WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Test osobowości YEP, a zawodowe wybory. Warto czy nie?

Kiedyś gazetki i informatory, dziś specjalne testy osobowości jak m. in. YEP pozwalają wybrać najlepszy dla nas kierunek studiów czy przyszły zawód. Warto je zrobić choćby dla lepszego poznania siebie. To czy weźmiemy je na poważnie zależy tylko od nas, ale wydaje mi się że jeśli chcielibyście świadomie wybrać „życiową drogę”, która będzie pasować do naszej osobowości i charakteru, to warto.

Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2016 roku Polacy zajmują siódme miejsce pod względem ilości godzin spędzonych w pracy. Na liczniku, rocznie, mamy ich dokładnie 1928. To dużo. Pół biedy, jeśli ta sprawia nam satysfakcję, jest pasją i po prostu ją lubimy. Gorzej, jeśli wstając codziennie rano z łóżka mamy ochotę przekląć dzień w którym zdecydowaliśmy się na taki, a nie inny zawód. Jak więc świadomie wybrać kierunek studiów lub pracę, która będzie pasowała do naszej osobowości i charakteru? Kiedyś poprosilibyśmy o radę rodzinę, nauczycieli bądź przyjaciół. Dziś możemy zdać się na specjalne testy osobowościowe. Spróbowałam.

Oto efekty

Na stronę YEP.ACADEMY trafiłam przypadkiem. To platforma, która poza branżowymi artykułami, innowacyjnym kalkulatorem wynagrodzenia i ofertami pracy daje także możliwość zrobienia testu osobowości, który pomoże przy wyborze przyszłego zawodu. Co wyróżnia ten projekt? Cel to wskazanie młodym ścieżki, która doprowadzi ich do realizacji marzeń. Brzmi górnolotnie, ale wygląda na to, że naprawdę działa. YEP nie tylko pomoże w określeniu kompetencji zawodowych, ale przybliży też charakterystykę wybranych zawodów.

Według raportu #MłodziPrzyGłosie przygotowanego przez Deloitte na zlecenie Coca-Cola, młodzi nie mają bowiem pojęcia gdzie szukać informacji czy inspiracji zawodowych oraz jakie mogą mieć oczekiwania wobec pracodawcy. Jasne, dzisiejsza młodzież powinna przygotować się na to, że rynki pracy podlegają ciągłej ewolucji. Samych siebie też trzeba „aktualizować” i doszkalać. Aby jednak nie popaść w paranoję i za jakiś czas nie próbować przekwalifikować się na przykład z florystki na chirurga szczękowego, przede wszystkim trzeba posiąść wiedzę o całym zestawie umiejętności, który pasuje najbardziej nam. Nikomu innemu. I taki test na pewno w tym pomoże.

Jak zacząć?

Wystarczy wejść na stronę yep.academy i kliknąć zakładkę TESTY OSOBOWOŚCI. Rozwiązując je musimy odpowiedzieć na dużo prostych, dotyczących codziennego życia pytań. Niektóre są naprawdę łatwe, inne całkiem prywatne, a część może zmusić nas do przyznania się do czegoś nieprzyjemnego. Pamiętajcie, że warto taki test rozwiązywać szczerze.

Czytaj też: Po premierze Galaxy S10 zdania nie zmienię i nowego modelu nie kupię

Chcąc dowiedzieć się, jaki zawód najprawdopodobniej sprawi nam w przyszłości najwięcej radości, jako pierwszy musimy rozwiązać TEST PREDYSPOZYCJI. Pytania, jakie tam znajdziemy zostały ułożone przez specjalistów i mają dać odpowiedzi na temat naszego postrzegania świata, charakteru czy tego, jak lubimy spędzać wolny czas. Jak wyszło u mnie? Wynik jasno pokazał, że najlepiej sprawdzę się w zawodach wymagających predyspozycji artystycznych i społecznych. Zgadza się! ;)

Drugim testem, który należy wykonać niezwłocznie po zakończeniu pierwszego jest TEST KOMPETENCJI. W nim określamy czy poszczególne stwierdzenia odnoszą się do naszej osoby zaznaczając odpowiedni punkt w skali od 0 do 3. Twórcy testu zaznaczają przy tym, aby nie zastanawiać się zbyt długo, wybierać szybko i na czuja, ale też nie iść na skróty i niczego nie pominąć.

Wynik

Tak zrobiłam. Wynik? Zawody idealne dla mnie to STYLISTA/ FRYZJER, ARTYSTA SZTUK PLASTYCZNYCH albo AKTOR/ KOMIK/ ARTYSTA KABARETOWY. Żeby nie było – YEP zaznacza, że to tylko sugestia i wszystko, oczywiście, zależy od nas. Co ciekawe, ja się naprawdę w tych zawodach widzę! O tym, aby zostać stylistką fryzur myślałam nawet kiedyś na poważnie.

Pamiętajcie, że aby dostać jak najlepszej jakości informację zwrotną z testu odpowiadając na pytania trzeba brać pod uwagę jak najwięcej różnych sytuacji z życia. Udzielając odpowiedzi  najlepiej odpowiadać według tego, jak faktycznie się zachowywaliśmy w różnych sytuacjach, a nie jak uważamy, że powinniśmy się zachować.

Odpowiadając na pytanie czy warto takie testy wykonać? Warto! Te, które  znajdziemy na stronie YEP pomogą zrozumieć, skąd wypływają niektóre nasze zachowania i preferencje. Dzięki temu nie tylko można zaplanować karierę w oparciu o swoje mocne strony, ale też mieć pewność, że tej jednej z najważniejszych decyzji nie podejmiemy pochopnie i po omacku.

Małgorzata Wierzejewska

Czytaj też: Samsung Galaxy S10 i S10 Plus – Pierwsze wrażenia