WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test monitora AOC I2473PWY

 Patrzę przed siebie
Myślę, że Ty też patrzysz
W to samo miejsce co i ja
Wyciągam dłoń do Ciebie
By poczuć Twój dotyk
Ty też robisz to samo
Ale żadne z nas nie czuje
Tego ciepła rąk, które chcemy sobie dać
Bo powiedz jak można poczuć siebie przez monitor
No jak?

 „Przez Monitor”- Lizelotta

Tym krótkim wierszem, znalezionym na http://wiersze.kobieta.pl/ (ale tylko przypadkiem!) chciałbym zacząć recenzję monitora AOC I2473PWY. Przybył on do redakcji w ogromnym opakowaniu. Z góry widać, że producent chwali się bezprzewodowym przesyłaniem obrazu, wbudowanymi głośnikami oraz jakością obrazu. Więcej informacji na pudełku nie znajdziemy. Wraz z monitorem otrzymujemy: zasilacz, kabel HDMI, kabel D-Sub, płytkę z oprogramowaniem oraz ściereczkę. Brakuje kabla DVI, ale wynika to z faktu, ze monitor takiego złącza nie posiada. Brakuje też dołączonego kabla audio 3,5 mm (chociaż producent zaznacza, że powinien on być w zestawie). Z ciekawostek AOC posiada dwa głośniki 7W oraz zaopatrzony został w technologię Miracast, o czym będzie później.

Jeśli już o złączach mowa, to monitor posiada wyjście HDMI, D-Sub, 3,5 audio wejściowy i wyjściowe oraz wejście na zasilacz. Wszystko umieszczone jest z tyłu, w stopce monitora. Pomysł umiejscowienia jest ciekawy i wypada bardzo dobrze. Monitor stoi na sześciu gumowych nóżkach. Nie sposób go przesunąć nawet na bardzo śliskiej powierzchni. Na stopce znajdują się też głośniki firmy Onkyo. W testach sprawdzę, czy ta współpraca obu firm wyszła na dobre. Pomiędzy głośnikami umieszczony jest panel sterowania. Gdy monitor jest włączony, to świeci się mocna, niebieska dioda. Panel oferuje szybki dostęp do opcji oraz szybką zmianę ustawień głośności. Obsługuje go się bezproblemowo i bardzo przyjemnie. Jedynie dioda czasem może przeszkadzać na przykład podczas oglądania filmów. Monitor ma grubość wynoszącą 182 mm. Jego tylna część wykonana jest z plastiku i sprawia wrażenie łatwej do zniszczenia. Ale tego sprawdzać nie będę :) Obudowa jest też bardzo odporna na odciski palców.  Z tyłu znajdziemy także gniazdo Keningston Lock. Dzięki niemu, można zabezpieczyć monitor przed kradzieżą. Ramka otaczająca wyświetlacz jest cienka i bardzo dobrze komponuje się z całością. AOC umożliwia także zmianę kąta nachylenia w zakresie od -3° do 20°. Generalnie, od strony czysto zewnętrznej, I2473PWY prezentuje się bardzo ładnie.

Jak widać monitor oferuje całe mnóstwo opcji pozwalających na odpowiednie skonfigurowanie monitora. Jego obsługa jest prosta i odbywa się za pomocą dotykowych przycisków, opisanych wcześniej. Opcje zostały odpowiednio posegregowane i umieszczone w zakładkach: luminance (luminancja), image setup (ustawienia obrazu), color setup (ustawienia kolorów), picture boost (wzmocnienie obrazu), OSD Setup (ustawienia OSD), extra (ekstra), exit (zakończ). Tak, jest możliwość wybrania języka polskiego w opcjach. Można także domyślnie włączyć bądź wyłączyć głośniki. Pierwsze zdjęcie ukazuje opcje zmiany głośności. Ostatnie pokazuje zmianę wejścia, z którego wyświetlany jest sygnał. Opcji jest bardzo dużo i każdy bez większych problemów może dopasować wyświetlacz do własnych wymagań.

AOC charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Czerń i biel stoją na znakomity poziomie.  Troszkę gorzej jest z równomiernością podświetlenia. Da się zauważyć różnice między środkiem ekranu a jego bokami. Widać to w szczególności gdy wyświetlimy jednokolorowy obraz. Jednakże różnica ta będzie miała znaczenie głównie w profesjonalnych zastosowania. Przeciętni użytkownicy, tacy jak ja, nie powinni, podczas zwykłego oglądania obrazów, zwracać na to uwagi. Także z dystansem należy podejść do zaprezentowanych zdjęć- aparat nie jest w stanie uchwycić dokładnie tego, co zobaczy ludzkie oko. Kąty patrzenia są bardzo duże, jest to zaleta produktu. Praktycznie, aby obraz był zniekształcony, trzeba patrzeć w poziomie na obraz, a raczej tak nikt nie użytkuje monitorów :)

Kolejne testy zostały wykonane za pomocą programu Pixel Persistence Analyzer. Przy tempie 6.0 obraz zaczyna się wyraźnie rozmazywać. Przy tempie 8.0 staje się on wyraźnie nieczytelny. Wynik jest dobry, nie rewelacyjny ale też nie fatalny. A co z poborem mocy? Przy ustawieniu 100% jasności i kontrastu monitor pobiera 25 W, przy 50%- 16W. Wyniki są więc zgodne z tym co mówi producent

Czym by był ten test bez opisania technologii Miracast. Według definicji jest to standard bezprzewodowego przesyłania obrazu i dźwięku między urządzeniami w trybie peer-to-peer. Czyli technologia ta działa dokładnie jak kabel HDMI. Gdzie to można zastosować? Wszędzie tam, gdzie ciężko jest podłączyć kabel. Ważne jest aby urządzenie wysyłające miało odpowiednie oprogramowanie. Technologia działa bez względu na rodzaj sprzętu czy też system operacyjny. To co wyświetla się na telefonie, innym urządzeniu z tą technologią, wyświetla się tez na ekranie monitora. Obraz przesyłany jest w standardzie 1080p (Full HD) z dźwiękiem Surround 5.1. Czyli wszystko jest w jak najlepszej jakości. Jest to ciekawa opcja, aczkolwiek w większości przypadków traktowana będzie jako ciekawostka.

Nadszedł czas na głośniki. Firma Onkyo we współpracy z AOC stworzyła podobno jedne z najlepszych wbudowanych w monitor. Są to dwa głośniki 7W i grają one nadzwyczaj ładnie. Na maksymalnej głośności dźwięki nie są zniekształcone. Na innych zresztą też. Tony średnie są czyste i dobrze odwzorowane. Jedyną bolączką jest brak basu, ale ciężko tego wymagać od monitora. Generalnie jeśli liczycie na dobry dźwięk nie zawiedziecie się.

Najniższa cena, jaką udało mi się znaleźć, wynosi 912zł. Wśród monitorów z głośnikami znajdziemy dużą konkurencję, ale AOC I2473PWY wyróżnia się na jej tle. Po pierwsze głośniki są bardzo dobrej jakości. Po drugie obraz też jest znakomity. Po trzecie posiada on technologię Miracast. Monitor ten będzie idealnym wyborem jako domowe centrum multimedialne. A co z wadami? Nie ma on złącza DVI, są problemy z równomiernością podświetlenia. Ale w domowym zaciszu, siedząc i oglądając filmy praktycznie tego nie odczujemy. Dodatkowo, sprawdza się on jako maszyna do grania. Spokojnie polecam zakup w szczególności, jeśli potrzebujecie monitora z głośnikami.