WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Biostar Racing X470GT8

Bioster miał już swój debiut na WhatNext z testami płyt głównych pod Intela. Teraz czas więc na przetestowanie płyt głównych pod AMD. Zaczynamy więc od dosyć mocnego modelu X470GT8.

Płyta została zapakowana w czarne opakowanie. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję, zaślepkę I/O, płytę z oprogramowaniem oraz trzy kable SaTA. Dodatki są więc dosyć standardowe. Jedynie dołączone trzy kable są miłym dodatkiem, bowiem zazwyczaj można znaleźć tylko dwa takie kable. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

Płyta wygląda bardzo fajnie. Jest ona cała czarna, posiada podświetlenie radiatorów przyozdobionych kilkoma napisami (Vivid LED DJ i Armor). Powinna się ona spodobać sporej ilości osób. Płyta ma rozmiar ATX, a jej dokładne wymiary to 305 mm x 244 mm. W kwestii zasilania CPU musimy wyróżnić 8+4 fazowe zasilanie, co powinno spokojnie starczyć na jakieś mocne podkręcenie. Po prawej stronie od gniazda procesora możecie zobaczyć cztery miejsca na pamięci RAM. Płyta obsługuje pamięci DDR4 do 64 GB o częstotliwości DDR4 1866/ 2133/ 2400/ 2667/ 2933(OC)/ 3200(OC) MHz. X470GT8 posiada trzy sloty PCI-E 3.0 x16, jeden PCI-E 2.0 x16 oraz dwa PCI-E x1. Dwa z gniazd PCI-E 3.0 x16 są specjalnie wzmocnione, dzięki czemu nawet bardzo ciężkie grafiki nie będą w stanie ich złamać.

Produkt Biostara posiada 6 złączy SATA 3 ze wsparciem dla RAID 0, 1, 10. Posiada również jedno gniazdo M.2 M 32 Gb/s, które dodatkowo posiada radiator, co powinno obniżyć temperatury dysków. Zastosowana karta sieciowa to Intel I211AT. Dzięki niej nie powinniście mieć lagów w grach, a także powinna ona wyciągnąć maksimum z Waszego łącza. Karta muzyczna to Realtek ALC1220. Ta posiada różne technologie poprawiające jakość dźwięku, w tym Hi-Fi Ground, Hi-Fi AMP czy Hi-Fi AMP.

Płyta posiada dwa wejście na kabel USB 3.1 Gen 1, dwa na USB 2.0, dwa 4 pin na wentylator od procesora, trzy 4 pin na wentylatory dodatkowe oraz dwa wejście na paski LED 5050. Posiada ona również wbudowane przyciski do startu i restartu komputera, wyczyszczenia CMOS. Także nie zabrakło wyświetlacza POST czy podwójnego BIOSu.

Przejdźmy teraz do panelu wejścia/wyjścia. Idąc od góry do dyspozycji mamy jedno złącze DVI-D (1920 x 1200 @60Hz), jedno HDMI (4096*2160@24Hz), jedno DisplayPort (4096*2160@60Hz), dwa USB 3.1 Gen1, jedno PS/2, jedno USB 3.1 Gen2 Type-C, jedno USB 3.1 Gen2, dwa USB 3.1 Gen1, jedno RJ-45 oraz złącza od karty muzycznej. Płyta posiada więc wszystkie złącza, jakiej można by od niej oczekiwać.

Z pozostałych rzeczy wartych wspomnienia, to X370GT8 posiada dławiki ferrytowe, które zapewniają lepszą wydajność prądową, mniejszą utratę energii i lepszą stabilność mocy, kondensatory półprzewodnikowe zapewniające długą żywotność czy PCB odporne na wilgoć. Sama konstrukcja płyty posiada też niską rezystancję, co powinno pozytywnie wpłynąć na przepływ prądu.

BIOS

Sam BIOS oceniam dobrze, ale bez szaleństwa. Opcji jest sporo i można do nich w miarę łatwo trafić. Brakuje tutaj trochę trybu dla mnie zaawansowanych użytkowników – płyty konkurencji go posiadają. Płyta posiada zakładkę O.N.E. w której można podkręcić procesor i nie powinno być z tym problemów. Pozostałe opcje są dobre i wystarczające do ustawienia płyty pod własne wymagania. Są jeszcze dwie zakładki, w których z niewiadomych powodów, nie działa robienie screena. Pierwsza to Fan, gdzie można w łatwy sposób sterować wentylatorami, a druga to Vivid LED gdzie można usatwić podświetlenie. W szczególności ta druga jest fajna, bowiem do zmiany podświetlenia nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania. Oczywiście, można to zrobić, ale też można raz ustawić w BIOSie i mieć to z głowy.

Platforma testowa

Testy

Crystal Disk Mark

AS SSD

Cinebench R15

CPU-Z

3DMark

PCMark

Total War: Warhammer II

Metro: last Light

Śródziemie: Cień Wojny

Testy zostały przeprowadzone w rozdzielczości Full HD przy maksymalnych możliwych ustawieniach graficznych. Jasno z nich wynika, że płyta nie ogranicza podłączonych podzespołów. Wszystkie wyniki są bardzo dobre i płyta świetnie powinna sobie poradzić z procesorami Ryzen 2 i 16 GB pamięci RAM. Karta sieciowa także działała bez problemów – nie było lagów ani spadków transferu. Karta muzyczna jest dobra jak na zintegrowaną z płytą główną. Muzyka była akceptowalna a same wrażenia słuchowe dobre. Jeśli więc nie jesteście audiofilami ani nie potrzebujecie znakomitej jakości dźwięku, to ona spokojnie powinna Was zadowolić.

Podsumowanie

Biostar Racing X470GT8 kosztuje około 810 zł. W tej cenie jest to na pewno konstrukcja godna uwagi. Płyta jest dobrze zbudowana i posiada kilak ciekawych technologii na PCB. Ilość złączy jest odpowiednia, także część z nich jest wzmacniana. Płyta posiada także wbudowane przyciski oraz wyświetlacz POST czy podwójny BIOS. Sam wygląd jest niczego sobie – Vivid LED zdaje egzamin. BIOS mógłby być lepszy, choćby posiadać easy mode, ale chwile wystarczy w nim posiedzieć, aby go ogarnąć. Płyta nie ogranicza podłączonych podzespołów i pozwala na wyciągnięcie z nich maksimum mocy. W mojej opinii warto się nią zainteresować i wziąć pod uwagę jako podstawę do nowego komputera.