WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test powerbanku Xtorm XB202 Discover 17000 mAh

Dzisiejszy test będzie dotyczył powerbanku klasy premium. XB202 jest dosyć drogą, ale także naładowaną nowościami konstrukcją. Czy warto na niego wydać więcej niż na przeciętnego powerbanka?

XB202 otrzymałem w czarno-żółtym, otwieranym pudełku. Do powerbanka dołączona jest smycz, instrukcja, ulotka o gwarancji oraz kabel USB -> Type C USB. Gwarancja wynosi 3 lata czyli nieco dłużej, niż standardowo. Instrukcja jest znakomita i bardzo prosto, obrazkowo wyjaśnia używanie sprzętu.

Powerbank ma wymiary 135,2 mm x 81,46 mm x 23 mm i waży 320 g. Mimo dużej pojemności nie jest to ciężka konstrukcja. Wymiary też są dosyć standardowe. XB202 wygląda świetnie. Większe boki są szare, a mniejsze białe co jest dobrym połączeniem. Od razu przejdę też do jakości wykonania, która po prostu wymiata. Powerbank został zrobiony z bardzo przyjemnych w dotyku materiałów, a całość sprawia wrażenie bardzo solidnej konstrukcji. Na jednym z szarych boków znajduje się przycisk włączający oraz pozwalający na sprawdzenie stanu naładowania urządzenia. Wokół niego są diody, które informują o poziomie energii, jaki nam został. Na jednym z białych boków znajduje się wnęka na kabel USB -> micro USB. Przyczepiony jest on na magnes więc nie ma szans aby przypadkowo się odczepił. Sam pomysł z taką wnęką sprawdza się znakomicie. XB202 posiada trzy wyjścia – dwa USB oraz jedno Type-C USB. To ostatnie służy także do ładowania powerbanku. Odbywa się ono z napięciem 5 V oraz natężeniem aż 3 A, dzięki czemu ładowanie jest bardzo krótkie. Oba wyjścia USB mogą dostarczyć maksymalne natężenie 3 A, natomiast jedno z nich posiada dodatkowo Quick Charge 3.0. Wyjście Type-C USB może ładować z maksymalnym natężeniem równym 3 A. XB202 pozwala więc na łączne ładowanie do 3 urządzeń. Jednakże maksymalne natężenie ze wszystkich złączy nie przekroczy nigdy wartości 5,4 A. Prąd jest oczywiście automatycznie dopasowywany do podłączonego sprzętu. Co ciekawe, Xtorm zapewnia że powerbank poradzi sobie z ładowaniem nawet laptopów. Powerbank posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem oraz kontrolę temperatury. Na tym samym boku znajduje się jeszcze miejsce na smycz albo blokadę. XB202 ma pojemność 17 tysięcy mAh i producent zapewnia, że ogniwa także są najwyższej jakości.

Testy i podsumowanie

W testach został wykorzystany smartfon Samsung Galaxy S7. Ponieważ większość osób ładuje włączone telefony z uruchomionymi niektórymi funkcjami, zdecydowałem się na ładowanie smartfonu z wyłączonymi aplikacjami, ale z włączonymi takimi funkcjami jak Bluetooth, NFC, Always on Display czy lokalizacje. Dzięki temu dostajemy informację o tym, jak powerbank będzie w stanie naładować działający smartfon.

XB202 świetnie wypada w testach szybkości ładowania. Quick Charge działa jak należy, także zwykłe złącze ładuje najszybciej ze wszystkich do tej pory przetestowanych konstrukcji. Powerbank ma także deklarowaną pojemność. Wynik 73,5% przy działającym smartfonie oceniam bardzo dobrze.

Bank energii oceniam znakomicie. Jest on świetnie wykonany oraz bardzo dobrze wygląda. Posiada on miejsce do schowania kable USB->micro USB oraz trzy wyjścia, które umożliwiają ładowanie do 3 urządzeń na raz. XB202 bardzo szybko się ładuje – prąd ładowania 3 A robi swoje. Także w testach wypadł on bardzo dobrze. O zaletach mógłbym mówić długo, bowiem jest to praktycznie idealny produkt dla większości osób. Jedyną jego wadą jest cena, która wynosi około 280 zł. Jednakże w tak znakomity produkt warto zainwestować taką kwotę. Zdecydowanie polecam jego zakup o ile szukacie idealnego urządzenia bez ograniczeń pieniężnych.