WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test podkładki Cooler Master MasterNotepal Pro

Druga z podkładek od Cooler Mastera to model MasterNotepal Pro. Jest ona dosyć podobna do wersji U2 Plus, jednakże pewne różnice są widoczne i zdecydowanie wpływają na odbiór całości.

Podkładkę otrzymałem w szarym kartonie. Wraz z nią w środku znajduje się instrukcja, dwa wentylatory oraz hub z kablem. Wentylatory są ręcznie wstawiane w wybrane przez Was miejsce, dlatego są one dołączone osobno. Hub uważam za świetny pomysł. Można go postawić obok laptopa (wtedy w gumowej obudowie) albo bez obudowy wstawić go na tył podkładki. Podłącza się go do złącza USB 3.0 w laptopie (można także dołączyć dodatkowe zasilanie) i dzięki temu zyskuje się dodatkowe 3 złącza USB 2.0 oraz jedno USB 3.0. Wejście na kabel od wentylatora jest z tyłu, więc jego także się nie traci. Co ciekawe, nie trzeba go używać – od wentylatorów wychodzi osobny kabel USB 2.0, który można podłączyć bezpośrednio do laptopa, a potem do niego dołączyć dodatkowe urządzenie – nie tarci się portu.

MasterNotepal Pro jest cały srebrny (w sprzedaży jest też wersja czarna) i wygląda elegancko. Jego wymiary to 384,6 mm x 270 mm x 59,6 mm, a waga – 1,27 kg. Jest to więc dosyć ciężka konstrukcja, która jest w stanie obsłużyć laptopy do 17 cali. Natomiast waga przekłada się na jakość. Główna część, tam gdzie kładziony jest laptop, została wykonana z aluminium. Na niej znajduje się gumowa nakładka, którą można przełożyć w dowolne miejsce i dopasować do aktualnie używanego laptopa. MasterNotepal Pro nie ma zmiennej wysokości – cały czas jest na tym samym poziomie, więc trzeba się do tego przyzwyczaić. Stoi ona na gumowych nóżkach, przez co nie powinna się ona ślizgać po różnych powierzchniach. Także z tyłu możecie zobaczyć organizer do kabli – tamtędy możecie puścić choćby kable od wentylatorów, dzięki czemu będziecie mieli porządek. Dołączone wentylatory to dwie 80 mm konstrukcje. Ich maksymalna prędkość wynosi  2000 RPM, przepływ powietrza 15,42 CFM, ciśnienie 0,85 mmH2O a głośność 27,24 dBA. Jakość wykonania całości oceniam bardzo dobrze – widać, że jest to podkładka z górnej półki.

Testy Cooler Master MasterNotepal Pro

Testy zostały wykonane z wykorzystaniem laptopa MSI GE72VR.

Jak widzicie po wykresach, podkładka pod względem wydajności wypadła podobnie do wersji U2 Plus. Różnica w temperaturze dysku może wynikać z trochę inne ułożenia wentylatorów. Natomiast widoczna jest duża różnica w kulturze pracy – teraz jest cicho i z pewnością podkładka nie zagłuszy Wam laptopa.

Podsumowanie

Cooler Master MasterNotepal Pro kosztuje około 200 zł. Cena jest bardzo duża, ale to co otrzymujemy jest tego warte. Podkładka jest bardzo dobrze wykonana i nie macie się co martwić o jej wytrzymałość. Dużym plusem jest także dołączony hub, który w pewnych sytuacjach może znacząco ułatwić życie. Wentylatory możecie zamontować gdzie chcecie i dopasować je do własnego laptopa. W testach wydajność ich była na poziomie znacznie tańszej podkładki, ale za to kultura pracy była o klasę lepsza i to choćby dla niej warto dopłacić pieniądze. W mojej opinii jest to jedna z ciekawszych podkładek w tej cenie i warto się nią zainteresować w szczególności, jeśli szukacie wysokiej jakości.