WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Aorus H370 Gaming 3 WiFi

Długo czekaliśmy na alternatywę dla płyt opartych o Z370, ale wreszcie się tego doczekaliśmy. Dzisiaj zapraszam Was na test płyty H370 od Aorusa – model Gaming 3 WiFi. Czy jest to propozycja, która spełni moje wymagania?

Płytę otrzymałem w opakowaniu standardowym dla Aorusa. Wraz z nią w środku znajduje się mnóstwo dodatków, między innymi karta Wi-Fi wraz z anteną, kabel SATA, śrubki, instrukcja czy zaślepka dla panelu I/O. Dodatki są więc w pełni satysfakcjonujące.

Aorus H370 Gaming 3 WiFi wygląda bardzo dobrze. Płyta jest połączeniem kolorów srebrnych z czarnymi co wygląda świetnie. Posiada także wstawki w kolorze pomarańczowym oraz stylizowane na logo firmy Aorus. Do płyty można także wydrukować w drukarce 3D dodatki na LEDy, dzięki czemu możecie dopasować płytę do własnych wymagań. Płyta jest w formacie ATX, czyli ma wymiary 305 mm x 244 mm. Gniazdo procesora jest standardowe i zgodne z procesorami Intel 8 generacji. Posiada ono 8+2 fazową sekcję zasilania. Po prawej stronie znajdują się cztery sloty na pamięci RAM DDR4. Płyta wspiera pamięci pracujące z częstotliwością 2133/2400/2666 MHz. Oczywiście wspiera ona także profile XMP. Maksymalna wielkość łączna pamięci to 64 GB. Sloty na pamięci są srebrne i specjalnie wzmacniane a także posiadają zabezpieczenia przed zakłóceniami ESD. Aorus H370 Gaming 3 WiFi  posiada jedno złącze PCIEx16 i jedno PCIEX4. Oprócz tego oferuje ona cztery złącza PCIE x1. Oba szybsze sloty są specjalnie wzmocnione (1,7 razy mocniejsze w poziomie i 3,2 razy mocniejsze w pionie w stosunku do braku wzmocnienia), co zapewnia, że nawet najcięższe grafiki na rynku nie będą w stanie ich wyłamać.

Płyta Aorus posiada 6 złączy SATA 6 Gb/s, jedno M.2 (type 2242/2260/2280/22110 PCIe x4/x2) i jedno M.2 (type 2242/2260/2280 Sata i PCIe x2). Pierwsze gniazdo M.2 posiada dołączony radiator a ilość złączy spokojnie pozwala na rozbudowanie zestawu o bardzo dużą liczbę dysków. Płyta wspiera także RAID 0, 1, 5, 10 oraz Intel Optane Memory. Zastosowana karta muzyczna to Realtek ALC1220. Wspiera ona zestawy głośników do 7.1. Układ ten posiada THD na poziomie 0,0059, poziom szumu równy -106 dBA a THD+ poziom szumu -81,8 dBA. Te wartości są znacznie lepsze niż obecne w poprzednich generacjach kart Realtek. Na płycie znajdziecie także bardzo dużą ilość złączy. Idąc po kolei do dyspozycji macie dwa złącza pod wentylator od chłodzenia procesora (4 pin), jedno pod pompkę od chłodzenia cieczą (4 pin), dwa pod wentylatory z obudowy (4 pin), dwa złącza pod taśmy LED, które są zgodne z systemem podświetlenia Gigabyte Fusion, dwa złącza Digital LED, złącze USB 3.1 do przedniego panelu, oraz standardowe połączenia do obudowy. Fajnym pomysłem jest pokolorowanie złączy do przedniego panelu obudowy – pod diody i przyciski – a także dodanie Install G-Connector, który jeszcze bardziej upraszcza ten proces. Dzięki temu nie powinno być problemów z szybkim i prostym podłączeniem kabli. Złącza pod USB także mają napis pod pinami, co ułatwia ich obsługę. Na płycie znajdują się różnego rodzaju zworki pozwalające na sterowanie płytą. Szkoda jednak, że na H370 Gaming 3  nie znajdziemy wbudowanych przycisków pozwalających na wystartowanie komputera czy jego restart. Płyta posiada za to diody diagnostyczne, które pozwalają z łatwością zdiagnozować problemy z płytą.

Płyta posiada sporo złączy na panelu wejścia/wyjścia. Idąc od góry są to dwa złącza USB 2.0, złącze PS/2,  jedno DVI-D,dwa USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0),  jedno HDMI 1.4, jedno USB 3.1 Gen 2, jedno USB Type-C ze wsparciem dla USB 3.1 Gen 2, dwa USB 2.0, jedno RJ-45 oraz wyjścia z układu audio. W tym wszystkim producent mógłby zastąpić dwa starsze złącza USB 2.0 nowymi USB 3.0 i było by idealnie. Wbudowane złącze HDMI pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K z 30 Hz, a DVI-D Full HD z 60 Hz. Zastosowana karta sieciowa to Intel GbE LAN 10/100/1000 Mbit wyposażona w technologię cFos, która ma zminimalizować opóźnienia występujące podczas grania. Płytę otrzymałem w wersji Wi-Fi, czyli z dołączonym odpowiednim modułem. Jest to model podłączany do złącza M.2 a jego wyjście dołączone jest na śledziu. Jest to moduł CNVi (Integrated Intel Wireless-AC) GC-CI22M_A a wraz z nim producent dołączył jedną antenę. Wi-Fi wspiera etykiety 802.11/a/b/g/n/ac i może pracować w paśmie 2,4/5 GHz. Oprócz tego posiada ona wbudowany moduł Bluetooth 5 i wspiera standard 11ac 160 MHz. Maksymalna prędkość przesyłu danych wynosi 1,73 Gbps. Z jej instalacją nie powinno być problemów bowiem do zestawu dołączona jest odpowiednia instrukcja.

Z pozostałych rzeczy warto wymienić konstrukcję anty siarkową, która zapewnia, że związki siarki obecne w powietrzu nie będą powodowały degradacji komponentów płyty, ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD) oraz przed przepięciami. Są to ważne zabezpieczenia dla sieci LAN, które zapewniają że nic złego podczas używania takiego połączenia się nie stanie.

Spis treści

  1. Opis płyty
  2. UEFI
  3. Oprogramowanie
  4. Platforma testowa i testy
  5. Podsumowanie
Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2