WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test podkładki Sharkoon 1337 RGB

Na pierwszy rzut oka model 1337 RGB jest pierwszą materiałową podkładką z podświetleniem na rynku w przystępnej cenie. Do tej pory taki dodatek występował głównie w połączeniu z twardą powierzchnią (najczęściej plastikiem lub aluminium), co dla wielu było cechą nie do przyjęcia. Czy propozycja od Sharkoona przyniesie miłośnikom LEDów upragnione wytchnienie?

Pudełko, dołączone wyposażenie i dane techniczne

O bezpieczeństwo podkładki w trakcie transportu dba raczej tradycyjne, kwadratowe pudło, które zapewnia odpowiednią ilość miejsca na całkowite rozłożenie materiału. Znajdziemy w nim również kompleksową instrukcję obsługi… i tyle.

  • Powierzchnia: Tekstylna
  • Regulowane podświetlenie: ✓
  • Antypoślizgowa podstawa: ✓
  • Obszycie: ✓
  • Długość przewodu USB w oplocie: 1.8-metra
  • Waga: 225 g
  • Wymiary (dł. x sz. x w.): 359 × 279 × 3 mm

Materiały i wykonanie

1337 RGB to całkiem nowa podkładka Sharkoona, która łączy w sobie materiałową powierzchnię z systemem podświetlenia. Jej wymiary, które mają zapewnić dla naszej myszy odpowiednią ilość miejsca, wynoszą 359 × 279 × 3 mm. Z kolei powierzchnia ślizgowa zalicza się do typu tych ”szybkich’‚ ze względu na swoją gęstość i gładkość. Nie zaburza jej nawet główne obszycie, które pomimo swojej złożoności nie wystaje w ogromnym stopniu ponad podkładkę. Ukrywa ono nie tylko diody LED, ale również łączenie z gumową częścią antypoślizgową, która zapewnia idealną przyczepność na blacie.

Podświetlenie

Za podświetlenie odpowiada pasek LED umieszczony w elastycznej, przezroczystej rurce dookoła podkładki. Nieco bardziej ”naturalny” wygląd (czyt. efekt wydobywania się światła wprost z materiału) nadaje jej cienki, materiałowy oplot z białej włóczki. Ma on również aspekty wytrzymałościowe, ponieważ taki dodatek chroni główne obszycie przed strzępieniem się. Same diody współpracują z kontrolerem w lewym górnym rogu, który został obudowany zgrabną osłoną z wyżłobioną nazwą producenta oraz dwoma łapkami umożliwiającymi unieruchomienie przewodu myszy (coś w stylu ubogiego, ale sprawnego bungee). Zaraz obok nich znalazło się miejsce na wyjście oplecionego materiałem przewodu USB o długości 1.8-metra.

Na wspomnianym kontrolerze znalazł się pojedynczy przycisk odpowiadający za ustawienie jednego z czterech trybów, dostosowania koloru (spośród czerwonego, niebieskiego, żółtego, jasno-niebieskiego, fioletowego, zielonego i białego) oraz zmianę natężenia światła. Producent oddał w nasze ręce tryb statyczny, oddychania, cyklicznych przejść (swoją drogą zbyt wolnych) i możliwość całkowitej dezaktywacji diod.

Test(?) w praktyce

W teorii model 1337 RGB powinien zachowywać się jak typowa podkładka materiałowa, co oznacza, że wyginanie pod dowolnym kątem nie powinno być dla niej straszne. Jednak po otwarciu pudełka okazało się, że jej powierzchnia nie jest równa w dwóch miejscach — zdarza się, pomyślałem. Wsadziłem ją na kilka dni pod stertę książek, przejechałem kilka razy żelazkiem i wreszcie miażdżyłem i rozciągałem w dłoniach, ale nic nie pomogło. Źródło tego problemu leży najprawdopodobniej w silikonowej rurce chroniącej pasek LED, ponieważ ta jest podatna na odkształcenia, które powodują swojego rodzaju naprężenia i w następstwie minimalne wygięcia na krawędziach. Wprawdzie nie przeszkadza to w ruchu myszką, ale po prostu nie wygląda najlepiej. Ostatecznie możemy przenieść je w miejsce obok kontrolera po dosyć drastycznej operacji wyginania, co sam zrobiłem, potwierdzając jednocześnie, że 1337 RGB jest cholernie wytrzymałą podkładką.

Podsumowanie

Sharkoon wprowadził na rynek sprzęt z rodzaju tych, na które zdecyduje się specyficzna grupa graczy. Jeśli zawsze chciałeś wzbogacić podkładkę o podświetlenie, ale nie odpowiadały ci sztywne, ciężkie konstrukcje, to 1337 RGB został stworzony właśnie dla Ciebie. Jedyną wadą okazała się przyległość do biurka, która (mam przynajmniej takie wrażenie) jest wadą mojego egzemplarza testowego. Tak czy inaczej jest to kawał porządnego materiału i ostatecznie to klient zdecyduje, czy jest warta wyłożenia 99 złotych. Swoją drogą ta nie jest aż tak wygórowana, jeśli spojrzymy na ofertę innych producentów.