WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Biostar H310MHD PRO

Kolejna płyta główna od Biostara to model H310MHD PRO. Jest to jedna z najtańszych konstrukcji przeznaczona dla procesorów Intela 8 generacji. Czy warto ją zakupić?

Płytę otrzymałem w czarnym opakowaniu. Wraz z nią w środku znajdowały się dwa kable SATA, instrukcja, płyta ze sterownikami oraz zaślepka na porty I/O. Liczba kabli jest dosyć standardowa. Tak naprawdę płyta jest budżetowa, więc wśród dodatków nie mogło znaleźć się nic więcej. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

Płyta wygląda przeciętnie – nie ma żadnych rzeczy szczególnie ją wyróżniających. H310MHD PRO ma format micro ATX a jej dokładne wymiary to 228 mm x 177 mm. Gniazdo procesora obsługuje jednostki Intela 8 generacji. Płyta posiada 5 fazową sekcję zasilania i co ciekawe, podłącza się do niej kabel 4 pin CPU, a nie 8 pin, jak to zazwyczaj ma miejsce. Standardowo, po prawej stronie od gniazda znajdują się dwa sloty na pamięci RAM. H310MHD PRO obsługuje do 32 GB pamięci 1866/ 2133/ 2400/ 2666 MHz DDR4. Także obsługuje ona profile XMP. Produkt Biostara posiada jeden slot PCI-E 3.0 x16 oraz dwa PCI-E 2.0 x1. Slot na kartę graficzną nie jest wzmacniany, o czym warto wiedzieć. Jest on położony na tyle daleko od gniazda procesora, że nawet szerokie chłodzenia nie powinny przeszkadzać w montażu grafiki.

H310MHD PRO posiada cztery złącza Sata 3. Szkoda, że nie ma złączy M.2 bo nawet w budżetowych konstrukcjach okazują się one przydatne. Dwa złącza SATA umieszczone zostały na dole płyty, dwa kolejne po prawej stronie. Szkoda też, że nie są one kątowe. Zastosowana karta muzyczna to Realtek ALC887 a karta sieciowa to Realtek RTL811H 10/100/1000. SNR karty muzycznej wynosi -97 dBA. Posiada ona także kondensatory Nichicon, które mają polepszyć wrażenia muzyczne. Karta sieciowa posiada za to zabezpieczenie Super Lan Surge, które chroni ją m.in. przed efektami uderzenia pioruna. Płyta Biostara posiada jedno wejście na kabel USB 3.1 Gen 1 oraz jedno dla USB 2.0 od obudowy, jedno 4 pin dla wentylatora z chłodzenia procesora oraz jedno dla dodatkowego śmigła. Jak sami widzicie, zbyt dużo to do omawianego produktu nie podłączycie. Płyta także nie posiada żadnych elementów diagnostycznych czy fizycznych przycisków, ale tu nie ma co się dziwić – są one zarezerwowane dla produktów premium.

Panel wejścia/wyjścia, idąc od góry płyty, prezentuje się następująco: jedno PS/2 dla myszki, jedno PS/2 dla klawiatury, jedno DVI-D (1920*1200@60Hz), jedno VGA (1920*1600@60Hz), jedno HDMI 1.4 ( 4096*2160@24Hz), dwa USB 2.0, dwa USB 3.1 Gen1, dwa USB 2.0, jedno RJ-45 oraz trzy Audio. Zdecydowanie brakuje większej liczby złączy USB 3.1 Gen1, a z drugiej strony, po co aż cztery USB 2.0 i dwa PS/2?

Z innych, ciekawych technologii warto wspomnieć o odporną na wilgoć PCB, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi, nano-węglowy radiator, który lepiej odprowadza ciepło, czy mnóstwo dodatkowych zabezpieczeń.

UEFI

UEFI jest w miarę przejrzyste, ale dużo mu brakuje do tych prezentowanych w produktach konkurencji. Można się łatwo po nim poruszać, opcji nie jest za dużo, ale w takiej płycie powinna to być wystarczająca liczba. Brakuje mi jednak zarządzania wentylatorami. Generalnie nie pogubicie się w nim, ale także zbyt wiele nie pozmieniacie.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i7 8700K
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Karta graficzna Asus GTX 760 Striker Platinum
RAM Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
SSD Crucial BX100 128 GB
Zasilacz FSP Aurum PT 1000W
Monitor Iiyama XUB2792QSU
Monitor Philips Brilliance 272P

Testy

Wyniki są trochę niższe od tych uzyskanych na płycie B360, jednakże różnice są znikome. Karta muzyczna jest słaba i jeśli liczycie na niezłe doznania słuchowe, to na pewno ich tutaj nie znajdziecie. Za to do karty sieciowej nie mam zarzutów – spisuje się dobrze.

Podsumowanie

Biostar H310MHD PRO powinna kosztować trochę powyżej 200 zł. Piszę „powinna”, bowiem w dniu publikacji nie była ona dostępna w żadnym polskim sklepie. W tej cenie płyta stanowi ciekawą propozycję dla osób, które chcą stworzyć tani zestaw oparty o słabsze procesory Intela 8 generacji. Płyta z pewnością będzie je bez problemów obsługiwała. Jednakże nie macie co liczyć na wyjątkową jakość, dużą liczbę złączy czy cokolwiek super – produkt Biostara ma działać, obsługiwać procesory i tyle. Jako podstawę pod tańsze zestawy komputerowe polecam, natomiast pod droższe warto jednak dołożyć trochę do lepszej konstrukcji z lepszym chipsetem.