WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Asus Z170 PRO GAMING/AURA

Płyt na LGA1151 jest całe mnóstwo, przez co ciężko się połapać, którą z nich wybrać do swojego zestawu. Jeśli macie procesor z dopiskiem K to oczywistym wyborem jest płyta oparta na chipsecie Z170. Jedną z ciekawszych propozycji w swojej ofercie ma Asus. Zobaczmy jak płyta sprawuje się w rzeczywistości.

Płyta została zapakowana w pudełko, na którym wyróżnia się naklejka głosząca, że razem z nią otrzymujemy darmowe, 14 dniowe konto premium w grze World of Warships. W środku, oprócz oczywiście płyty, znajdziemy instrukcje, płytę ze sterownikami, kable SATA, opaski zaciskowe, opaski do podpisania okablowania, mostek SLI, narzędzie do instalacji procesora oraz zaślepkę na tylne porty. Liczba dodatków jest więc całkiem optymalna. Instrukcja jest w całości po angielsku, ale dobrze wszystko wyjaśnia. Gwarancja wynosi 3 lata.

Płyta została utrzymana w kolorystyce czarno-szarej. Wygląda ona bardzo dobrze a dodatkowo całość dopełnia zastosowane podświetlenie Aura. Pozwala ono na stworzenie 12 różnych schematów oświetlenia. Można sterować kolorem, częstotliwością i innymi rzeczami. Także można je dostosować pod aktualne temperatury podzespołów. Płyta wyróżnia się jeszcze jedną rzeczą- można na niej montować własne części wydrukowane w 3D. Pozwalają na to odpowiednie nakrętki M.2. Płyta obsługuje wszystkie 14 nm procesory na podstawkę LGA1151. Obok gniazda znajdują się 4 sloty na pamięci DDR4. Łącznie można zamontować do 64 GB Ramu o prędkości do 3466 MHz. Płyta obsługuje oczywiście profil XMP oraz dual-channel. Możliwości instalowania kart rozszerzeń są także bardzo dobre. producent zastosował dwa gniazda PCI-E 3.0/2.0 (pojedynczy x16, podwójny x8/x8), jedno PCI-E 3.0/2.0 (x4) oraz trzy PCI-E 3.0/2.0 (x1). Obydwa pierwsze gniazda posiadają dodatkowe zabezpieczenie Safeslot, które zapobiega ich wyłamywaniu z konstrukcji (1,6 raza większa wytrzymałość gniazda). Z170 PRO obsługuje także technologie takie jak Nvidia Quad-GPU i 2-Way SLI oraz AMD Quad-GPU i 3-Way CrossfireX.

Pod względem magazynowania danych płyta także nie odstaje od konkurencji. Do dyspozycji jest jedno gniazdo M.2 Socket 3 z NVMe oraz sześć Sata 6Gb/s. Zastosowana karta muzyczna to Asus SupremeFX. Charakteryzuje się ona wysoką czystością sygnału, osłoną EMI przez zakłóceniami i zasilaniem 5 V. Zastosowany dekoder to Realtek ALC1150. Przejdźmy teraz do złączy na tylnym panelu, który został wykonany ze stali nierdzewnej. Do dyspozycji jest jedno USB 3.1 type-A, jedno USB 3.1 type-C, cztery USB 3.0/2.0 oraz dwa USB 2.0/1.1).  Oprócz tego z tyłu znajduje się wejście na urządzenia PS/2 oraz wyjścia: DVI, D-Sub, DisplayPort, HDMI, RH45, S/PDIF i wejścia na urządzenia dźwiękowe. Dla graczy ważne są także połączenia sieciowe. Z170 PRO oferuje kontroler siecie Intel i219V wraz z LanGuard, który umożliwia najlepsze połączenie podczas gier. Zabezpieczenia (ESD Guards) oferują 1,9 razy większą tolerancję na wyładowania elektrostatyczne i 2,5 razy lepszą ochronę (do 15 kV) przed przepięciami.

Oczywiście na płycie znajduje się także mnóstwo złącz na wentylatory (wszystkie są 4 pinowe) oraz na kable USB idące od obudowy. Z innych ciekawych rzeczy to płyta posiada jeszcze Digi+ VRM, który zapewnia idealne zasilanie procesora, zabezpieczenia przeciwnatężeniowe DRAM oraz solidnej klasy kondensatory oraz inne części. Tego czego mi brakuje tej konstrukcji to dodatkowe przyciski umożliwiające uruchamianie komputera bez konieczności naciskania ich na obudowie, przycisku łatwo resetującemu BIOS oraz wyświetlacza sygnałów POST.

Bios

Zastosowany Bios posiada dwa tryby poruszania się- Ez i Advanced. Jak sama nazwa mówi, pierwszy zalecany jest dla początkujących użytkowników a drugi dla doświadczonych. Z170 PRO pozwala na mocne przetaktowywanie procesora i, co ważne, można tego dokonać w bardzo prosty sposób. Dzięki obsłudze bardzo szybkich pamięci można także spróbować pobawić się z ich częstotliwością pracy. Płyta pozwala także na zmianę mnóstwa innych opcji a część z nich możecie zobaczyć na screenach powyżej. Generalnie co do Biosu nie mam żadnych zastrzeżeń.

Testy

Płyta zdecydowanie nie ogranicza wydajności sprzętu. Dzięki szerokiej obsłudze różnych podzespołów pozwoli ona na w pełni cieszenie się rozgrywką. Pobór mocy także nie jest zbyt duży (63,6 W w spoczynku, 91,7 W pod obciążeniem), więc rachunkami za prąd nie ma co się przejmować. Pozytywnie oceniam też jakość karty dźwiękowej- jak na konstrukcję zintegrowaną to prezentuje się ona nadzwyczaj dobrze.

Podsumowanie

Asus Z170 PRO GAMING/AURA kosztuje około 800 zł co sprawia, że nie jest to najtańsza konstrukcja na Z170. Jednakże uważam, że jest ona warta swojej ceny. Płyta została przeznaczona dla osób, które lubią mieć znakomicie wyglądający sprzęt. Oświetlenie Aura pozwala na idealne dopasowanie kolorów do swoich wymagań a możliwości własnego zaprojektowania i dodania części 3D tylko to potwierdzają. Płyta także posiada bogaty zestaw złącz, dobrą kartę muzyczną i sieciową. Na plus należy także zaliczyć wzmocnione sloty PCI-E oraz obsługę bardzo szybkich pamięci. Także bios jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Jeśli szukacie ładnej płyty w za taką kwotę to zdecydowanie polecam jej zakup.