WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test modemu Fritz!Box 6820 LTE

Przed Wami kolejny sprzęt sieciowy od AVM. Tym razem jest to modem LTE, Fritz!Box 6820 LTE z funkcją routera Wi-Fi N oraz złączem LAN. Zapraszam na recenzję.

Nie każdy ma możliwość korzystania z Internetu przewodowo. Na mapie Polski nadal jest mnóstwo „białych plam”, gdzie nie ma możliwości (albo jest nieopłacalne) tworzenie sieci kablowej lub nawet podłączenie światłowodów. Na pomoc w takich sytuacjach przychodzi technologia LTE, która (nie bójmy się tego powiedzieć), jest pierwszą, sensowną siecią bezprzewodową, której możemy użytkować jako zamiennika Internetu przewodowego. Dlatego też postanowiliśmy przetestować modem LTE od AVM – oto Fritz!Box 6820 LTE.

Wygląd i wykonanie

Uwielbiam sprzęty, które prezentują wizualnie coś więcej, niż nudną bryłę. I taki właśnie jest modem AVM. Jest mały, bardzo schludnie wykonany i naprawdę cieszy oko. Cała konstrukcja jest biała, z czerwoną wstawką, na której jest 5 diod – Power, WLAN (od Wi-Fi) oraz 3 diody sygnalizujące siłę zasięgu sieci telefonicznej. Z tyłu mamy jedynie gniazdo LAN i przyciski WPS oraz włączania/wyłączania Wi-Fi. Zasilanie oraz kartę SIM podłączamy pod spodem. Całość wygląda naprawdę schludnie i wpasuje się perfekcyjnie w każde pomieszczenie.

Producent udziela 5 letniej gwarancji na urządzenie.

Specyfikacja i oprogramowanie

W urządzeniu zastosowano modem LTE kategorii 3 (FDD), umożliwiający pobieranie do 100Mbps i wysyłanie do 50 Mbps. Poza tym, mamy jeszcze modem 3G UMTS/HSPA+ do 42 Mbps oraz modem GSM/EDGE 2G – na wypadek, gdyby z LTE był jakiś problem. Sprzęt ma też port Gigabit LAN (za co duży plus) oraz Wi-Fi n, jednozakresowe 2,4GHz o prędkości do 450Mbps. Zabrakło niestety portu USB.
Oprogramowanie, to również znany z innych modeli AVM system, który bardzo mi odpowiada. Nawet w takim modelu nie zabrakło opcji harmonogramu Wi-Fi, ustawienia kontroli rodzicielskiej, itp. System to jedna z moich ulubionych rzeczy w sprzętach Fritz!

Testy praktyczne

Test zasięgu sieci Wi-Fi wykonywany jest telefonem Samsung Galaxy A5 2017. Jest to średnia półka wyższa, która relatywnie obrazuje zasięg Wi-Fi każdego urządzenia.

W naszej procedurze modemy LTE przechodzą 3 testy:
1) porównanie prędkości LTE modemu z telefonem Samsung Galaxy A5 2017 (modem podłączony przewodowo, jeżeli jest taka możliwość);
2) porównanie prędkości Internetu LTE przewodowo oraz bezprzewodowo w odległości 2 metrów i bez przeszkód;
3) test zasięgu Wi-Fi.

1) Porównanie modemu z telefonem

Pomimo przebywania na warszawskim Mokotowie, modem sygnalizował 2 z 3 diod zasięgu. Telefony mają prawie pełną siłę sygnału. Poniżej zrzut z zakładki zasięg dla routera (dane wysyłanie/odbieranie nie są dokładne). Telefon wskazuje podobną siłę: około -93dBm

Telefon, średnia z 3 testów: pobieranie 30Mbps, wysyłanie 7 Mbps;

Fritz!Box 6280 LTE, średnia z 3 testów, ten sam serwer:  pobieranie 36Mbps, wysyłanie 18Mbps;

2) Prędkość Internetu

LAN: pobieranie 36Mbps, wysyłanie 18Mbps;

Wi-Fi (Samsung Galaxy A5 2017): 32Mbps, wysyłanie 8Mbps.

3) Wi-Fi

Test wykonany telefonem Samsung Galaxy A5 2017, wartość w dBm (im bliżej zera, tym lepiej):
– 2 metry od routera, brak przeszkód: 2,4GHz – 40 dBm;
– 3 metry od routera, ściana działowa (ok 15 cm): 2,4GHz – 52 dBm;
– 1 metr od routera, mur (ściana nośna): 2,4GHz – 42 dBm;
– 2 metry od routera, mur (ściana nośna): 2,4GHz – 44 dBm;
– 5 metrów od routera, ściana działowa oraz mur: 2,4GHz  – 68 dBm;
– extreme – 10 metrów od routera przez sąsiadujące mieszkanie przy transformatorze elektrycznym: 2,4GHz – 80 dBm.

Wnioski

Jak widać, urządzenie spisuje się naprawdę nieźle. Przyznam, że pozwoliłem sobie nawet pograć na tym Internecie i odbyło się to bez większych lagów i problemów. Moc anten LTE mogłaby być nieco większa, jednak powinna wystarczyć. Niestety, modem nie posiada opcji wymiany lub doczepienia anten zewnętrznych. Wi-Fi za to pracuje naprawdę dobrze. Nie ogranicza prędkości LTE i ma przyzwoitą moc. W teście extreme zasięg był naprawdę znikomy i nie dało się połączyć z Internetem.

Podsumowanie

AVM Fritz!Box 6820 LTE to naprawdę ładne urządzonko, które jednak nieco rozczarowało mnie osiągami. Wi-Fi jest wyśmienite, jak na tak mały sprzęt, jednak jakość i moc LTE nieco rozczarowują. Moc anten powinna być nieco wyższa – od dedykowanego modemu możemy oczekiwać nieco więcej, niż działania na poziomie telefonów. Wiem, że AVM prowadzi „politykę wbudowanych anten” i sprzęty są dzięki temu naprawdę ładne, jednak powinniśmy mieć przynajmniej możliwość dołączenia dodatkowych. Znacznie poprawiłoby to uniwersalność sprzętu. Mimo to, w testach prędkości widać nadal niewielką różnicę na korzyść modemu od AVMw przypadku pobierania i sporą przewagę w wysyłaniu. Chwali się też zastosowanie portu Gigabit Ethernet. Modem kosztuje na ten moment około 800-900zł. Sprawdzi się najlepiej w miejscach, gdzie zasięg LTE jest przyzwoity i wbudowane anteny wystarczą.

Za dostarczenie Internetu dziękujemy firmie Plus. Internet LTE w Plusie