Testy i podsumowanie

Testy zostały wykonane przy wykorzystaniu kalibratora Spyder 5 Elite. Opis, co oznaczają konkretne wykresy i wyniki znajdziecie pod tym linkiem.

Samsung CJG50 pokrywa 98% kolorów sRGB oraz 77% AdobeRGB. Wynik jest dobry, chociaż niektóre konstrukcje dobijają nawet do 100% w przypadku sRGB. Zmierzona gamma wynosi 2,0 i trochę odstaje od idealnej 2,2. Maksymalny zmierzony kontrasty wyniósł 1230:1, co jest nawet niezłym wynikiem. Nie jest to deklarowane 3000:1, ale i tak jest dobrze. Punkt bieli oscyluje wokół 6500K, czyli prawie idealnego wyniku. Niejednorodność kolorów także oceniam pozytywnie. Jedynie w prawym dolnym rogu jest pewne odstępstwo, ale 6,2% można jeszcze zaakceptować. W przypadku niejednorodności podświetlenia tym razem lewy dolny róg odstaje znacznie od reszty ekranu, która jest w miarę podoba do siebie. Maksymalna jasność wyniosła aż 304,8 cd/m^2, czyli więcej od deklaracji producenta.

Kolory i kąty widzenia

Średnia różnica pomiędzy kolorami wynosi Delat-E = 2,0. Najbardziej odstaje od wzorcowego kolor czarny, ale było to spodziewane. Generalnie pod tym względem także jest dobrze. Ocena monitora od producenta kalibratora wynosi 4,0. Najgorzej jest w przypadku gammy oraz niejednorodności podświetlenia. Znakomicie wypada punkt bieli, kontrast, pokrycie kolorów czy niejednorodność kolorów. Kąty widzenia także oceniam pozytywnie.

Podsumowanie

Samsung CJG50 27″ kosztuje około 1500 zł. Uważam, że w tej cenie świetnie sprawdzi się on w szczególności dla graczy. Monitor jest zakrzywiony, dzięki czemu wrażenia z jego użytkowania są jeszcze lepsze. Posiada niski czas reakcji oraz 144 Hz odświeżanie, co na pewno docenią gracze. Także w testach wypadł on bardzo dobrze – matryca VA daje radę. Jeśli więc szukacie monitora dla gracze w tej cenie i wymagacie, aby obsługiwał on rozdzielczość 2K, to warto zwrócić uwagę na propozycję od Samsunga.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!