WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test powerbanku Xtorm XB103 Wireless 8000 mAh

Kolejny z powerbanków Xtorma to dosyć wyjątkowa propozycja na rynku. Wireless, jak sama nazwa mówi, oferuje bowiem bezprzewodowe ładowanie – czegoś takiego jeszcze wśród banków energii nie widziałem. Ciekawi jesteście jak w praktyce się to sprawdza?

XB103 zapakowany został w czarne opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję kabel USB -> micro USB oraz ulotkę informującą o gwarancji. ta ostatnia wynosi 2 lata ale można ją przedłużyć o rok po rejestracji na stronie producenta. Instrukcja dobrze wyjaśnia użytkowanie a kabel to standardowy dodatek.

Wireless ma wymiary 138 mm x 72 mm x 20 mm i wazy 260 g. Jest to więc płaska konstrukcja, którą łatwo można przenosić. Powerbank wygląda bardzo dobrze – połączenie szarego z białym jest super a pomarańczowy kabel także fajnie się prezentuje. Jakość wykonania także jest bardzo dobra – szare części wykonane zostały z bardzo przyjemnego w dotyku tworzywa. Jak już wspomniałem, Wireless posiada specjalne miejsce na kabel micro USB. Jest on także dodany – po co więc dodatkowy kabel w opakowaniu? Tego nie wiem, ale nigdy nie ma za dużo okablowania. Pomysł z wbudowanym kablem jest świetny bowiem nie trzeba pamiętać o jego przenoszeniu. Na jednej z szarych stron znajduje się miejsce do bezprzewodowego ładowania. Na jednym z dłuższych boków znajduje się wskaźnik naładowania baterii (cztery niebieskie diody) a na drugim włącznik. XB103 posiada także dwa standardowe wyjścia USB, które służą do ładowania urządzeń. Odbywa się to z prądem 2,5 A (automatycznie dostosowywany do podłączonego urządzenia). Pomiędzy nimi znajduje się wejście do ładowania (1 A, 5 V). Ładowanie mogłoby się odbywać z większym prądem – byłoby szybciej. Powerbank posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem oraz kontrolę temperatury.

Testy i podsumowanie

W testach został wykorzystany smartfon Samsung Galaxy S7. Ponieważ większość osób ładuje włączone telefony z uruchomionymi niektórymi funkcjami, zdecydowałem się na ładowanie smartfonu z wyłączonymi aplikacjami, ale z włączonymi takimi funkcjami jak Bluetooth, NFC, Always on Display czy lokalizacje. Dzięki temu dostajemy informację o tym, jak powerbank będzie w stanie naładować działający smartfon.

Powerbank wypadł ok w testach. Wyniki może nie są wybitne ale są dobre. Tempo ładowania za pomocą kabla jest bardzo szybkie, natomiast bezprzewodowe jest wolniejsze – było to spodziewane. Pojemność jest taka, jaką deklaruje producent. Pamiętajcie jednak, że podczas ładowania bezprzewodowego sprawność jest mniejsza niż za pomocą kabla więc wyniki będą wtedy niższe.

Xtorm XB103 Wireless 8000 mAh kosztuje około 300 zł. Cena jest bardzo duża jednakże jakość także jest świetna – powerbank jest bardzo dobrze wykonany. Na plus należy zaliczyć miłą w dotyku obudowę oraz wbudowane miejsce na kabel. Powerbank posiada wyjątkową wśród wszystkich produktów funkcję ładowania bezprzewodowego. Dzięki niej wystarczy włożyć nawet XB103 do kieszenie razem ze smartfonem i ten zacznie się ładować. Mimo, że odbywa się to z mniejsza prędkością niż tradycyjne to podczas jegu użytkowania korzystałem z tej funkcji częściej niż ze zwykłej opcji. Powerbank posiada także dobrej jakości ogniwa oraz kilka zabezpieczeń. Jeśli szukacie banku energii z możliwością bezprzewodowego ładowania to propozycja od Xtorma jest idealnym wyborem.