Kolejny monitor do testów dostarczył nam Samsung. Jest to 27-calowy model CJG50, który posiada kilka ciekawych cech w szczególności dla graczy. Co takiego monitor sobą prezentuje?

Samsung CJG50 zapakowany został w standardowy karton. Wraz z nim otrzymujemy podstawkę i zasilacz. Brakuje mi jakiejś podstawowej choćby instrukcji czy jakiegokolwiek kabla, którym możnaby go podłączyć do komputera. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Monitor wygląda naprawdę nieźle. Jest zakrzywiony, dzięki czemu łatwiej się z niego korzysta. Ramki może nie są tak cienkie, jak u konkurencji, ale też nie są jakieś grube. Pod ekranem, na samym środku, znajduje się joystick do sterowania ustawieniami monitora. Obsługuje się go prosto i nie sprawia on problemów. Monitor reklamowany jest jako 27-calowy, ale ma on tak naprawdę 26,9 cala. Jego dokładne wymiary to 596,74 mm x 335,66 mm, a waga wynosi 4,3 kg. Jedyne wyjścia obrazu znajdują się z tyłu. Do dyspozycji jest jedno HDMI 1.4, jedno HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.2 oraz wyjście na słuchawki. Także tam umieszczone zostało złącze na kabel zasilający. Co ciekawe, całość jest przykryta zaślepką, co pozwoli na ukrycie kabli i sprawienie, aby nie zwisały brzydko. Z tyłu jest też blokada Keningston Lock.

Samsung CJG50 stoi na dosyć dużej nóżce, która posiada możliwość zarządzania okablowaniem. Monitor można tylko przechylać w zakresie od -1,5° do 15°. Zdecydowanie brakuje możliwości zmiany w pionie czy obracania w prawo-lewo. Można to rozwiązać, dokupując mocowanie VESA – monitor ma odpowiednie dziurki do przymocowania uchwytu. Jakość wykonania monitora jest bardzo dobra – nic nie trzeszczy ani nie ma się wrażenia „taniości”.

Specyfikacja i ustawienia

Testowany monitor posiada zakrzywioną matrycę VA. Maksymalna rozdzielczość wynosi 2560 x 1440 px. Ekran jest matowy, więc padające światło na niego nie powinno przeszkadzać. Maksymalna jasność wynosi 250 cd/m^2, kąty widzenia 178°/178° a kontrast 3000:1. Dla graczy liczy się też czas reakcji, który wynosi 4 ms (GTG). Kolejna ważna cecha to 144 Hz odświeżanie, które ponownie docenią miłośnicy różnych tytułów. Samsung CJG50 nie obsługuje technologii freesync, ani g-sync. Nie ma także wbudowanych głośników.

Opcje monitora dostępne są w języku polskim. Każde z nich jest jasno opisane, a także nie ma problemów z dotarciem do szukanej opcji. Monitor posiada wbudowane różne tryby dla różnych gier (FPS, RTS itp.), a także umożliwia zmianę sporej ilości parametrów. W opcjach można też szybko włączyć lub wyłączyć tryb oszczędzania energii. Menu zaliczam do jednych z moich ulubionych – jest proste, a poruszanie się po nim nie sprawia trudności.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej