WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej ASUS ROG Strix X99 Gaming

Kupno płyty głównej często sprowadza się do wybrania najtańszego modelu, który obsłuży dany procesor. A to jest złe myślenie. Na testy otrzymałem właśnie topowy model płyty z chipsetem X99. Zobaczcie, dlaczego czasem warto zainwestować ogromne pieniądze w tą część komputera. 

Zacznijmy od dodatków. Do płyty dołączone zostały specjalne naklejki w różnych kolorach. Można je nakleić na płytę w celu zwiększenia efektów wizualnych. Oczywiście jest instrukcja, płyta ze sterownikami i różnego rodzaju drukowane dodatki. Oprócz tego Asus dołącza kartę wi-fi, mostek SLI, zaślepkę na tylne wyjścia, 4 kable SATA, kabel LED, różnego rodzaju śrubki, opaski zaciskowe i etykiety na kable. Liczba dołączonych rzeczy jest naprawdę ogromna i praktycznie wyczerpuje ten temat.

Strix X99 Gaming prezentuje się znakomicie. Całość wygląda na produkt z najwyższej półki a dołączone podświetlenia Aura pozwala tylko na jeszcze lepsze dopasowanie jej wyglądu do potrzeb. Zastosowany chipset to oczywiście X99 (podstawka LGA2011-v3), który wspiera procesory 14 nm procesory i7 Intela. Gniazdo w płycie oferuje większą liczbę styków niż u konkurencji, dzięki czemu spadki napięcia są minimalne. Po obu stronach gniazda na procesor znajdują po 4 sloty na pamięci. Na płycie można zainstalować maksymalnie 128 GB pamięci DDR4 3333(O.C.)/3300(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666(O.C.)/2400(O.C.)/2133 MHz Non-ECC. Asus zastosował także trzy złącza PCIe 3.0/2.0 x16, jedno PCIe 2.0 x16 oraz dwa PCIe 2.0 x1. Płyta oczywiście wspiera 2/3 drożne SLI i AMD CrossFireX. Istnieje więc możliwość połączenia kilku grafik w celu zyskania największej możliwe wydajności w grach. Położony najwyżej slot PCIe został określony jako Safeslot. Oferuje on najwyższy poziom retencji i wytrzymałości na ścinanie, co jest jednoznaczne z 1,6 razy większą wytrzymałością gniazda. Nawet najcięższe grafiki nie powinny go wyłamać.

Przejdźmy teraz do złącz służących do magazynowania danych. Dostępne jest jedno złącze M.2 Socket 3, jedno U.2, jedno SATA Express oraz osiem SATA 6Gb/s. Ilość opcji jest ogromna, w szczególności cieszy M.2 o przepustowości do 32 Gb/s, dzięki któremu będzie można podłączać dyski SSD przeznaczone właśnie na to wejście. Dla graczy liczy się także najwyższej jakości dźwięk. Zastosowana karta muzyczna to ROG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio. Zapewnia ona stosunek sygnału do szumu na poziomie 115 dB, posiada ekranowaną konstrukcję, zabezpieczenie przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI) oraz zasilanie 5 V chronione przed spadkami napięcia. Zastosowane zostały także najwyższej jakości kondensatory Nichicon. Jest to jedna z najlepszych kart, które są montowane na płytach głównych. na panelu wejścia wyjścia, który został wykonany ze stali nierdzewnej, można znaleźć przycisk służący do resetu BIOSu, aż 10 złączy USB w różnych wersjach- 2.0, 3.0, 3.1 a nawet złącza o typie A i C. Oprócz tego jest wejście na urządzenia PS/2, wyjście na kartę sieciową oraz na głośniki/słuchawki. Jako, ze płyta przeznaczona jest dla graczy to musi ona oferować najlepszą jakość. Strix X99 Gaming wykorzystuje do tego Intel I218V. Płyta posiada także LanGuard, który umożliwia najlepsze połączenie podczas gier. Zabezpieczenia (ESD Guards) oferują 1,9 razy większą tolerancję na wyładowania elektrostatyczne i 2,5 razy lepszą ochronę (do 15 kV) przed przepięciami.

Płyta oferuje także mnóstwo złącz na wentylatory i pompki od chłodzenia cieczą. Asus zastosował specjalne rozwiązania pozwalające na sterowanie obiema wcześniej wymienionymi rzeczami. Dodatkowo zastosowany został układ scalony Smart Protection, który chroni końcówki wentylatorów przed przegrzaniem i przetężeniem. Co jeszcze ciekawego oferuje Strix X99 Gaming? Pierwsze to Digi+ VRM. Jest to moduł regulatora napięcia, które gwarantuje perfekcyjne zasilanie procesora. Kolejna rzecz to Q-Code. Jest to wyświetlacz umieszczony na płycie, który wyświetla status POST w celu jak najszybszej i najdokładniejszej diagnostyki. Asus zastosował także Q-LED, które szybko wskazują problemy z CPU, pamięcią, kartą graficzną lub urządzeniem rozruchowym. Podsumowując teorię- jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Producent postarał się, aby Strix X99 Gaming była produktem topowym i jednym z najlepszych na rynku.

BIOS

BIOS oferuje ogrom możliwości. Edytować można praktycznie wszystko. Przy podkręcaniu za to nie ma zmiłuj się. Bios od razu wrzuca nas w odpowiednią zakładkę, w której początkujący użytkownicy mogą się pogubić. Natomiast warto poświęcić trochę czasu na ogarnięcie wszystkich opcji i następnie wyżyłowanie własnego sprzętu do granic. Strix X99 Gaming umożliwia także tworzenie zapisów z uzyskanych efektów co także jest przydatną rzeczą. Zachęcam do zapoznania się ze screenami i możliwościami oferowanymi przez płytę.

Testy

Bez tytułu

Jak widać po wynikach testów, wydajność jest bardzo dobra. Złożony w ten sposób sprzęt pozwoli spokojnie na granie w każdą grę na najwyższych detalach, płyta nie ogranicza pod żadnym względem, grafiki, procesora, pamięci czy dysków. Co ciekawe także bardzo dobrze oceniam kartę dźwiękową. Jest to jedna z lepszych jakie można znaleźć zintegrowane z płytami głównymi. Dźwięki w grach są bardzo dobrze odwzorowane, słychać nawet najmniejszy szmer. Duży plus za przyłożenie się do tej części ASUS ROG Strix X99 Gaming. Pobór prądu także nie jest zbyt wysoki- płyta z pewnością nie powiększą się znacząco rachunki za prąd.

Podsumowanie

ASUS ROG Strix X99 Gaming kosztuje około 1500 zł. Za tę cenę otrzymujemy płytę, która wykonana została fenomenalnie. Pięknie ona wygląda, ma rozbudowany BIOS oraz mnóstwo ciekawych technologi zostało w niej zastosowane. Nie ogranicza one wydajności podzespołów ani nie przysporzy dużych kosztów związanych z poborem prądu. Muszę też wspomnieć o bardzo dobrej zintegrowanej karcie dźwiękowej. W mojej opinii jest to jedna z ciekawszych płyt oparta na chipsecie X99 i polecam zainteresować się nią podczas ewentualnych zakupów.