WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test obudowy na dysk Natec Rhino Code

Obudowa na dysk z wbudowanym szyfrowaniem jest idealna dla osób, które cenią własne dane bądź przenoszą dane, które w wypadku kradzieży lub zgubienia dysku nie mogą ujrzeć światła dziennego. Dosyć tanią taką konstrukcję ma w swojej ofercie Natec.

Obudowę otrzymujemy w biało-niebieskim opakowaniu. Do niej dołączony został kabel USB 3.0 oraz instrukcja. Ta druga posiada opis w języku polskim, więc zrozumienie obsługi dysku nie powinno sprawiać problemów. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Obudowa ma wymiary 132,5 mm x 76 mm x 175 m. Wygląda ona przeciętnie – jest cała czarna ze srebrnymi bokami. To co ją wyróżnia to klawiatura, którą można odblokowywać dysk. Jest on szyfrowany AES 256-bit, czyli złamanie tego kodu będzie dosyć ciężkie. Szyfrowanie też odbywa się w czasie rzeczywistym. Do wyboru jest hasło składające się od 1 do 12 cyfr, a stan szyfrowania można zobaczyć za pomocą wskaźnika LED. W obudowie zmieścicie wszystkie dyski 2,5 cala o pojemności do 4 TB. Obudowa działa w trybie Plug & Play, więc nie trzeba instalować żadnych dodatkowych sterowników. Rhino Code ma srebrne boki wykonane z aluminium, natomiast czarne części są z tworzywa sztucznego, przez co są średniej jakości.

Jak zaszyfrować?

Przed podłączeniem dysku pamiętajcie o skopiowaniu z niego danych – szyfrowanie je całkowicie usuwa. Następnie należy przytrzymać przycisk 1 i 3 i w tym samym czasie podłączyć obudowę do komputera. Potem należy przytrzymać przycisk lock przez 10 sekund, wprowadzić hasło, nacisnąć unlock i potwierdzić hasło i nacisnąć unlock. Dysk jest już zaszyfrowany i gotowy do działania.

Teraz wystarczy tylko stworzyć nową partycję w menedżerze dysków i gotowe.

Testy i podsumowanie

Testy zostały przeprowadzone na laptopie Asus UX410UA oraz dysku Seagate Momentus 5400.6 500 GB. Sama obsługa obudowy jest banalna – po ustawieniu hasła, wystarczy podłączyć dysk, wpisać hasło i dysk staje się widoczny w Windowsie. Wydajność dysku jest taka sama, jakby był on podłączony do złącza SATA na płycie – nie ma tutaj żadnych spadków ani problemów.

Natec Rhino Code kosztuje około 90 zł. W tej cenie jest to bardzo dobry wybór, w szczególności, jeśli zależy Wam na zabezpieczeniu danych. Obudowa jest banalna w użytkowaniu i nie ma z nią żadnych problemów. Uzyskiwane prędkości są bardzo dobre i nie widać znaczących spadków w prędkościach. Dla osób ceniących bezpieczeństwo i szukających prostej w obsłudze obudowie oferującej szyfrowanie będzie to bardzo dobry wybór.