Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej X570 Aorus Xtreme

Ekstremalna nie tylko z nazwy

test X570 Aorus Xtreme, recenzja X570 Aorus Xtreme, review X570 Aorus Xtreme, opinia X570 Aorus Xtreme, cena X570 Aorus Xtreme, czy warto X570 Aorus Xtreme, specyfikacja X570 Aorus Xtreme, wydajność X570 Aorus Xtreme, testy X570 Aorus Xtreme

Płyty główne X570 mają jedną wadę – wentylator na chipsecie. Aorus ma w swojej ofercie płytę, która jest w pełni pasywnie chłodzona. Mowa tutaj o modelu X570 Aorus Xtreme, którego test właśnie chcę Wam przedstawić.

X570 Aorus Xtreme – ogromne ambicje w ogromnym opakowaniu

Płytę otrzymałem w ogromnym opakowaniu. Nie ma jednak co się dziwić – jest to flagowy produkt Aorusa. Dodatków jest cała masa – od kabli USB, czujników temperatury po anteny WiFi czy RGB Commander. Ten ostatni pozwala na sterowanie podścieleniem wszystkich urządzeń RGB w obudowie. Jest to taki hub na wszelkie RGB.

X570 Aorus Xtreme wygląda świetnie. Jest ona cała obudowana i ma nawet backplate z tyłu. Wiele złączy jest poukrywanych za zaślepkami albo umieszczonych pod kątem z boku. Ułatwi to ładne ułożenie kabli w obudowie. Płyta ma także podświetlenie RGB kilku elementów, którymi można sterować za pomocą oprogramowania. Dokładne wymiary płyty to 305 mm x 270 mm, a jej forma to E-ATX. Sekcja zasilania jest aż 16-fazowa. Zapewni to bezproblemową obsługę nawet mocno podkręconego Ryzena 9 3900X. Procesor zasilany jest z dwóch złączy 8 pin – warto o tym pamiętać kupując zasilacz.

X570 Aorus Xtreme – wybitne wyposażenie

Po prawej stronie znajdują się cztery złącza na pamięci RAM. Płyta obsługuje pamięci do 4400 MHz oraz profile XMP. Łączna pojemność pamięci RAM to maksymalnie 128 GB, czyli jedna kość może mieć 32 GB. X570 Aorus Xtreme oferuje także jedno złącze PCI-E X16 4.0 x16 oraz jedno PCI-E 4.0 x8 zintegrowane z procesorem. Jest jeszcze jedno PCI-E 4.0 x16 zintegrowane z chipsetem. Możecie więc spokojnie połączyć kilka grafik w SLI czy CrossFire. Warto też zwrócić uwagę na wzmocnienia każdego ze złączy – żadna grafika nie wyłamie Wam czy nie wykrzywi PCI-E.

Przejdźmy teraz do miejsca na dyski. Płyta oferuje jedno złącze M.2 PCI-E 4.0 x4 zintegrowane z procesorem, oraz dwa M.2 PCI-E x4 zintegrowane z chipsetem. Jest także obecnych 6 zwykłych złączy SATA, a całość wspiera RAID 0, 1 i 10. Ilość miejsca na dyski jest więc całkowicie wystarczająca.

Na pokładzie X570 Aorus Xtreme znajdują się dwie karty sieciowe. Jedna to Aquantia GbE LAN 10 Gbit a druga to Intel GbE LAN 1000 Mbit. W szczególności ta pierwsza zapewnia 10 Gbit Internet, czyli najszybszy, jaki można znaleźć na rynku. Płyta oferuje też kartę WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax dual-band wspierającą sieć 2,4 GHz i 5 GHz. Oferuje ona także obsługę Bluetooth 5.0. Ponownie widać wsparcie dla najnowszego WiFI 802.11ax.

X570 Aorus Xtreme – potęga dźwięku i mnogość złączy

Układ audio to Realtek ALC1220-VB. Obecny jest także czip DAC ESS SABRE9218, a całość obsługuje konfiguracje głośników do 7.1. producent wspomina też o kondensatorach japońskiej firmy Nichicon czy złączach 3,5 mm pokrytych złotem. Ma to zapewnić najlepsze wrażenia dźwiękowe wśród zintegrowanych kart audio.

X570 Aorus Xtreme ma mnóstwo złączy na płycie głównej. Całość znajdziecie pod tym linkiem – jest ich za dużo, aby tutaj wymieniać. Musicie jednak wiedzieć, że do płyty podłączycie praktycznie co chcecie – nie ma żadnych ograniczeń.

Tylne złącza są również interesujące. Do dyspozycji są 1x USB-C 3.2 Gen 2, 2x USB 3.2 Gen2/Gen1, 3x USB 3.2 Gen 2, 2x USB 3.2 gen 1, 4x USB 2.0/1.1, 2x RJ45, wyjście S/PDIF oraz 5x 3,5 mm audio. Liczba złączy jest więc ogromna i cieszy mnogość USB 3.2 Gen2. Praktycznie każde urządzenie będzie działało ze swoją maksymalną prędkością. Warto też wspomnieć o dwóch przyciskach na samej górze. Pierwszy służy do czyszczenia CMOS, a drugi to Q-Flash Plus, czyli pozwala na aktualizację BIOS-u bez włożonego procesora.

Perfekcja po najdrobniejsze detale

X570 Aorus Xtreme ma także wiele innych technologii zapewniających najwyższą jakość. Płyta oferuje podwójny BIOS, USB TurboCharge czy podwójną ilość miedzi w PCB. Warto też wspomnieć o wyświetlaczu kodów POST czy przyciskach power i reset. Wszystko to jasno wskazuje, że jest to konstrukcja dla użytkowników, którzy wymagają maksimum jakości i najnowszych technologii upakowanych na płycie głównej.

BIOS

BIOS jest bardzo przejrzysty i poukładany. Mniej zaawansowani użytkownicy mają do dyspozycji Easy Mode, który pozwala na zarządzanie dyskami, włączenie XMP czy podglądnięcie działania podzespołów. Na tych bardziej zaawansowanych czeka Advanced Mode, gdzie jest mnóstwo innych ustawień. Warto tutaj wspomnieć o zakładce AMD overclocking, gdzie znajdują się wszystkie ustawienia niezbędne do podkręcenia procesora. Ciekawą zakładką jest jeszcze Smart Fan, gdzie zmienicie krzywą obrotów wentylatorów czy ich działanie. BIOS oceniam pozytywnie – jest zrozumiały, prosty w obsłudze i łatwy do ogarnięcia.

Platforma testowa

Testy

X570 Aorus Xtreme – oszałamiająca wydajność

Wyniki testów pokazują wysoką wydajność całego zestawu. Płyta niczego nie ogranicza, choć trzy wyniki są dosyć niskie. Mowa tutaj o wydajności USB 3.1 Gen 1 i Gen 2 oraz zapis do pamięci. Testy powtórzyłem kilka razy i zawsze były podobne rezultaty. Oznacza to, że platforma wymaga jeszcze dopracowania bowiem wyniki są niższe niż w przypadku niektórych płyt B450. Z pewnością w przyszłości zostanie to jednak poprawione. Warto też zwrócić uwagę na wyniki testów w grach – wyniki są znakomite. Karty sieciowe również działają bez problemów. Wi-Fi łapie zasięg w całym mieszkaniu, ping jest niski i nie ma zacięć w grach sieciowych. Układ audio jest znakomity – większość z Was nawet nie pomyśli o dokupieniu zewnętrznej karty dźwiękowej.

Temperatury

X570 Aorus Xtreme – Sekcja zasilania

Obciążenia dokonano za pomocą programu OCCT, test Linpack 10 minut. W testach OC procesor podkręcono do 4,4 GHz przy napięciu 1,45 V.

Temperatury sekcji są dosyć niskie. Widać także, że niewiele zmieniły się one po OC – jedynie w spoczynku są większe. Zastosowana sekcja zasilana wraz z radiatorami całkowicie daje sobie radę.

Chipset

Wiele mówi się o tym, że chipset w płytach X570 potrafi się nagrzewać. W celu sprawdzenia tego kartę graficzną zamontowałem w 1. slocie PCI i obciążyłem komputer OCCT Linpack + FurMark na 10 minut – po tym dołożyłem CrystalDiskMark na dysku NVMe.

W spoczynku temperatura to 53°C. Maksymalna zanotowana temperatura to 56°C. Nie ma więc mowy o żadnym przegrzewaniu się – układ chłodzenia sprawdza się znakomicie.

Podsumowanie

X570 Aorus Xtreme – płyta do zadań ekstremalnych

X570 Aorus Xtreme kosztuje około 3600 zł. Cena jest ogromna, ale to co otrzymujemy również jest świetne. Płyta tak naprawdę ma dwie wady – słabszą wydajność USB 3.1 Gen 1 i Gen 2 oraz słaby czas zapisu do pamięci. Poza tym wypada ona świetnie.

Produkt Aorusa oferuje ogromną liczbę złączy na panelu tylnym oraz na samym PCB. Podłączycie do płyty wszystko co chcecie i nie ma mowy o konieczności dokupowania przejściówek. BIOS jest w miarę przejrzysty i prosty w obsłudze – z OC także nie ma problemów. W testach płyta prezentuje świetną wydajność, oprócz wcześniej wspomnianych wyników na portach USB. Także układ audio jest niczego sobie. Warto tutaj wspomnieć o wbudowanej karcie Wi-Fi oraz sieciowej obsługującej internet 10 Gbit. Gracze z pewnością będą mogli z tego skorzystać.

Ogromną zaletą X570 Aorus Xtreme jest 16-fazowa sekcja zasilania oraz chłodzenie gwarantujące niskie temperatury w spoczynku, jak i pod obciążeniem. Chipset chłodzony jest pasywnie co także docenią miłośnicy płyty. Na koniec pozostawiłem wygląd oraz jakość wykonania, które stoją na najwyższym poziomie. X570 Aorus Xtreme to z pewnością jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza płyta z chipsetem X570. Jeśli zależy Wam na najwyższej jakości i genialnym wyposażeniu to śmiało możecie ją kupować.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.