WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test Noctua NH-U12S oraz NH-U14S

Tym razem producent postawił na 100% kompatybilność z pamięciami RAM w połączeniu z dobrą wydajnością. Ten test jest także przedstawieniem coolerów, które będą używane w platformach testowych WhatNext?. Czy możemy być zadowoleni z otrzymanego sprzętu?

Nocuta NH-U12S

Karton, w jakie zapakowane jest chłodzenie, niczym nie odbiega od tego do czego przyzwyczaiła nas Noctua. Znajduje się na nim dokładny opis produktu w kilku językach (z wyłączeniem polskiego). Akcesoria także jak zwykle są bogate. Do dyspozycji mamy systemy montażowe wraz ze znakomitymi instrukcjami, pastę termoprzewodzącą NT-H1, adapter L.N.A., śrubokręt, naklejkę z logiem firmy, klipsy do montażu drugiego wentylatora oraz dodatkowe podkładki antywibracyjne. Warto od razu wspomnieć, że firma udziela aż 6 lat gwarancji na chłodzenie.

NH-U12S ma wymiary 158 mm x 125 mm x 45 mm i waży 580 g (bez wentylatora). Warto tutaj zwrócić uwagę na wyjątkowo małą grubość schładzacza. Noctua ewidentnie chce zachować 100% kompatybilność z pamięciami RAM. Cooler wykonany jest perfekcyjne. Pięć 6 mm ciepłowodów odpowiada za odprowadzenie ciepła z procesora. Podstawka została standardowo wykonana na klasyczne lustro. Montaż nie przysparza żadnych problemów, zresztą to żadne zaskoczenie- Noctua ma jeden z przyjemniejszych systemów montażowych. Dodatkowo instrukcja dobrze wyjaśnia krok po kroku co robić. Chłodzenie jest kompatybilne z podstawkami Intel LGA2011-0 & LGA2011-3(Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1150 oraz AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+.

Cooler jest kompatybilny z dwoma wentylatorami 120 mm. Jeden z nich jest dołączony do NH-U12S- jest to model NF-F12 PWM. Kręci się on z maksymalną prędkością 1500 RPM, generując przy tym przepływ powietrza równy 93,4 m³/h oraz hałas na poziomie 22,4 dBA. Jego czas pracy wynosi ponad 150 000 godzin. Z ciekawych technologii to wentylator ma po bokach gumowe okładki (AAO Frame), które tłumią ewentualne drgania. Po środku znajdują się małe wgłębienia, które poprawiają przepływ powietrza. Także na nieruchomych łopatkach znajdują się wyżłobienia (wykonane pod kątem od 31° do 37°), które mają za zadanie skierować strumień powietrza w jedno miejsce. Wentylator posiada złącze 4 pin oraz system PWM.

Noctua NH-U14S

Drugi  z coolerów jest większym bratem tego pierwszego. Akcesoria są te same, pudełko utrzymane jest w podobnej konwencji, sam cooler jakościowo jest identyczny jak wersja NH-U12S. Jednakże są 3 podstawowe różnice między tymi modelami. Pierwsza to wymiary i waga, które w tym przypadku wynoszą 165 mm x 150 mm x 52 mm oraz 770 g. W tym przypadku NH-U14S jest wyższy o 7 cm, szerszy o 25 mm i grubszy o 7 mm. Także w tym przypadku producent deklaruje 100% kompatybilność z pamięciami RAM. Druga różnica to fakt, że ten model posiada o jeden ciepłowód więcej oraz są one inaczej ułożone. Ich większa ilość powinna rzutować na lepszą wydajność. Ostatnie różnica to model dołączonego wentylatora- w tym przypadku jest to 140 mm śmigło o nazwie NF-A15 PWM (szerzej zostało ono opisane przy okazji testu Noctua NH-D15). Ponownie mamy możliwość zamontowania drugiego wentylatora 140 mm oraz producent także udziela 6 lat gwarancji.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Dokładność urządzenia wynosi +/- 2%.

Oba coolery spisują się bardzo dobrze. Wydajniejszą konstrukcją, jak można było się domyślić, jest NH-U14S. Na maksymalnych obrotach jest on wydajniejszy o około 0,75°C , wraz ze spadkiem obrotów wartość ta rośnie do 2°C przy 800 RPM. Jednakże wersja większa jest także głośniejsza. Różnica jest niewielka, bo ok. 2 dBA przy tych samych obrotach, ale jednak jest.

Oba coolery są znakomitej jakości oraz prezentują niezłą wydajność. Wersja NH-U14S kosztuje ok. 280 zł a NH-U12S 250 zł. Moim zdaniem zdecydowanie warto dopłacić do większego modelu, chyba że zależy Wam na jak najcichszym działaniu. Jednakże muszę napisać, że w znacznie niższych cenach jest możliwość nabycia wydajniejszych konstrukcji. Jednakże z pewnością nie będą one tak samo dobrze wykonane, „chude” oraz wątpię, czy w pojedynku na głośność mają one szanse. Dlatego też obie przetestowane konstrukcje w pełni zasługują na otrzymane wyróżnienia.