Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej Asus ROG Strix X570-E Gaming

Graczu, jest płyta dla Ciebie

test Asus ROG Strix X570-E Gaming, recenzja Asus ROG Strix X570-E Gaming, review Asus ROG Strix X570-E Gaming, opinia Asus ROG Strix X570-E Gaming, cena Asus ROG Strix X570-E Gaming, czy warto Asus ROG Strix X570-E Gaming, wydajność Asus ROG Strix X570-E Gaming, chipset Asus ROG Strix X570-E Gaming, temepratury Asus ROG Strix X570-E Gaming, testy Asus ROG Strix X570-E Gaming, ceny Asus ROG Strix X570-E Gaming,

Kolejna płyta X570 pochodzi od Asusa. Jest to topowy model Asus ROG Strix X570-E Gaming, który dosyć sporo kosztuje. Czy jakość idzie w parze z ceną?

Pierwsze chwile z Asus ROG Strix X570-E Gaming

Płytę otrzymałem w czarnym kartonie. Wraz z nią w środku znajduje się instrukcja, cztery kable SATA, płyta ze sterownikami, opaski zaciskowe, antena Wi-Fi czy różne przedłużacze. Dodatków jest więc sporo i spokojnie większości z Was one wystarczą.

Płyta wygląda bardzo dobrze. Jest ona cała czarna i ma podświetlenie RGB, którym można sterować za pomocą oprogramowania. W obudowie z oknem będzie ona bardzo dobrze się prezentować. Większość złączy jest standardowo umieszczonych – jedynie SATA są tak naprawdę pod kątem. Asus ROG Strix X570-E Gaming ma wymiary 305 mm x 244 mm i jest ona w formacie ATX. Płyta oferuje 12+ fazową sekcję zasilania, która ma bezproblemowo poradzić sobie nawet z podkręconym Ryzenem 9 3900X. Procesor zasilany jest z jednego złącza 8 pin i jednego 4 pin.

Asus ROG Strix X570-E Gaming – bogactwo standardów

Płyta standardowo ma cztery złącza na pamięci RAM do 4400 MHz. Maksymalna pojemność to 128 GB, czyli po 32 GB na jeden moduł. Warto tutaj wspomnieć o technologii Asus OptiMem, która zapewnia stabilniejsze i lepsze działanie pamięci. Asus ROG Strix X570-E Gaming oferuje dwa złącza PCI-E 4.0 x16  (z procesora), jedno PCI-E 4.0 x16 i 2x. PCI-E 4.0 x1 od chipsetu. Dwa górne złącza x16 są wzmacniane – żadna grafika nie powinna ich wyłamać.

Asus ROG Strix X570-E Gaming ma także jedno złącze M.2 PCI-E 4.0 x4 (procesor), jedno M.2 PCI-E 3.0 x4 (chipset) oraz 8 tradycyjnych złączy SATA. Dyski można połączyć w RAID 0,1 i 10.

Testowana płyta ma kartę sieciową Intel I211-AT Gigabit oraz Realtek RTL-8125-CG 2.5G. Za sieć Wi-Fi odpowiada Intel WiFi 6 AX200 (802.11 a/b/g/n/ac/ax). Karta obsługuje sieć 2,4 GHz i 5 GHz. Maksymalne transfery osiągają 2,4 Gbps. Asus ROG Strix X570-E Gaming oferuje też połączenie Bluetooth 5.0.

Porządne audio i od groma złączy

Układ audio to SupremeFX CODEC S1220A. Dzięki podwójnym wzmacniaczom oraz kondensatorom Nichicon jakość dźwięku ma być na największym poziomie. Godne uwagi jest tutaj SNR na poziomie 120 dB. Do karty muzycznej spokojnie podłączycie zestawy głośników do 7.1. Tylne złącza są pozłacane, dlatego będzie minimalna ilość zakłóceń.

Liczba wewnętrznych złączy jest ogromna. Są tam miejsca na sporą liczbę wentylatorów, pompkę od AiO, podświetlenie RGB oraz ARGB czy różne złącza USB. Całość znajdziecie pod tym linkiem.

Tylne złącza są równie ciekawe. Do dyspozycji jest jedno złącze DisplayPort, jedno HDMI, jedno S/PDIF, pięć audio, jedno 2.5G LAN, jedno RJ45, siedem USB 3.1 Gen 2 oraz jedno USB-C 3.2 Gen 2. Jest także przycisk do wykonywania update’u BIOS-u bez konieczności posiadania odpowiedniego procesora. Tylne złącza są więc dosyć bogate, a zachwyca w szczególności liczba złączy USB 3.1 Gen 2.

Asus ROG Strix X570-E Gaming ma aktywne chłodzenie chipsetu. Zastosowany wentylator ma być cichy oraz kompletnie niezauważalny podczas pracy. Płyta ma także wyświetlacz kodów POST, który czasami okazuje się niezastąpiony. Warto też wspomnieć o 6 warstwach PCB czy ogólnie bardzo dobrej jakości wykonania płyty – czuć w rękach, że jest to już produkt z segmentu premium.

BIOS

Przyjazny BIOS Asus ROG Strix X570-E Gaming

Bezsprzecznie BIOS Asusa zawsze ceniłem za przejrzystość. Nie inaczej jest tym razem. Z perwnością trybie Eeasy połapią się nawet początkujący użytkownicy. Można tam łatwo ustawić taktowanie pamięci czy zarządzać wentylatorami. W trybie Advanced również jest wszystko logiczne poukładane. Dzięki zakładce Ai Tweaker szybko i łatwo podkręcicie procesor czy pamięci, a to jest najważniejsze. Reszta opcji jest również raczej na wierzchu i nic zbytnio nie jest poukrywane.

Platforma testowa

Testy

Wydajność – gdyby tylko to USB…

Testy ponownie wskazują na dwa słabsze wyniki – złączy USB 3.1 Gen2 i zapisu do pamięci. AMD musi popracować nad ich poprawieniem. Pozostałe rezultaty są świetne i pokazują, że płyta nie ogranicza żadnego z podzespołów. Karta LAN oraz WiFi zadowolą graczy. Ping jest niski, a płyta wyciąga maksimum z łącza. Karta audio zadowoli większość z Was. Dźwięk jest bardzo dobry i czysty, co docenią nie tylko gracze, ale także miłośnicy dobrej muzyki.

Temperatury

Sekcja zasilania

Obciążenia dokonano za pomocą programu OCCT, test Linpack 10 minut. W testach OC procesor podkręcono do 4,4 GHz przy napięciu 1,45 V.

Większość sekcji schowana jest pod radiatorem. Z widocznej części wynika, że sekcja daje sobie spokojnie radę. Nie przegrzewa się, temperatury są niskie i nie ma mowy o jakichkolwiek problemach z podkręcaniem.

Chipset

Wiele mówi się o tym, że chipset w płytach X570 potrafi się nagrzewać. W celu sprawdzenia tego w Asus ROG Strix X570-E Gaming kartę graficzną zamontowałem w 1. slocie PCI i obciążyłem komputer OCCT Linpack + FurMark na 10 minut – po tym dołożyłem CrystalDiskMark na dysku NVMe.

W spoczynku temperatura to 63°C a prędkość wentylatora to 2700 RPM. Pod obciążeniem jest to 68,5°C i 3050 RPM. Temperatury nie są więc wybitnie wysokie, a sam wentylator raczej nie powinien Wam przeszkadzać.

Podsumowanie

Asus ROG Strix X570-E Gaming kosztuje około 1400 zł. W tej cenie jest to płyta godna polecenia. Z pewnością jest ona bardzo dobrze wykonana oraz świetnie będzie wyglądała. Konstrukcja oferuje bogaty tylny panel, do którego podłączycie sporo sprzętu. Bezsprzecznie karta dźwiękowa, LAN czy WiFi również są bardzo dobrej klasy. Gracze zdecydowanie to docenią.

Konstrukcja Asusa ma bardzo przejrzysty BIOS, w którym bez problemów podkręcicie procesor czy szybko znajdziecie interesujące Was ustawienia. W testach płyta wypadła bardzo dobrze. Choć wyniki złączy USB czy zapisu do pamięci mogłyby być znacznie lepsze. Rezultaty są podobne do konkurencji więc to wina całej platformy.

Sekcja zasilania bez problemów podoła każdemu procesorowi, nawet mocno podkręconemu. Chipset nie nagrzewa się zbyt mocno, a zastosowany wentylator nie powinien Wam robić różnicy. Asus ROG Strix X570-E Gaming to z pewnością bardzo dobra płyta X570, której zakup jest wart rozważenia.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.