kolanach. Czas pracy wynosi wtedy nieco powyżej godziny, czyli standardowo jak na laptopa dla graczy. Niestety laptop jest dosyć głośny pod pełnym obciążeniem – słuchawki są obowiązkowe.

W spoczynku procesor potrafi osiągnąć taktowanie ok. 4,0 GHz. Pod obciążeniem spada ono do ok. 3-3,1 GHz co nie jest aż takim złym wynikiem. Jest to jednak większy throttling niż w przypadku konkurencji od Lenovo z tym samym procesorem.

Podsumowanie testu Dell Inspiron G3 15 3590

Testowana wersja Dell Inspiron G3 15 3590 kosztuje około 3600 zł. Nie jest to idealny laptop dla graczy, ale jest on na pewno warty rozważenia. Jest bardzo dobrze wykonany i całkiem nieźle wygląda. Biała wersja zdecydowanie sprawdzi się zarówno na spotkaniach biznesowych jak i na lan party.

Klawiatura jest również bardzo dobrze wykonana, klawisze są odpowiednio rozmieszczone i nie zabrakło klawiatury numerycznej. Jest też ona podświetlana, co może przydać się w nocy. Gładzik oferuje odpowiedni ślizg, ale moim zdaniem klawisze zbyt mocno trzeba naciskać. Natomiast gracze i tak głównie będą korzystali z myszki.

Niestety głośniki rozczarowują. Oferują one naprawdę słabą jakość dźwięku i nawet podczas odtwarzania muzyki będą denerwowały. Odpowiednie słuchawki to podsatwa dla Dell Inspiron G3 15 3590. Także sam ekran jest do poprawy. Pokrycie kolorów jest słabe a gamma jest niezadowalająca. Na ekranie widać też ghosting, więc niestety Dell przyoszczędził na tej części laptopa.

W testach Dell Inspiron G3 15 3590 wypada zgodnie z oczekiwaniami. Na uwagę zasługuje szybki dysk oraz dobra karta sieciowa. Dell Inspiron G3 15 3590 nie pozwala na odpalenie najnowszych tytułów przy maksymalnych detalach, ale po ich zmniejszeniu każda gra powinna chodzić. Niestety GTX 1650 nie jest zbyt udaną grafiką, stąd takie wyniki. Natomiast w tej cenie ciężko o coś wydajniejszego.

Pod obciążeniem laptopa ma dosyć wysokie temperatury oraz głośność. Na szczęście sama klawiatura pozostaje w miarę chłodna. Czasy pracy na baterii są przyzwoite jak na laptop dla graczy a throttling nie jest wybitnie wielki.

Dell Inspiron G3 15 3590 to konstrukcja z pewnością warta rozważenia. Niestety ma ona swoje wady, które mogą przeszkadzać. Głównie chodzi tu o ekran i głośniki, które są kiepskie. Jeśli jednak nie mają one dla Was znaczenia, a liczy się wysoka wydajność, w tej cenie to z testowanego sprzętu powinniście być bardzo zadowoleni.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.